ORLEN Skylight Accelerator to program korporacyjny, którego celem jest pomoc młodym podmiotom technologicznym w skalowaniu i komercjalizacji ich innowacyjnych rozwiązań we współpracy z PKN ORLEN. Program istnieje od niecałych dwóch lat, a do tej pory przeprowadzono 6 rund naboru, w których ogłoszono 120 wyzwań.
Wyzwania te ogłoszone m.in. w takich obszarach jak: sprzedaż detaliczna, logistyka, bezpieczeństwo, petrochemia czy energetyka. Udało się już uruchomić kilkanaście pilotaży, a większość z testowanych rozwiązań jest obecnie w zaawansowanej fazie realizacji. Niektóre projekty zakończyły się i są w procesie oceny pod kątem możliwości oraz warunków dalszej komercyjnej współpracy czy też wprowadzenia na rynek.
Pilotaż startupowych rozwiązań
Współpraca ze startupami w formule akceleracyjnej pozwala koncernowi skutecznie budować przewagi konkurencyjne, jak również wspomaga rozwój dzięki pozyskiwaniu wielu zaawansowanych technologii. Przykładem jest opracowanie i przetestowanie tzw. cyfrowego bliźniaka (ang. digital twin) w ramach jednej z instalacji produkcyjnych służących do przerobu ropy naftowej, zlokalizowanej na terenie rafinerii w Płocku. Zaawansowany system wykorzystujący internet rzeczy (ang. internet of things, IoT) oraz uczenie maszynowe (ang. machine learning) pozwala na gromadzenie, strukturyzowanie i inteligentne przetwarzanie w czasie rzeczywistym informacji technologiczno-procesowych instalacji.
W tym zakresie wirtualna kopia będzie naśladować rzeczywisty układ i dostarczać kluczowych informacji potrzebnych do optymalnego zarządzania procesem. Pilotaż ma na celu weryfikację w warunkach operacyjnych poziomu skuteczności różnego typu rozwiązań oraz ich potencjału do optymalizacji i poprawy efektywności wybranych aktywów infrastruktury produkcyjnej.
VII rudna ORLEN Skylight Accelerator
Teraz trwa nabór do VII rudny ORLEN Skylight Accelerator. Aby wziąć w niej udział, należy się zgłosić. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem tego formularza.
Nabór potrwa do 5 kwietnia tego roku. Startupy mają możliwość odpowiedzenia na prawie 30 wyzwań technologicznych. Lista ta może zostać rozszerzona w trakcie trwania naboru, w zależności od potrzeb obszarów biznesowych.
Dlaczego warto wziąć udział?
Podmioty biorące udział w programie mogą uzyskać wiele korzyści, do których można zaliczyć m.in.:
- przetestowanie swojego rozwiązania w rzeczywistych warunkach operacyjnych w ramach infrastruktury Grupy ORLEN,
- sfinansowanie kosztów przygotowania i realizacji pilotażowego wdrożenia,
- pozyskanie praktycznej wiedzy poprzez wsparcie ekspertów i mentorów w zakresie rozwoju, ulepszania czy dostosowania swoich rozwiązań do konkretnych warunków operacyjnych,
- możliwość skalowania biznesu i realnej opcji na dalszą komercjalizację rozwiązań po zakończeniu pilotażowego wdrożenia.
Przeczytaj również 👉 PKN ORLEN i Dasoft wdrażają elektroniczne etykiety cenowe. Jak przebiega pilotaż? Zapytaliśmy