Na zdjęciu: Vasileios Tsormpatzoudis, pomysłodawca mySmartCane | fot. zrzut ekranu z filmu prezentującego laskę, YouTube
– Na własne oczy widziałem, z czym zmagają się osoby z upośledzeniem wzroku, gdy próbują poruszać się ze zwykła białą laską – mówi pomysłodawca mySmartCane Vasileios Tsormpatzoudis, cytowany w komunikacie prasowym. Jego matka cierpi na barwnikowe zwyrodnienie siatkówki. Jest to dziedziczna choroba, która polega na stopniowym zaniku komórek fotoreceptorowych i objawia się m.in. tunelowym widzeniem.
Sygnał dźwiękowy
Chcąc pomóc matce, opracował koncepcję inteligentnej laski. Na pierwszy rzut oka specjalnie niczym nie różni się ona od dostępnych na rynku rozwiązań. Jedynie na jej dolnym końcu znajduje się kulka wielkości piłeczki tenisowej, która jest wyposażona w czujniki ultradźwiękowe. To one łączną się z odbiornikiem kompatybilnym z urządzeniem, który informuj użytkownika o przeszkodach na drodze.
– Zamiast czekać aż laska wpadnie na przeszkodę, użytkownik informowany jest o zbliżających się obiektach za pośrednictwem delikatnego sygnału dźwiękowego. Wobec tego nawigacja jest prostsza i znacznie szybsza – dodaje Tsormpatzoudis. Wyjaśnia, że zainstalowane w gadżecie sensory, działają jak czujnik parkowania, w które wyposażone są samochody: mierzą odległość i przetwarzają tę informację w sygnał dźwiękowy.
Nowe pomysły
Do tego mySmartCane wykonana jest z tanich materiałów i drukowana na drukarce 3D, dzięki czemu ewentualne koszty produkcji byłyby niewielkie. Póki co jednak nie wiadomo, czy inteligentna laska opracowana przez naukowca z University of Manchester trafi do sprzedaży. Poza tym projekt jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, a zaprezentowane urządzenie to tylko prototyp.
– Mam wiele pomysłów na dopracowanie projektu. Chciałbym na przykład dodać czujnik, który wykryje takie przeszkody, jak znaki drogowe albo przejścia w drzwiach. Mogą one spowodować wiele szkód, a są trudne do wykrycie przez zwykłe białe laski – mówi pomysłodawca urządzenia. Dodaje, że kolejnym udogodnienie może być system ostrzegania przed obiektami znajdującymi się na drodze oparty o wibracje.