Działanie na rzecz współpracy w nauce
TEAM NET FENG to kolejna inicjatywa, którą Fundacja na rzecz Nauki Polskiej będzie prowadzić dzięki środkom z nowej perspektywy finansowej UE. Celem TEAM NET FENG jest stymulowanie i wspieranie współpracy pomiędzy najlepszymi zespołami badawczymi w Polsce i umożliwienie im realizacji projektów badawczo-rozwojowych w obszarach zdefiniowanych jako strategiczne dla rozwoju gospodarczego, czyli zdrowie, środowisko i przemysł 4.0.
– Współpraca w nauce jest kluczowa. W Polsce w ostatnim czasie, także za sprawÄ… Å›rodków, które rozdysponowaÅ‚a Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, powstaÅ‚o i dziaÅ‚a bardzo wiele zespołów badawczych, prowadzÄ…cych wysokiej klasy badania. ChcielibyÅ›my umożliwić im dziaÅ‚anie na wiÄ™kszÄ… skalÄ™ i zachÄ™cić do nawiÄ…zywania współpracy i realizacji wspólnego projektu badawczego. DziaÅ‚anie TEAM NET FENG wÅ‚aÅ›nie temu ma sÅ‚użyć – mówi dr inż. RadosÅ‚aw Kwapiszewski, kierownik ZespoÅ‚u ds. Wsparcia Oceny Projektów i Komercjalizacji.
Połączyć oryginalność i praktyczność
Konkurs w działaniu TEAM NET FENG skierowany jest do zespołów naukowych, działających w różnych organizacjach badawczych w Polsce, które stworzą konsorcjum złożone z dwóch lub trzech zespołów. W zależności od liczby zaangażowanych grup badawczych, można otrzymać od ponad 8 do ponad 12 mln zł na trzy lata. Konsorcja będą realizować projekty B+R, których efektem ma być opracowanie innowacyjnego i konkurencyjnego na rynku rozwiązania oraz skuteczny transfer wiedzy lub technologii.
– W dziaÅ‚aniu TEAM NET FENG duży nacisk kÅ‚adziemy zarówno na oryginalność pomysÅ‚u badawczego, jaki i praktyczne zastosowanie wyników projektu. Oczekujemy komercjalizacji wyników badaÅ„ bÄ…dź efektywnego transferu wiedzy czy technologii w formie licencji, zakÅ‚adania spin-off’ów czy sprzedaży wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej – dodaje dr inż. Kwapiszewski.
Pierwszy nabór wniosków zostanie otwarty 22 sierpnia 2024 i potrwa do 12 września 2024. Dofinansowanie projektu zostanie przyznane w drodze konkursu. Ocena wniosku składa się z trzech etapów: oceny formalnej i dwuetapowej oceny merytorycznej, dokonywanej przez ekspertów.
Od 20 czerwca 2024 na stronie internetowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dostępna jest pełna dokumentacja konkursowa, w której znajdują się szczegółowe zasady i warunki naboru.
Czytaj także:
- Szczęśliwa siódemka: startują pierwsze projekty finansowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej z programu FENG
- Jak ksztaÅ‚cić technologicznego humanistÄ™? AGH publikuje raport „Kompetencje inżyniera przyszÅ‚oÅ›ci”