Praca zdalna a potrzeba równowagi
Zgodnie z raportem ,,Perfect Match Research’’, 32,4 proc. pracowników zauważa poprawę tzw. work-life balance w ostatnim roku. Tylko 26,5 proc. nie zgadza się z takim stwierdzeniem, a 41 proc. ma neutralny stosunek.
Popularny w ostatnich latach trend pracy zdalnej z domu może przekładać się na odczuwanie satysfakcji z godzenia życia prywatnego ze służbowym. Blisko 44 proc. pracowników preferuje pracę z domu, zaś tylko 21 proc. woli wykonywać swoje obowiązki z miejsca zatrudnienia. Co ciekawe, 51 proc. przyznaje, że praca z domu przekłada się na ich większą produktywność. Odmienne zdanie na ten temat ma tylko 18 proc. Niestety, pomimo wielu zalet, praca zdalna przyczynia się do generowania nadgodzin. Aż blisko 52 proc. pracowników zauważa, że wykonując swoje obowiązki służbowe z domu pracuje dłużej.
– Cieszy mnie, że Polska osiągnęła bardzo dobry wynik zadowolenia z tzw. work-life balance. Dla porównania, najwyższe wyniki w Europie uzyskały trzy kraje – Finlandia (53,5 proc.), Belgia (53 proc.) oraz Dania (52 proc.). Analizując dane widać, że pracownicy potrafią znaleźć równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, a praca zdalna może być w tym pomocna. Z jednej strony praca z domu pozwala zaoszczędzić dużo czasu np. na codzienne dojazdy do miejsca pracy. Z drugiej strony częściej pracujemy po godzinach, bo granica pomiędzy domem a biurem zaczyna się zacierać. Warto znaleźć złoty środek, aby tę granicę utrzymać. Czasem wystarczy nawet wdrożenie jednego lub kilku zdrowych nawyków do życia codziennego, aby zachować równowagę, takich jak przykładowo dłuższy spacer czy wyłączenie powiadomień służbowych po zakończeniu godzin pracy – mówi Paulina Zasempa, People Country Lead – Poland and CEE, SD Worx Poland.
W poszukiwaniu złotego środka
Wydłużone godziny pracy to nie jedyny problem, utrudniający osiągnięcie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Według badania, aż 38 proc. pracowników sprawdza pocztę i odpowiada na maile lub telefony po zakończeniu pracy. Tylko niewiele więcej, bo 38,6 proc., przyznaje, że stara się tego unikać. Sytuacja wygląda nieco korzystniej w przypadku urlopów. Aż blisko 43 proc. cieszy się wypoczynkiem, zapominając o służbowych obowiązkach, a 52 proc. pracowników w ogóle nie sprawdza powiadomień w tym czasie.
Aby zapobiegać niezdrowym nawykom i poprawić równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, część pracowników korzysta z pomocnych narzędzi, które nierzadko oferowane są przez pracodawców. Blisko 40 proc. przyznaje, że w zachowaniu tzw. work-life balance pomaga im monitorowanie czasu pracy. Tylko 23 proc. pracowników nie widzi korzyści takiego rozwiązania.
– Umiejętność mentalnego wylogowania się ze służbowych obowiązków jest niewątpliwie pomocna. Pozwala nam utrzymać świetną kondycję psychiczną, co przekłada się również na stan fizyczny. Zarówno dłuższy wypoczynek, jak i codzienny relaks są tak samo ważne, aby osiągnąć równowagę. Dane pokazują, że coraz lepiej nam to wychodzi, jednak nie zawsze o tym pamiętamy. Dlatego cieszy mnie, że coraz więcej firm zwraca na to uwagę i korzysta z tego typu rozwiązań, oferując pracownikom narzędzia wspierające równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Monitorowanie czasu pracy, odciążanie pracowników w najbardziej powtarzalnych procesach, udostępnianie personalizowanego pakietu benefitów – to są działania, na które liczą pracownicy. Pamiętajmy, że brak odpowiedniej równowagi może prowadzić nie tylko do permanentnego przemęczenia, ale także do potencjalnie groźnego wypalenia zawodowego. Uważam, że obecnie dla firm najcenniejszymi pracownikami są ci w dobrej kondycji psychicznej. Dlatego work-life balance to zdecydowanie coś więcej, niż tylko modny trend – podsumowuje Sylwia Rozbicka, psycholog i psychoterapeutka, MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego.
41% pracowników boi się powiedzieć otwarcie o pogorszeniu swojej kondycji psychicznej
Przychodzi lekarz do pacjenta – Jak działa medyczny benefit pracowniczy dla kobiet?
Jaki jest wskaźnik wellbeingu pracowników i co ma na niego wpływ?