Predictail: Otworzyliśmy sobie drogę do dużych korporacji. To one pomogą osiągnąć nam sukces

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

– Predictail pozwala na analizę danych z maszyny, co zapobiega ponoszeniu wysokich kosztów usterek. Tego typu systemy to innowacja i nowość na rynku – mówi Stanisław Jasnosz, Główny Specjalista ds. Zarządzania Operacyjnego w Departamencie Infrastruktury w PGNiG.

– Zespół Predictail posiada wiedzę i umiejętności w obszarze stosowania algorytmów predykcyjnych, ale potrzebuje naszego wsparcia przy zagadnieniach specjalistycznych. Naszą rolą jako mentorów jest wprowadzenie startupu w zagadnienia techniczne, bieżący udział w nadzorowaniu, przygotowaniu i wdrożeniu projektu krok po kroku oraz dowiezienie projektu do celu, mając na uwadze szeroko pojęte aspekty bezpieczeństwa, cele strategiczne i biznesowe – mówi Stanisław Jasnosz, mentor Predictail.

Na zdjęciu: Jerzy Balcerzak (po lewej) i Szymon Kubicki, twórcy Predictail | fot. parp.gov.pl

– Udział w MITEF Poland to niepowtarzalna okazja do współpracy z dużymi spółkami technologicznymi jak PGNiG i KGHM, a to nie byłoby proste, gdybyśmy przyszli do nich “z ulicy” – mówi Jerzy Balcerzak, współtwórca projektu Predictail, systemu analizującego dane z maszyn przemysłowych, wspieranego przez PGNiG. 

Predictail za pomocą sensorów i systemu dokonuje analizy danych z maszyn przemysłowych w celu wprowadzenia oszczędności w procesie utrzymania tych maszyn. Na taki pomysł wpadli Jerzy Balcerzak i Szymon Kubicki, którzy wzięli udział w pierwszej turze programu akceleracyjnego MITEF Poland w ścieżce Energia, współtworzonej przez mentorów z PGNiG.

Dzięki współpracy z mentorami i doświadczonymi ekspertami PGNiG, Predictail rozwinął swój projekt, który niebawem będzie gotowy do komercyjnego wykorzystania. Zobaczcie, jak zespół Predictail ocenia udział w ścieżce Energia. 

Jaki problem rozwiązuje Predictail i w jaki sposób to robi?

Każda nowoczesna maszyna przemysłowa ma swój sterownik elektroniczny, a dane o jej aktualnym stanie są przesyłane do nadrzędnego systemu monitorującego (SCADA). Praktycznie we wszystkich przypadkach takie informacje są analizowane w stosunowo prosty sposób – na zasadzie przekroczania progów alarmowych, a akcje serwisowe są przeprowadzane okresowo i reaktywnie, czyli wtedy, kiedy maszyna już się zepsuje. Nie pozwala to jednak na zapobieganie tzw. “downtime”, czyli przestoju maszyny – czasu kiedy jej właściciel najzwyczajniej traci pieniądze. Tutaj wchodzi system Predictail.

Dane pomiarowe z maszyn są analizowane przy pomocy nowoczesnych algorytmów Machine Learningowych w taki sposób, żeby wykrywać pojawiającą się anomalie i trendy, co umożliwia odpowiednią reakcję jeszcze zanim maszyna się zepsuje. Pozwala to ograniczyć downtime, zamówić wcześniej części zamienne i odpowiednio zaplanować akcję serwisową. Fachowo nazywa się to Predictive Maintenance.

Na zdjęciu: gateway Predictail | fot. materiały prasowe 

Do kogo jest skierowany? 

Produkt jest skierowany do właścicieli i firm utrzymujących maszyny przemysłowe w pracy. Aktualnie naszym rynkiem docelowym są farmy wiatrowe i gazownictwo (maszyny PGNiG). 

Czym wcześniej się Państwo zajmowali?

Z wykształcnia jestem automatykiem i informatykiem, przez większość zawodowego czasu zajmowałem się oprogramowaniem dla przemysłu (pracowałem m.in. nad systemami dla autobusów elektrycznych) oraz systemami do rozpoznawania obrazów. Szymon Kubicki oprócz 7 letniego doświadczenia jako energoelektronik układów zasilania dla przemysłu kolejowego, ma doświadczenie w prowadzeniu własnej technologicznej firmy usługowej.

Jak wyglądały pierwsze prace nad Predictail?

Spotkaliśmy się przy okazji pracy nad innym projektem, wymieniliśmy się doświadczeniami i zatrybiło – oboje zwróciliśmy uwagę na pozostającą w tyle analizę danych z pojazdów i maszyn przemysłowych. Po godzinach zaczęliśmy budować wspólny prototyp – elektronikę do przesyłu danych do chmury i odpowiednie oprogramowanie. Na samym początku miał być to system do akwizycji danych z pojazdów elektrycznych. 

W trakcie pracy nad pierwszym prototypem przystąpiliśmy do programu inkubacyjnego Platformy Startowe Connect w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Podczas inkubacji zaczęliśmy mocno pracować nad biznesową stroną przedsięwzięcia.

Na zdjęciu: Szymon Kubicki, CEO Predictail

Co zmieniono w Predictail po uzyskaniu pierwszych informacji o tym, jak działa w rzeczywistości?

Najważniejszą nauczką dla nas było to, że samo zbieranie danych z maszyn chmurze nie wystarcza. Sensory, układy pomiarowe, bazy danych – to wszystko już w przemyśle jest, danych jest bardzo wiele, ale nie ma kto ich analizować. Tutaj jest największa wartość naszego rozwiązania – automatyczna analiza danych. 

Do czego dzisiaj można wykorzystać Predictail?

Dzisiaj Predictail może być wykorzystany do analizy danych z elektrowni wiatrowych, oraz – miejmy nadzieję, w niedalekiej przyszłości również do analizy danych z infrastruktury dystrybucji gazu. 

W jaki sposób dowiedzieli się Państwo o MITEF Poland? 

Od znajomego. 

Dlaczego postanowili Państwo zgłosić się do programu? 

Szczerze mówiąc trochę się wahaliśmy, ale najbardziej zachęcała nas współpraca z takimi podmiotami jak PGNiG oraz KGHM.

Jak Państwo oceniają uczestnictwo w MITEF Poland? 

Do programu trafiły wyselekcjonowane startupy, co powoduje, że warsztaty są bardzo ambitne, a networking jest wartościowy. Poza tym, dla nas jest to niepowtarzalna okazja do współpracy z dużymi spółkami technologicznymi jak PGNiG i KGHM – a to nie byłoby proste, gdybyśmy przyszli do nich “z ulicy”.

Co udało się osiągnąć dzięki współpracy z mentorami tego programu akceleracyjnego?

Jednym z naszych mentorów jest Pan Stanisław Jasnosz – dzięki współpracy z nim udało nam się zobaczyć potencjał jaki drzemie w wykorzystaniu systemu Predictail w strukturach PGNiG. Ogólnie musimy zwrócić uwagę na niesamowite zrozumienie i chęć współpracy ze strony PGNiG, które napawa nas nadzieją na dalekobieżną współpracę. Poza tym spotykamy się z innymi mentorami z Polski i z USA, którzy często służą nam dobrą radą podczas podejmowania decyzji biznesowych.

Jakie mają Państwo plany na przyszłość?

Aktualnie koncentrujemy się na 2-3 pierwszych wdrożeniach, zależy nam żeby  rozwiązywały one prawdziwy problem klienta, a to wymaga bardzo ścisłej współpracy. Jeżeli z nimi odniesiemy sukces, to skoncentrujemy się na przenoszeniu rozwiązania do kolejnych klientów i gałęzi przemysłu. Ponadto intensywnie rekrutujemy.

Co może stanąć na ich przeszkodzie? 

Potrzeba na nasz produkt jest tu i teraz – dzięki temu, zespół Predictail jest bardzo zdeterminowany i gotów do poświęceń – jak tak dalej pójdzie, to nic nie przeszkodzi w naszym rozwoju.

PGNiG nadal szuka ciekawych startupów gotowych na trzymiesięczną akcelerację w programie MITEF Poland. Jeśli chcecie nawiązać współpracę z dużymi markami z branży energetycznej, polecamy ścieżkę Energia, która pozwoli Wam uzyskać wsparcie mentorów PGNiG.

Więcej informacji na temat ścieżki Energia, którą patronuje i wspiera PGNiG i do którego możecie aplikować od 1 marca do 25 maja 2017 roku, znajdziecie pod tym adresem.