Pod okiem 32 mentorów przygotowali 14 pomysłów na biznes, które przedstawili przed jury podczas niedzielnego finału. Zwyciężył VRide, który umożliwia czerpanie przyjemności z jazdy na rowerze na drugim końcu świata.
Projekt był kierowany do studentów, szczególnie kierunków artystycznych, którzy do Startup Shakera zgłaszali swoje pomysły na biznes. Do ich zespołów dołączyli młodzi ludzie, mający doświadczenie w marketingu, sprzedaży, IT, UX-ie czy projektowaniu graficznym. Większość z nich po raz pierwszy spotkała się w piątek wieczorem, ale nie przeszkodziło im to w wielogodzinnej, intensywnej pracy nad swoimi startupami. Najwytrwalsi opuszali ASP ok. godz. 23, by wrócić już o 8 następnego dnia! Dzięki takiemu wysiłkowi udało im się stworzyć przez mniej niż 48 godzin spójne koncepcje nowych produktów lub usług, zbadać grupę docelową i sprawdzić zainteresowanie tworzonym podczas Startup Shakera rozwiązaniami, a także zaprojektować model biznesowy, dający szansę na realne zyski.
Przez cały czas trwania Startup Shakera uczestnicy mogli liczyć na doświadczonych mentorów – przedsiębiorców, startupowców, nauczycieli akademickich czy specjalistów od marketingu, komunikacji lub badań społecznych. Choć przyjmowanie krytyki i uwag nie należy do najłatwiejszych, rady ekspertów pomogły nadać ostateczny kształt ideom, które dotychczas tylko kłębiły się gdzieś w głowach studentów. Pomocą służyli także partnerzy Startup Shakera, m.in. firma Cubic Inch, która zajmuje się drukiem 3D i specjalnie dla uczestników wytworzyła prototypy ich produktów. Projekt został także objętych honorowym patronatem rektorów warszawskich uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Leona Koźmińskiego. Startup Shaker był finansowany ze środków m.st. Warszawy.
Efekty wielogodzinnej pracy zostały zaprezentowane podczas finału przed jury złożonym z doświadczonych ekspertów: Leszka Napiontka – naczelnika w Biurze Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Dagmary Strzębickiej z funduszu Black Swan Fund, Jacka Adamskiego – szefa Lewiatan Business Angels, Karola Króla – wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu oraz Jacka Sztolcmana, który w Uniwersyteckim Ośrodku Transferu Technologii UW odpowiada za łączenie zespołów naukowych z biznesem. Jury spośród 14 projektów wyróżniło jeden. Zaproponowany przez Agatę Grochowską i Karolinę Kowalską VRide pozwoli na uatrakcyjnienie zwykłego treningu na rowerze stacjonarnym. Dzięki połączeniu okularów VR z tym sprzętem na siłowni użytkownik będzie mógł przenieść się do miejsc, które zostały wcześniej nakręcone przez lokalnych rowerzystów kamerą w technologii 360 stopni. Odtwarzane wideo zsynchronizuje się z tempem jazdy trenującego, co sprawi, że doznania staną się bardziej autentyczne.
Energia uczestników i pasja do stworzenia swojego biznesu daje nadzieję, że ich koncepcje nie zostaną schowane po szuflady po zakończeniu Startup Shakera. Trzymajmy za nich kciuki!