7 zasad, dzięki którym Elon Musk jest tak efektywny

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Elon Musk pracuje średnio 100 godzin w tygodniu, zarządza dwiema firmami i przy tym jest wydajny. Jak to robi? Stosuje się do tych siedmiu reguł.

Na zdjęciu: Elon Musk, twórca Tesli | fot. by OnInnovation, flickr.com CC by-nd 2.0 | modyfikacja: 632×348

Ciężka praca

– Właściwie to nie przeczytałem żadnej książki na temat zarządza czasem. Ale staram się optymalizować działania podejmowane w ciągu tygodnia lub dnia – mówił w rozmowie z Mashable Elon Musk, szef Tesli i SpaceX. Jego zdaniem, ważne jest, by zbierać feedback oraz myśleć o tym, co się zrobiło i jak można zrobić to lepiej. Wyjaśnia też, że komunikuje się ze współpracownikami głównie za pośrednictwem maili, bo tak po prostu jest szybciej.

Mimo że nie przeczytał żadnej książki na temat organizowania czasu pracy, to wydaje się, że świetnie sobie radzi z planowaniem zadań i ich wykonywaniem. Zwłaszcza, że zarządza nie jedną, ale dwiema spółkami: koncernem motoryzacyjnym Tesla i przedsiębiorstwem przemysłu kosmicznego SpaceX. Konieczność dzielenia czasu pracy pomiędzy te dwie spółki wymaga od przedsiębiorcy odłożenia na bok niepotrzebnych rzeczy i skupienia się na tym co najważniejsze – a i w tym przypadku pochłania to aż 100 godziny tygodniowo.

7 zasad Elona Muska

Elon Musk wymaga wysokiej wydajności jednak nie tylko do siebie, ale również od pracowników, których zatrudnia w obu zakładach. Zasugerował więc podwładnym w firmowej korespondencji, aby stosowali się do siedmiu zasad, z których on sam na co dzień korzysta. Oto one:

1. Duże firmowe spotkania to marnowanie czasu. Unikaj ich

2. Spotkania powinny być rzadkością 

3. Uczestnicz w spotkaniach tylko wtedy, gdy jest to niezbędne

4. Wyrażaj się precyzyjnie 

5. Kontaktuj się z właściwą osobą 

6. Jeśli chcesz się z kimś skontaktować, zrób to osobiści

7. Nie idź ślepo za firmowymi zasadami.

Zrezygnuj ze spotkań i komunikuj się precyzyjnie

Według Muska, duże i częste spotkania firmowe są bez sensu. Raz, że pochłaniają czas, a dwa, że nie wnoszą nic wartościowego. Jego zdaniem, nie powinny odbywać się w krótkich odstępach czasowych, a jak już są organizowane, nie wszyscy pracownicy powinni w nich uczestniczyć. Jeśli któryś z podwładnych zmaga się ze sporą ilością pilnych zadań, lepiej będzie, gdy poświęci czas na ich wykonanie niż zmarnuje 20 minut podczas firmowego spotkania. Równie ważna, według Muska, jest komunikacja.

– Głównym źródłem problemów jest słaba komunikacja między departamentami. Można to rozwiązać przez swobodny przepływ informacji na wszystkich poziomach – pisze Musk. Jeśli pracownik ma ważną informację dla prezesa, nie powinien z nią iść do managera niższego szczebla, ale bezpośrednio do prezesa. Krótki łańcuch usprawnia komunikację.