9 Polek, które robią startupy

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Czy w naszym poletku startupowym możemy spotkać kobiety? Tak i jest ich całkiem sporo! Są szefowymi spółek, odnoszą sukcesy i dzielą się zdobytą wiedzą. O kim dokładnie mowa?

Czy w naszym poletku startupowym możemy spotkać kobiety? Tak i jest ich całkiem sporo! Są szefowymi spółek, odnoszą sukcesy i dzielą się zdobytą wiedzą. O kim dokładnie mowa?

Poniżej przedstawiamy 9 Polek, które tworzą startupy.

Agnieszka Oleszczuk-Widawska

absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Współtwórca Evenea.pl – systemu rejestracji uczestników i sprzedaży biletów online na wydarzenia. W projekcie Evenea jest odpowiedzialna za sprzedaż i PR. Od września 2012 Dyrektor Founder Institute Warsaw oraz współorganizator spotkań branży IT LubCamp. Wykładowca Event marketingu i Marketingu internetowego w Wyższej Szkole Promocji w Warszawie. Trener umiejętności miękkich z kilkuletnim doświadczeniem. Wcześniej związana z sektorem bankowym, sprzedażą, e-commerce oraz szkoleniami.

Co lubi robić po pracy? Najczęściej nadal pracuje, ale stara się jak tylko może spędzać czas z przyjaciółmi, nadrabiać zaległości filmowe oraz książkowe, a przede wszystkim podróżować. Ostatnio wróciła do aktywnego wypoczynku w postaci fitnessu i jogi:)

Do zrobienia startupu zainspirowały ją blog Techcrunch, spotkania Aula Polska oraz chęć kreowania pomysłów podpisywanych jej nazwiskiem, a nie szefa.

Katarzyna Godlewska

ukończyła studia licencjackie na The University of Warwick (BSc in Management) w Wielkiej Brytanii, studia magisterskie w SGH (MA in International Business) oraz studia podyplomowe w SGH (Relacje Inwestorskie i Komunikacja Finansowa). Wraz z Dominikiem Wiegandem, współzałożycielka społecznej platformy kariery dla studentów i absolwentów – Absolvent, oraz Fundacji Absolvent prowadzącej projekt Stypendium z Wyboru. Kurator Global Shapers Warsaw Hub.

Co lubi robić po pracy? Stara się min. dwa razy w tygodniu uprawiać sport. Lubi prawie każdy – pozwala jej to sprowadzić poziom stresu do normalniejszego poziomu i oczyścić umysł. Lubi też spędzać czas z rodziną i bliskimi znajomymi.

Do zrobienia startupu zainspirował ją Dominik – jej wspólnik. Poznali się na studiach, które nie dawały jej satysfakcji. Dominik opowiedział Katarzynie o idei Absolvent i tak wszystko się zaczęło. Moment był dobry – od jakiegoś czasu rozglądała się za możliwościami i pomysłem, w który będzie miała ochotę się zaangażować. Internet zawsze ją fascynował.

Iza Sadowska

Od początku 2011 roku współwłaścicielka i prezes Lubimyczytać.pl sp. z o.o. Z wykształcenia filolog etnolingwistyki, absolwentka studiów podyplomowych w zakresie public relations. Od 2000 roku aktywnie działa na rzecz krzewienia czytelnictwa. Podczas studiów jako księgarz, później pracując w kolejnych księgarniach jako manager ds. marketingu i promocji, zorganizowała w Poznaniu i we Wrocławiu przeszło 200 spotkań autorskich. Doświadczenie zdobywała także pracując w agencji reklamowej. Współzałożycielka agencji marketingowej Imbiria. Bardzo dużą wagę przykłada do wykorzystywania nowych technologii w propagowaniu czytelnictwa.

Co lubi robić po pracy? Po godzinach spędzonych w redakcji lubimyczytać.pl, w dalszym ciągu pracuje, a raczej oddaję się pasji – czyta.

Do zrobienia startupu zainspirowała ją książka oczywiście, o bardzo sugestywnym tytule „Miliarderzy z przypadku. Początki Facebooka. Opowieść o seksie, pieniądzach, geniuszu i zdradzie” 🙂

Zuzanna Stańska

Założycielka firmy Moiseum, zajmującej się consultingiem technologicznym dla muzeów i instytucji kultury oraz tworzącej własne projekty edukacyjne, z których ostatnio aplikacja mobilna DailyArt, została nazwana przez The Next Web jedną z 12 najlepszych aplikacji edukacyjnych 2012 roku. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW i prawie absolwentka Stosunków Międzynarodowych na tej samej uczelni, autorka bloga zajmującego się technologiami w muzeach działającego od 2010 roku. Organizatorka polskiej edycji Dnia Wolnej Sztuki.

Co lubi robić po pracy? Dużo jeść. Chodzi też na koncerty i dobre wystawy (które niestety w Polsce występują o wiele rzadziej niż dobre koncerty). Lubi również spotykać się ze znajomymi w przyjemnych miejscach.

Do zrobienia startupu zainspirowało ją to, że długo nie mogła znaleźć dla siebie odpowiedniego miejsca. Wiedziała, że ciężko byłoby jej naleźć firmę, w której mogłaby robić dokładnie to, czego chce i co sobie planuje. Dlatego założyła Moiseum.

Alicja Karalus

Wierzy w słowa Szymborskiej – „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”. Wychodzę więc z założenia, że nikt lepiej nie powie kim jest, niż osoby, które sprawdzają ją na co dzień. Mateusz Misiorny – back-end w sth2WEAR: Alicja jest nieziemsko dynamiczną osobą o silnym charakterze i predyspozycjach do bycia charyzmatycznym liderem. Wydaje się mieć wrodzoną skłonność do kwestionowania autorytetów i myślenia po swojemu i za siebie. Niejedno w życiu już robiła i wie, że to ją kształtuje. Stara się więc robić jeszcze więcej. Czasami nawet za dużo. Ale jak już coś sobie wymyśli, to z uporem dąży do osiągnięcia celu. Błażej Friedrich – front-end w sth2WEAR: Alicja tworzy wokół siebie pole zakrzywiania rzeczywistości. Wszystkie niemożliwe zadania, które znajdą się w tym polu zostają rozwiązane, a wszyscy ludzie, nierzadko zdezorientowani.

Co lubi robić po pracy? Po pracy lubię spędzać czas ze znajomymi – tak po prostu pogadać, napić się piwa, pograć w piłkarzyki, potańczyć – być tu i teraz.

Do zrobienia startupu zainspirował ją udział w Warsaw Service Jam i faktyczny problem, jakim jest „Nie mam co na siebie założyć”. Jednak, jak sama mówi to szczęście do ludzi, którzy są wokoło pozwoliło jej przekuć tę inspirację na rzeczywistość.


Czy w naszym poletku startupowym możemy spotkać kobiety? Tak i jest ich całkiem sporo. Są szefowymi spółek, odnoszą sukcesy i dzielą się zdobytą wiedzą. O kim dokładnie mowa?

Ola Lazar

Absolwentka SGH i Institut Francais de Gestion. Studiowała w Katedrze Iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Citibank Poland, Canal+ Cyfrowym, Francuskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Od 8 lat prowadzi własną firmę. Początkowo pisała książki kucharskie i pracowała jako dziennikarz kulinarny. Od 6 lat prowadzi serwis Gastronauci.pl, w którym klienci recenzują restauracje, a od 2 lat również serwis Stoliczku.pl, który obsługuje rezerwacje stolików w restauracjach on-line.

Co lubi robić po pracy? Spacerować po Krakowskim Przedmieściu, pływać, gotować, kupować nowe garnki i ustalać menu na kolejne dni.

Do zrobienia startupu zainspirowało ją z jednej strony chęć stworzenia użytecznego narzędzia, z którego sama będzie mogła korzystać. Z drugiej strony chciała pracować u siebie i dla siebie w tematyce, która ją interesuje.

Joanna Grzelak-Piaskowska

Absolwentka filologii polskiej i prawa. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca komunikacji i językoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest współzałożycielką największego polskiego serwisu w kategorii promocje i wyprzedaże – Okazjum.pl oraz globalnego wielokrotnie nagradzanego serwisu dla czytelników książek BookLikes.

Co lubi robić po pracy? Od dawna interesuje się sztuką i designem, obecnie ma szansę wykorzystać w praktyce swoje zainteresowania, ponieważ jej aktualną pasją jest urządzanie mieszkania. Godzinami przegląda Pinteresta i poszukuje inspiracji, które następnie wciela w życie. Poza tym robi to co większość osób po pracy, czyli spotyka się z przyjaciółmi, ogląda filmy i czyta książki.

Do zrobienia startupów zainspirował ją… jej mąż. Internet bardzo ją interesował jako zjawisko społeczne. Chciała sprawdzić czy jest w stanie wymyślić i zrobić coś, co spodoba się ludziom na tyle, że będą tego używali.

Aleksandra Jarośkiewicz

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, japonistka, współzałożyciel internetowej platformy umożliwiającej projektowanie butów Fun in Design. Przed założeniem własnej firmy zajmowała się marketingiem; pracowała m.in. w L’Oreal. Pasjonatka kultury japońskiej i świata e-commerce.

Co lubi robić po pracy? Jej praca jest jej pasją i czasem ciężko jej ocenić czy właśnie pracuje czy robi coś, co jest dla niej rozrywką. Surfuje po sieci, po japońskich serwisach z newsami technologicznymi i e-handlowymi w poszukiwaniu inspiracji dla Fun in Design. Prawdziwy odpoczynek to dla niej wakacje, najchętniej w Japonii (wówczas intensywnie zwiedza), albo na jakimś odludziu – nie robi wtedy nic. Dla niej błogie lenistwo i nuda są genialnym lekarstwem na brak kreatywności.

Do zrobienia startupu zainspirowała ją jej znajomi, którzy również chcieliby zrobić coś swojego. Szybko dogadali się i postanowili, że firmę otworzą razem. Mówi, że do końca życia nie zapomni tego uczucia szczęścia, że robi to wszystko naprawdę.

Małgorzata Łapsa-Malawska

Co-Founder w Chayamuni, artysta grafik, plakacistka, projektantka biżuterii, członek Zrzeszenia Polskich Artystów Plastyków w Wielkiej Brytanii.

Co lubi robić po pracy? Nie bardzo wie kiedy zaczyna się: “po pracy”. Uważa, że startup nie jest ośmio godzinnym etatowym trybem pracy. Tu o pracy myśli się 24/7 – za to z przyjemnością. Poza Chayamuni jest artystką. Projektuje plakaty, maluje, fotografuje i projektuję biżuterię. Uwielbia też eksperymentować w kuchni. Przepisy są dla niej tylko punktem wyjścia, a całość powstaje odmierzając składniki „na oko”. Pasjonuje się też tańcem, a w szczególności tangiem i flamenco.

Do zrobienia startupu zainspirowała ją zdrowy egoizm oraz miłość do podróżowania i książek. Chayamuni to właśnie połączenie podróżowania i książek. Lubi też pełną kontrolę nad swoim czasem, którą daje jej tworzenie własnego startupu.