PKN ORLEN uruchomi nową farmę fotowoltaiczną

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

farma fotowoltaiczna PKN Orlen

Udostępnij:

Energa Green Development, spółka z Grupy ORLEN, uzyskała komplet pozwoleń na budowę 65 MW mocy w ramach realizacji pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej Mitra. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na połowę tego roku.

Farma Mitra jest obecnie największym realizowanym przez Energę z Grupy ORLEN projektem fotowoltaicznym. Według szacunków farma będzie w stanie w ciągu roku wyprodukować energię, która jest w stanie zasilić ponad 30 tys. gospodarstw domowych. Farma powstanie na należących do Energi gruntach w gm.

Przykona, w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie), zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów. Łącznie powstające i działające już w tej lokalizacji moce odnawiane Grupy ORLEN będą w stanie zasilić czystą energią blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych.

Wykonawca poszukiwany

– Farma Mitra to jak dotąd największa farma fotowoltaiczna realizowana przez Energę. Jej realizacja to jednak tylko niewielka część szeroko zakrojonego planu realizowanego w ramach strategii Grupy ORLEN. W portfelu posiadamy obecnie projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej sięgającej 500 MW. Na etapie inicjowania są kolejne przedsięwzięcia. Dzięki temu wymiernie zwiększymy nie tylko potencjał mocowy OZE w Grupie ORLEN, ale również wzmocnimy swój udział w transformacji krajowego systemu generacji energii elektrycznej – podkreśla Szymon Wojnicki, prezes zarządu Energa Green Development.

Przeczytaj również 👇

Energa Green Development szykuje się obecnie do wyłonienia wykonawcy. Oprócz budowy samej farmy Mitra, wybrana firma będzie też odpowiedzialna za wykonanie infrastruktury wyprowadzenia mocy do sieci elektroenergetycznej: Głównego Punktu Odbioru GPO Psary oraz połączenie go linią kablową o długości 11 km ze stacją Głównego Punktu Zasilania GPZ Żuki. Wykonawca będzie też odpowiedzialny za przygotowanie wniosku o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie inwestycji oraz przekazanie jej do eksploatacji. Oprócz tego przez 2 lata od zakończenia inwestycji wybrana firma będzie świadczyła usługę serwisową.

Kolejne kroki

Jeszcze w tym roku Energa uruchomi też w pełnym zakresie dwie inne farmy fotowoltaiczne. Pierwszą z nich jest farma Gryf o docelowej mocy zainstalowanej zwiększonej z 20 do ok. 26 MW. Obiekt ten powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej Przykona, na tych samych gruntach, na których budowana będzie farma Mitra. Drugi projekt to powstająca farma Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim o łącznej mocy 62 MW. W ramach farmy Gryf  uruchomiono już 12 MW mocy, pozostałe uruchomione zostaną w pierwszym półroczu tego roku, po zmodernizowaniu stacji GPZ Wielbark.