10 największych sukcesów crowdfundingu w 2016 roku

Dodane:

Bartosz Filip Malinowski Bartosz Filip Malinowski

Udostępnij:

Dziedzictwo historyczne i wizja świata wprost ze Star Treka, ponad stugodzinny audiobook i kostka mieszcząca się w dłoni – to zestawienie pokazuje jak zróżnicowany jest crowdfunding. Podsumowując zeszły rok przygotowaliśmy listę 5 polskich i 5 zagranicznym kampanii, które zebrały najwięcej funduszy.

Uwzględniliśmy w niej jedynie projekty dostępne na platformach crowdfundingu klasycznego (opartego na nagrodach). Nie spodziewajcie się również zobaczyć klasyków pojawiających się w każdym tego typu rankingu takich jak Star Citizen wybrane przez nas kampanie musiały rozpocząć się i zakończyć w zeszłym roku.

W celu ujednolicenia i uspójnienia listy w przypadku zbiórek zagranicznych zebrane kwoty podajemy w dolarach amerykańskich zgodnie z kursem z dnia 17 stycznia 2017. Ale przejdźmy do sedna. Oto lista 10 projektów z Polski i świata, które odniosły największy sukces w zeszłym roku.

Zbiórki zagraniczne

1. The Everyday Backpack, Tote, and Sling – $6 565 782, Kickstarter (1313% celu)

Peak Design uwielbia społeczność Kickstartera. Wydaje się, że z wzajemnością – to już ich szósty projekt na platformie, który odniósł sukces. Co w nich wyjątkowego? Produkty Peak Design są tworzone przez fotografów dla fotografów. Dlatego torby i plecaki, które crowdfundowano za pośrednictwem tej zbiórki, były idealnie dopasowane do ich potrzeb. Najwyższej jakości materiały, wytrzymałość czy design to już jedynie wisienka na torcie. Dlatego ceny zaczynające się od $100 nie odstraszyły wspierających.

2. Fidget Cube: A Vinyl Desk Toy – $6 465 690 Kickstarter (43105%)

Kostka zawierająca kilka guzików, przełączników i pokręteł. Wynik zbiórki? Sześć i pół miliona dolarów! Okazuje się, że te kilka cyngwajsów (sic!) umieszczonych na kostce mniejszej niż nasza dłoń może skutecznie służyć rozładowaniu stresu. Tuż po uruchomieniu kampanii ze wsparciem ruszyła armia pracowników korporacji, dużych i średnich firm. Czy koncept i użyteczność urządzenia nas przekonuje? Niekoniecznie, jednak pamiętajmy, że crowdfunding jest także formą weryfikacji rynku. W tym przypadku wyjątkowo zestresowanego.

3. Dark Souls™ – The Board Game – $4 669 084, Kickstarter (7543% celu)

Skończyliście ostatnią część Dark Souls? Ok, załóżmy, że Wam wierzymy. Teraz pora sprawdzić swoje umiejętności w wersji planszowej. Ekipa Steamforged Games postanowiła wiernie przenieść świat tej kultowej gry wykorzystując mechanikę, zbliżającą nas najbardziej do realiów znanych z cyfrowego odpowiednika. Jednak nie tylko licencja stoi za sukcesem tego projektu. Wystarczy spojrzeć na wszystkie zdjęcia i grafiki z nim związane, by zrozumieć, że (nie boimy się tego powiedzieć) mamy do czynienia z małym dziełem sztuki. Naszym zdaniem pozycja obowiązkowa, dla każdego miłośnika gatunku.

https://youtu.be/bOM3OCAQMP8

4. KAISR Original: The Ultimate Inflatable Air Lounge – $4 126 847 (19 402% celu) Indiegogo

Naprawdę imponujące przebicie celu głównego (19 tysięcy procent!) i zarazem pierwsza duża kontrowersja na liście. KAISR wydaje się typowym produktem outdoorowym – łatwy w rozkładaniu i transporcie materac turystyczny. No właśnie, może aż nazbyt typowy. Tuż po pełnym sfinansowaniu projektu holenderska firma Lamzac złożyła pozew o naruszenie praw autorskich i patentowych. Jak się okazało wykorzystana przez KAISR koncepcja prezentowana była już w 2010 roku. Rezultatem kilku batalii sądowych jest zakaz sprzedaży produktu na terenie Unii Europejskiej. Wszyscy nabywcy z krajów UE mają otrzymać zwrot funduszy. Równocześnie klienci spoza Europy skarżyli się na opóźnienia w dostawie i koszty wysyłki dwukrotnie zwiększające cenę. Dla nich powstał nawet dedykowany profil na Facebooku.

5. PILOT TRANSLATOR – $3 978 887 (3180% celu) Indiegogo

Czyli projekt prosto ze Star Treka – bezprzewodowa słuchawka, która ma zapewniać tłumaczenie w czasie rzeczywistym. Zestaw współpracuje z dedykowaną aplikacją mobilną i składa się z dwóch egzemplarzy Pilota. Pierwsze pytanie, które sobie zadajemy, to jak skuteczne i wierne będzie tłumaczenie. Te wątpliwości podsycają również wypowiedzi założyciela startupu Andrew Ochoa, który w rozmowie z Forbesem stwierdził, że nie chce składać obietnic sugerujących idealną synchronizację czasową tłumaczenia bądź jego skuteczności na zatłoczonych, tokijskich ulicach. O tym jak działa urządzenie przekonamy się w maju, kiedy pierwsze egzemplarze dotrą do wspierających. Na początku Pilot ma oferować tłumaczenia w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i portugalskim. Kolejne (w tym z grupy języków słowiańskich) mają pojawiać się między latem a jesienią 2017 roku. Cena rynkowa ma wynosić $299.

Zbiórki polskie

1. BIBLIA AUDIO superprodukcja Stary Testament – 854 675 PLN (110% celu) Wspieram.to

Krzysztof Czeczot wraz z Maciejem Budzichem postanowili zrealizować adaptację Biblii w formie słuchowiska. Założenie projektu to stworzyć nową, przystępną formę doskonale znanej większości księgi. Pomysł przełożył się na zainteresowanie zbiórką. W dwóch etapach zebrano w sumie 854 675 złotych.

Na uwagę zasługuje ogrom prac, przed którym stanęli twórcy projektu. Do nagrania Biblii audio zaangażowano ponad 300 aktorów, zakładany czas trwania zrealizowanego projektu to aż 110 godzin!

Aktualnie trwają nagrania pierwszej części Starego Testamentu. Planowany jest etap trzeci zbiórki na nagrania drugiej części. Z naszej strony wypada życzyć podobnego lub większego sukcesu podczas realizacji kolejnego etapu projektu.

https://youtu.be/H7SEpS5pmps

2. 'WSTĘGA PAMIĘCI’ POMNIK AK W KRAKOWIE – 385 615 PLN (129% celu) Polak Potrafi

Projekt, który budził niemałe zainteresowanie i trafił swoimi założeniami w popularną tematykę. Zbiórka miała na celu sfinansować budowę pomnika AK na Wawelu zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na dość dużą sumę uzbieranych pieniędzy, ale na sposób jej organizacji. Zainteresowani wsparciem pomysłu mogli zaznajomić się ze wcześniej przygotowanym i oryginalnym projektem pomnika, a nawet szczegółami dotyczącymi wyceny poszczególnych jego elementów. Wszystko po to, aby każdy wiedział na co zebrane pieniądze zostaną przeznaczone.

Niezwykle istotne jest tło tej zbiórki, pomnik stanowić będzie miejsce pamięci żołnierzy AK i będzie świadczył o ich poświęceniu młodym pokoleniom Polaków.

https://youtu.be/S2C5pIutT6g

3. Karty Magia Y v2 – 295 462 PLN (777% celu) Wspieram.to

Polacy kochają magię. Nie wierzycie? Sprawdźcie cel tej zbiórki a potem sumę zebranych pieniędzy. 777% – czysta magia tłumu zaklęta w liczbach.

Celem projektu iluzjonisty Macieja “Y” Dzięgielewskiego było stworzenie wyjątkowej talii kart. Na czym polega ich wyjątkowość? Bezkompromisowość designu. Karty wykonane zostały z najlepszej jakości papieru oraz przyozdobione (w zależności od wersji) srebrną lub złotą folią. Na ich kolekcjonerską wartość ma wpływ ograniczony nakład w którym zostaną wypuszczone. Myślimy, że magik z zacięciem kolekcjonera musi być z nich zadowolony.

https://youtu.be/6apxQXcaivY

4. T.I.M.E Stories – 284 219 PLN (473% celu) Wspieram.to

A jakby tak skoczyć w przeszłość i namieszać trochę w historii? Ta planszówka to umożliwia. Gra zakłada kilka scenariuszy rozgrywki, ponadto każdy dokonany przez nas wybór będzie miał wpływ na nasz dalszy los. Warto zaznaczyć niezwykłą dbałość o spójność oprawy graficznej, której opracowanie wymagało przypisania przygody do danego artysty.

Pierwsze egzemplarze, zgodnie z informacjami na stronie zbiórki powinny trafiać do wspierających. Dostaliście swoją grę? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach pod zestawieniem.

5. Dominion Intryga, Przystań, Złoty Wiek – 158 555 PLN (288% celu) Wspieram.to

Pozostajemy przy stole do gier planszowych. Kolejny projekt z naszego zestawienia również ma piękną oprawę graficzną ale zupełnie inny styl rozgrywki. Celem ostatniej zbiórki na liście było sfinansowanie wydania trzech dodatków do gry Dominion. Dominion to karcianka, w której gracz ma pełną dowolność w budowaniu swoich talii i poprzez to dostosowywania rozgrywki do własnego stylu gry.

Twórcy na stronie kampanii zaznaczyli, że to pozycja dla każdego: od początkującego do wyjadacza planszówek. Pozostaje im ufać na słowo, choć właściwie to wystarczy spojrzeć na sumę zebranych pieniędzy. Projekt został sfinansowany w 288 procentach.

Zapoznaj się z poradnikiem crowdfundingu udziałowego na naszym portalu WE the CROWD.

Autor tekstu: 

Bartosz Filip Malinowski

Jeden z założycieli think-tanku i środowiska WE the CROWD, zajmującego się w teorii i praktyce crowdfundingiem, crowsourcingiem i wszystkim tym, co ma przedrostek “CROWD”, czyli służy tłumowi.