Na zdjęciu: maska Neuroon | fot. materiały prasowe
Maska Neuroon
Przedstawiciele spółki tłumaczą, że dzięki otrzymanym siedmiu milionom złotych, będą mogli przeprowadzić badania kliniczne i w efekcie wyprodukują nowe urządzenie medyczne. Będzie ono bazować na technologii maski Neuroon i dokonywać automatycznej, przesiewowej diagnostyki zaburzeń snu. Chodzie przede wszystkim o bezdech senny, który może być niebezpieczny dla zdrowia.
– Badania wykazały wyraźny wpływ bezdechu sennego na podwyższenie ryzyka wystąpienia między innymi nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu czy impotencji u mężczyzn – mówi dyrektor zarządzający Inteliclinic Kamil Adamczyk, cytowany w komunikacie prasowym. Dolegliwość ta dotyka ponad półtora miliona Polaków i częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.
19 tys. wniosków
Kapitał został przyznany warszawskiej spółce w ramach inicjatywy Horyzont 2020. Jest to program wsparcia finansowego, którym objęte są badania naukowe i innowacyjne projekty. Na ich rozwój w latach 2014-2020 Unia Europejska zamierza przeznaczyć łączne 80 miliardów euro.
Do tej pory złożono ponad 19 tys. wniosków o przyznanie finansowania, a Inteliclinic jest jedyną polską firmą, która uzyskała grant w styczniowym rozdaniu. Według założycielki Zafiro Solutions Alicji Grzegorzek to duży sukces, bo tylko cztery procent aplikujących firm, może się tym pochwalić.
Zbiórka
O Inteliclinic zrobiło się głośno trzy lata temu, gdy współzałożycie spółki uruchomili kampanię crowdfundingową na Kickstarterze i zebrali wówczas prawie pół miliona dolarów na rozwój maski Neuroon. Później uruchomili testy urządzenia, które zakończyli w czerwcu minionego roku i zaczęli oferować sprzęt w przedsprzedaży. Zamówiono wówczas ponad pięć tysięcy sztuk.