Na zdjęciu: Szymon Sajkowski i Tomasz Wróblewski – uczestnicy Platformy Startowej „Hub of Talents”
Znajduje się tam wiele zakładów, funkcjonuje Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Park Naukowo-Technologiczny, który jest współtwórcą niezwykłego projektu sześciu technoparków województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego: Platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents”, a tym samym ośrodkiem skupiającym wokół siebie innowacyjne i najprężniej rozwijające się firmy.
Park Naukowo-Technologiczny w Ełku znajduje się na obrzeżach miasta, w jego przemysłowej części, na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Park, nawiązując do motta miasta „Ełk – tu wracam”, pełni wyjątkową rolę w regionie, stara się stwarzać przyjazne warunki do tworzenia biznesu w Ełku i zatrzymywać młodych ełczan w ich rodzinnym mieście, aby właśnie tu zakładali biznes i tu rozpoczynali swoje dorosłe życie.
W Ełku zawsze znajdzie się miejsce dla dobrego biznesu. Potwierdzają to zgłoszenia ponad pięćdziesięciu pomysłodawców chętnych, by rozwijać swoje projekty właśnie w tym mieście. Dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku, Daniel Kulig, zaznacza: – W ramach projektu „Hub of Talents” w naszym Parku działa pięć start-up’ów. Wartym podkreślenia jest fakt, że ełckie start-up’y, przygotowują konkretne – „dotykalne” – produkty, przy których produkcji być może będą kiedyś zatrudnieni ełczanie. Nie są to kolejne aplikacje mobilne czy portale internetowe. Nasi start-up’owicze reprezentują m. in. branżę sportową, budowlaną i ochrony środowiska.
Jest wśród nich projekt systemu ostrzegającego kierowców o złych warunkach atmosferycznych na drodze, a także innowacyjna stacja oczyszczania powietrza. Młodzi przedsiębiorcy dążą nie tylko do rozwoju własnego biznesu, ale także nawiązują nowe kontakty biznesowe. Daniel Kulig podkreśla: – Otwierając drzwi Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku chcieliśmy zebrać pod jednym dachem zwolenników rozwoju Ełku i regionu: innowacyjnych przedsiębiorców, studentów, których tok myślenia opiera się na szerokiej gamie pionierskich pomysłów oraz doktorantów i absolwentów. Już dziś możemy powiedzieć, że dzięki udziałowi w projekcie „Hub of Talents” nasze start-up’y nawiązały szereg ważnych kontaktów biznesowych, między innymi z fińskimi start-up’ami, które zaowocują bliższą współpracą i przybliżą młode przedsiębiorstwa do wykreowania swoich produktów.
Na zdjęciu: Próby z nowym modelem buta łyżwiarskiego
Park Naukowo-Technologiczny w Ełku nieustannie dąży do maksymalnej profesjonalizacji oferowanych przez siebie usług. Działa w nim między innymi Laboratorium Mikrobiologiczne Badania Żywności, które jest w fazie uzyskiwania akredytacji na przeprowadzanie profesjonalnych badań. Park prowadzi również działalność edukacyjną organizując zajęcia z podstaw robotyki i programowania, a także lekcje laboratoryjne dla szkół. W ofercie znajdują się również cykliczne wydarzenia, takie jak „Odkrywaj z Politechniką Białostocką” czy „Wariacje z nauką”, które przybliżają ełczanom zawiły świat nauki i techniki.
Park Naukowo-Technologiczny w Ełku to również bogata platforma wymiany informacji, poszerzająca horyzonty działania współpracujących z nim firm. Park posiada szerokie kontakty wśród instytucji badawczych oraz instytucji otoczenia biznesu. Wśród jego partnerów są m. in. Politechnika Białostocka, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Fundacja Technotalenty, czy Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. W ten sposób spełnia swój podstawowy cel – wzmocnienie współpracy pomiędzy nauką, przemysłem i innymi gałęziami gospodarki, jak również rozwój sektorów zaawansowanych technologii.
–
Autor artykułu: Mariusz Dziedziński, Prezes Zarządu PL Europa S.A.
–