Konkurs adresowany jest do mazowieckich startupów, które tworzą innowacyjne pomysły i produkty, a ich działalność nie jest dłuższa niż 3 lata. Rekrutacja trwa tylko do 14 lipca!
Dlaczego potrzebujemy innowacji?
We współczesnym świecie innowacje stanowią rdzeń nowoczesnych strategii wzrostu gospodarczego – poprawiają jakość towarów i usług, zwiększają wydajność produkcji, tworzą nowe rynki i modele biznesowe. Bynajmniej nie dotyczą one wyłącznie sektora technologicznego, jak często się uważa. Innowacje mają wiele wymiarów, a ich celem jest zmiana obecnego stanu na lepszy oraz odpowiedź na potrzeby rynku i konsumentów. Aktualnie jedną z takich potrzeb jest m.in. zrównoważony rozwój i zadbanie o naszą planetę.
Poprzednie edycje konkursu “Startuj z Mazowsza” pokazują, że takich nowatorskich rozwiązań na Mazowszu nie brakuje, ale innowacyjność potrzebuje wsparcia – prace badawczo-rozwojowe, inwestowanie w pracowników czy działania marketingowe wiążą się z wysokimi kosztami, na które mikro firmy często nie mogą sobie pozwolić. Województwo Mazowieckie chce przyśpieszać ich rozwój poprzez promowanie różnorodności i nagradzanie kreatywnych postaw, dlatego już po raz czwarty start-up’y będą mogły zaprezentować swoje nowatorskie rozwiązania, które stanowią nieocenioną wartość dodaną dla całej społeczności Mazowsza.
– Naszym celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni dla startupów do podzielenia się z opinią publiczną swoimi projektami, pozyskanie kontaktów umożliwiających dalsze udoskonalanie innowacji oraz promocji wypracowanych produktów. Jest to możliwe dzięki wieloletniej współpracy samorządu z instytucjami naukowymi, uczelniami i przedsiębiorcami – podkreśla Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Co daje udział w konkursie?
Pomoc w rozwoju, a przede wszystkim wsparcie finansowe na początku biznesowej drogi to marzenie wielu przedsiębiorców. Udział w mazowieckim konkursie daje o wiele więcej! Łączna pula nagród wynosi 90 000 złotych, a dodatkowo jest to również szansa na zdobycie nagród specjalnych od Partnerów konkursu, m.in.: konsultacji merytorycznych związanych z rozwojem biznesu i pozyskiwaniem finansowania, możliwość udziału w szkoleniach i programach mentoringowych czy prezentacja przed gronem inwestorów. Start-up’y mogą również liczyć na pozyskanie biznesowych kontaktów, promocję ich pomysłu w mediach czy profesjonalną sesję fotograficzną.
Laureatom poprzedniej edycji konkurs zdecydowanie pomógł rozwinąć skrzydła.
Według Dawida Nidzworskiego – prezesa zarządu SensDx udział w programie, a przede wszystkim zdobycie głównej nagrody w kategorii START, wpłynęło pozytywnie na wizerunek firmy oraz pozwoliło na pozyskanie istotnych kontaktów, a także nawiązanie nowych biznesowych współprac. “Nagroda była dla nas nieocenionym wyróżnieniem zwłaszcza w dobie pandemii Covid-19” – podkreśla CEO SensDx, firmy produkującej Flu Sensor, który umożliwia wykonanie szybkiego i precyzyjnego testu na obecność wirusa grypy nawet na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
– W konkursie, SeekStorm został laureatem głównej nagrody w dziedzinie INNO-TECH. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, radość i potwierdzenie, że wiele lat pracy włożonej w rozwój technologii zaczyna przynosić sukcesy – zaświadcza Małgorzata Garbe, co-founder SeekStorm, twórcy innowacyjnej technologii wyszukiwania w systemie Search as a Service, która umożliwia znajdowanie i indeksowanie setek milionów dokumentów w czasie rzeczywistym dla tysiąca użytkowników równocześnie.
Katarzyna Kolanowska, założycielka i pomysłodawczyni sklepu internetowego KARMNIK.org, oferującego naturalną i rzemieślniczą żywność podkreśla, że “udział w Startuj z Mazowsza dał nam wgląd w działania innych, mazowieckich startupów i ciekawe kontakty zawodowe. W ramach przygotowań do prezentacji konkursowej,miałyśmy okazję zapoznać się z techniką opracowywania pitch deck i robienia krótkiej prezentacji inwestorskiej. Dojście do finału i uzyskanie wyróżnienia w konkursie było dla nas istotnym wydarzeniem PR-owym i promocyjnym, pozwoliło nam też zaprezentować się przed władzami województwa mazowieckiego”.
Kto może zgłosić się do “Startuj z Mazowsza”?
Konkurs dedykowany jest dla start-up’ów zarejestrowanych na terenie województwa mazowieckiego i działających nie dłużej niż 3 lata od daty ogłoszenia konkursu. Konkurs rozstrzygany jest w następujących kategoriach:
1) INNO-TECH – startupy, które tworzą nowe produkty i procesy oraz znaczące zmiany technologiczne w produktach i procesach, obejmujące innowacje produktowe, procesowe, systemowe; start-up’y w fazie wzrostu na etapie sprzedaży;
2) SOCIAL IMPACT – startupy o pozytywnym oddziaływaniu na środowisko lub społeczeństwo, bez względu na etap rozwoju;
3) START – startupy, które tworzą innowacyjny projekt, będący na etapie Minimum Value Product lub prototypu, które ma szanse na efektywny rozwój i skalowanie.
UWAGA: Nie dopuszcza się zgłoszenia tego samego podmiotu do więcej niż jednej kategorii konkursowej.
Jak wygląda droga dojścia do finału?
Udział w konkursie jest bardzo prosty! Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy w wygodnej formie online. Następnie wszystkie startupy, biorące udział w konkursie przejdą ocenę formalną, oraz dwa etapy oceny merytorycznej. Po obradach komisji oceniającej do II etapu oceny merytorycznej zakwalifikuje się 10 najwyżej ocenionych start-upów, które zaprezentują swój pomysł przed Jury podczas tzw. Pitch Day.
Wyróżnikiem ”Startuj z Mazowsza” jest także liczne grono Partnerów – różnych organizacji z ekosystemu przedsiębiorczego, których przedstawiciele tworzą Kapitułę konkursu – to ten skład na czele z Marszałkiem Województwa dokona ostatecznego wyboru laureatów i przydzieli nagrody główne oraz nagrody dodatkowe. W tym roku startupy będą mogły poznać członków Kapituły już podczas spotkania Pitch Day!
Zwieńczeniem IV edycji konkursu będzie konferencja finałowa, podczas której wręczone zostaną nagrody. Będzie także czas na networking – 10 najlepszych startupów otrzyma dedykowane miejsce na zaprezentowanie swoich usług / produktów, dlatego wydarzenie będzie otwarte dla gości, a dla tych, którzy nie będą mogli przybyć osobiście, będzie prowadzona transmisja online.
Finalistów poznamy już w październiku 2022.
Co sprawia, że konkurs „Startuj z Mazowsza” jest tak wyjątkowy?
Program od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a z roku na rok do konkursu aplikuje coraz więcej start-up’ów. W ciągu trzech edycji do konkursu zaaplikowało 129 wyjątkowych projektów, które tworzą produkty i usługi wpływające na poprawę jakości życia całej społeczności.
“Startuj z Mazowsza” to nie tylko szansa na zdobycie nagród finansowych, ale również poznanie innowacyjnych przedsiębiorców z całego województwa, promocję w mediach, możliwość prezentacji swojego rozwiązania przez inwestorami oraz uzyskanie cennych rad od komisji konkursowej, która składa się ze znanych ekspertów biznesowych:
- dr hab. Agnieszka Skala – Założycielka SPIN Entrepreneurship School i profesor nadzwyczajny na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej;
- Greg Albrecht – anioł biznesu, multi przedsiębiorca, doradca, mówca, inwestor i znany podcaster;
- Maciej Sadowski – CEO Startup Hub Poland i ekspert biznesowy;
- Adrian Migoń – CEO Youth Business Poland i „ojciec” wielu znaczących projektów biznesowych, z których skorzystało już ponad 1000 firm.
Na zgłoszenia czekamy tylko do 14 lipca 2022 r.!
Jeżeli jesteś innowacyjną, przedsiębiorczą osobą, która potrzebuje wsparcia w rozwoju swojego przedsięwzięcia – konkurs “Startuj z Mazowsza” jest dla Ciebie!
Zgłoś swój start-up poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego online, w którym w ciekawy sposób przedstawisz, że to właśnie TWÓJ projekt ma największy potencjał. Przekonaj komisję i daj SOBIE szansę na pozyskanie dodatkowych środków, zdobycie wyjątkowych nagród od Partnerów konkursu oraz zaistnienie w mediach.
Udział w programie i połączona ekspertyza członków komisji oceniającej to źródło bezcennej biznesowej wiedzy, która pomoże zbudować lepsze jutro dla Twojej firmy!
Przydatne linki
- Konkurs organizowany jest przez Województwo Mazowieckie, realizatorem jest Youth Business Poland.
- Link do formularza aplikacyjnego.
- Regulamin konkursu.
- Szczegóły konkursu.
Artykuł powstał we współpracy z Youth Business Poland