92 mln zł dla Woltair rozwijającego technologię ułatwiającą produkcję czystej energii  

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

woltair

Udostępnij:

Woltair – jedna z największych czeskich firm na rynku pomp ciepła i fotowoltaiki, rozwijająca technologię ułatwiającą produkcję czystej energii w polskich domach, ogłosiła właśnie zakończenie nowej rundy finansowania. Oprócz 76 mln zł zebranych we wrześniu 2022 r., Woltair pozyskał dodatkowe 92 ml zł. Firma odnotowała wzrost 
o 300% r/r i rozpoczyna ekspansję w Niemczech. W Polsce działa od początku 2022 r.

Kolejną rundę inwestycyjną przeprowadził dotychczasowy partner Woltair – fundusz The Westly Group oraz nowy inwestor w postaci funduszu Fifth Wall przy silnym udziale ArcTern Ventures, KAYA i Inven Capital. Wszystkie zaangażowane podmioty z dużym entuzjazmem przyjęły wyniki potwierdzające silny wzrost i rozwój firmy.

Fifth Wall

Fifth Wall to największy podmiot venture capital skoncentrowany na innowacjach dla globalnej branży nieruchomości, inwestujący w firmy technologiczne zajmujące się najbardziej palącymi, problemami, takimi jak zmiany klimatyczne, starzejące się budynki i infrastruktura, niedostępne rynki mieszkaniowe, zawodne łańcuchy dostaw czy przyszłość pracy. Fifth Wall udzieliło finansowania na rzecz Woltair przez swój fundusz europejski z siedzibą w Londynie.

Ekspansja Woltair

Uzyskane finansowanie pomoże Woltair w dalszej ekspansji i oficjalnym rozpoczęciu działalności w Niemczech, gdzie w 2022 r. branża odnotowała 50% wzrost r/r w instalacjach pomp ciepła, zamykając wyniki na poziome 236 tys. sprzedanych urządzeń.

Pomimo takich wyników, niemieckie gospodarstwa domowe nadal stoją przed ambitnym wyzwaniem osiągnięcia celu wyznaczonego przez rząd federalny w liczbie 500 tys. nowych pomp ciepła rocznie od 2024 r.

By wesprzeć prosumentów w realizacji tego planu, Woltair będzie współpracować z małymi i średnimi instalatorami, aby pomóc im zwiększyć produktywność, przyspieszyć prace montażowe, co dodatkowo pozwoli ożywić rynek.

Kalkulator online

Firma udostępni klientom kalkulator online, który umożliwi wybór najlepszego rozwiązania, w tym obliczenie oszczędności z tytułu różnicy pomiędzy rocznymi kosztami ogrzewania dotychczasową metodą a pompą ciepła, zwrotu z inwestycji i innych szczegółów związanych z inwestycją w przydomowe OZE. Woltair zagwarantuje również instalację pompy ciepła w ciągu 30 dni, zapewni finansowanie oraz wsparcie w uzyskaniu publicznych dotacji oraz zaoferuje najszerszy wybór sprzętu od najlepszych producentów na rynku.

– Jesteśmy podekscytowani, że otrzymaliśmy dodatkowe finansowanie od naszych obecnych i nowych inwestorów. Traktujemy to jako potwierdzenie, że zmierzamy we właściwym kierunku, a nasz model biznesowy jest naprawdę wyjątkowy. Nowy kapitał pomoże nam 
w przyspieszeniu międzynarodowej ekspansji, dalszym rozwoju naszej unikalnej platformy cyfrowej i umocnieniu pozycji w łańcuchu dostaw, które traktujemy jako decydujące przewagi konkurencyjne. Nasz model wyróżnia dodatkowo dążenie do maksymalnej optymalizacji 
i zwiększenia efektywności procesu montażu pomp ciepła i innych OZE, czemu będą służyć działania wspierające ogólną wydajność pracy instalatorów, o których trudno obecnie na europejskim rynku – mówi Jan Hanuš, dyrektor generalny Woltair.

– Jesteśmy niesamowicie dumni, że możemy być częścią rozwoju kluczowej misji Woltair, polegającej na znaczącym przyspieszeniu dekarbonizacji budynków mieszkalnych. Połączenie ich oprogramowania, wybitnej kadry zarządzającej oraz ogromnych możliwości rynkowych stanowi bezcenną wartość. Nie możemy się doczekać wykorzystania naszej silnie obecnej relacji akcjonariuszy w regionie, aby przyspieszyć wzrost naszego partnera i ogólną ekspansję sektora technologii klimatycznej w całej Europie – mówi Miguel Nigorra, partner i szef Europy, Fifth Wall.

Wejście do Włoch

W drugim kwartale tego roku Woltair planuje wejść także do Włoch. Decyzja 
o międzynarodowej ekspansji firmy na tym i niemieckim rynku jest potwierdzeniem silnej pozycji Woltair w Czechach, w których osiągnął on już rentowność, a doświadczenie z tego rynku zaowocowało pierwszymi wzrostami w Polsce po pierwszym roku działalności. Od momentu powstania w 2018 r., Woltair przeprowadził instalacje u ponad 3000 klientów 
i szacuje się, że zapobiegł ponad 9 tys. ton emisji CO2 do atmosfery.

– Tak szybki wzrost na rynku czeskim i dynamiczny rozwój za granicą jest możliwy nie tylko dzięki naszej unikalnej platformie, którą można stosunkowo łatwo zastosować praktycznie 
w każdym miejscu na świecie, ale także dzięki silnemu zapleczu doświadczonych inwestorów z Czech , Europy, USA i Kanady, którzy są gwarantem stabilności – dodaje Hanuš.

 

➡️ Ponad 76 mln zł dla Woltair umożliwiającego produkcję czystej energii w domach. W rundzie uczestniczył Movens Capital

➡️ 17 mln zł zainwestowane wraz z topowymi VC i ekspozycja na przyszłe jednorożce. Podsumowanie roku Movens Capital