7 zagranicznych startupów, które chcą pomóc astmatykom w walce z chorobą

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Astma staje się coraz poważniejszym problemem nie tylko w Polsce. Liczba chorych na świecie szybko rośnie, a obecnie nie ma lekarstwa na tę przypadłość. Istnieją jednak startupy, które próbują z nią walczyć. Przedstawiamy 7 z nich.

fot. unsplash.com

1. Spirosure

Kaliformijski Spirosure to startup, który w styczniu tego roku zebrał 15 milionów dolarów w serii C. Skupia się on na badaniu i opracowywaniu urządzeń do analizy oddechu, które mogą wykrywać wydychany tlenek azotu u chorych na astmę i u pacjentów z przewlekłym nadciśnieniem płucnym. Ich technologia jest wykorzystywana w gabinecie lekarskim w celu ułatwienia diagnozy. Startup oferuje również rozwiązania do samodzielnego pomiaru i analizy czynności płuc oraz stanów zapalnych dróg oddechowych.

2. Tueo Health

Tueo Health również pochodzi z Kalifornii, jednak obszar działania jest nieco inny. Firma koncentruje swoje działania na budowaniu technologii pomagającej w monitorowaniu i leczeniu dzieci chorych na astmę. Opracowała ona inteligentny czujnik snu, który dokonuje pomiarów i analizuje je w oparciu o dane kliniczne, aby uzyskać wyniki przydatne podczas diagnozowania i leczenia chorób układu oddechowego. 

3. BioLum Sciences

BioLum Sciences koncentruje się na diagnozie i leczeniu astmy za pomocą mobilnego urządzenia medycznego. Służy ono do pomiaru objawów schorzenia poza gabinetem lekarskim. Firma oferuje narzędzie do diagnozowania i zarządzania leczeniem astmy, przez co chce poprawić jakość życia astmatyków i osób cierpiących na inne choroby układu oddechowego.

4. Propeller Health

Założyciel firmy, David Van Sickle, rozpoczął opracowywanie technologii Propeller Health (znanej wcześniej jako Asthmapolis) w 2009 roku na University of Wisconsin-Madison. Początkowo koncentrował się on na inhalatorach z nadajnikami GPS, które umożliwiały użytkownikom gromadzenie danych na temat miejsc, w których miały ataki astmy, aby mogły identyfikować obszary o dużym zanieczyszczeniu powietrza. We wrześniu 2013 r. firma zmieniła nazwę, aby odzwierciedlić poszerzenie zakresu działalności. Przeniosła ona wtedy uwagę ze śledzenia GPS, na śledzenie trendów zachowań. Firma współpracuje obecnie z GlaxoSmithKline, twórcą inhalatora Diskus oraz Boehringer Ingelheim, dostawcą Respimatu.

5. Gecko Health 

We wrześniu 2016 roku izraelska firma farmaceutyczna Teva kupiła startup Gecko Health, twórcę inteligentnych inhalatorów. W chwili transakcji głównym produktem Gecko był CareTRx – platforma do leczenia chronicznych chorób układu oddechowego, która łączy w sobie czujnik do inhalatorów, platformę analizy danych i interfejs użytkownika. Podobnie jak Asthmapolis, Gecko był jedną z pierwszych prób stworzenia inteligentnego modułu do inhalatora. 

Firma rozpoczęła działalność w 2012 roku jako zwycięski zespół w wydarzeniu MIT Media Lab Health and Wellness Innovation. Produkt, który powstał w trakcie wydarzenia, Gecko Cap, był skierowany do dzieci i wykorzystywał gamifikację, aby zmotywować ich do korzystania z inhalatora.

6. Adherium

Według Adherium mniej niż 50 procent pacjentów chorych na astmę stosuje się do zasad zalecanych przez lekarzy. Firma postanowiła to zmienić i skłonić ich do regularnego przyjmowania leków. Smartinhaler stworzony przez nowozelandzki startup, przesyła dane o tym, kiedy chory zaaplikował sobie lek. Platforma została zaprojektowana tak, że urządzenie łączy się ze smartfonami i komputerami przez Bluetooth, aby pomóc pacjentom, opiekunom i lekarzom zdalnie monitorować i kontrolować przyjmowanie leków przez pacjentów.

7. ALung Technologies

ALUNG Technologies jest startupem z siedzibą w Pittsburghu. Opracował on urządzenia wspomagające płuca podczas leczenia zaburzeń układu oddechowego. Celem firmy jest pomoc osobom z rozedmą płuc, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, astmą, niewydolnością oddechową, zastoinową niewydolnością serca z obrzękiem płuc czy noworodkowym zespołem oddechowym.