Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pixabay.com
Być może słyszeliście kiedyś takie słowo jak „Bitcoin”. To właśnie jedna z kryptowalut – najpopularniejsza i najczęściej używana. Wiedzieliście, że przez sieć Bitcoina codziennie dokonuje się około 300 tysięcy transakcji? Wiedza na temat kryptowalut może okazać się przydatna w przyszłości, bo posiadaczem walut cyfrowych może być każdy. Z tego poradnika dowiecie się, jak zacząć korzystać z kryptowalut.
1. Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluta, czyli waluta cyfrowa to „wirtualny pieniądz” nie posiadający swojej reprezentacji w gotówce. Nie ma monet ani banknotów, jest obecny tylko w internecie. Jednak jego wartość jest jak najbardziej realna. Bitcoin to nie jedyna kryptowaluta. Jest ich kilkaset i wciąż powstają nowe, mają one jednak różne właściwości. Bitcoin został stworzony jako waluta będąca alternatywą dla innych metod płatności jak gotówka czy karty płatnicze.
Funkcje i możliwości każdej waluty są określone w jej kodzie, który jest jawny, ale nie można go zmienić. Dzięki temu są one transparentne, a jednocześnie nie istnieje ryzyko podrabiania transakcji czy manipulowania nimi. Nazwa „kryptowaluta” wzięła się od kryptografii, na której opierają się takie wirtualne pieniądze. Gwarantuje ona bezpieczeństwo przesyłania środków między użytkownikami. Szacuje się, że do złamania sieci Bitcoin, czyli blockchain potrzebna jest moc obliczeniowa równa połowie internetu!
Waluty cyfrowe są tworzone przez ludzi dla ludzi. Nie mają emitenta rządowego jak w przypadku klasycznego pieniądza. Ich ilość jest ograniczona (dla Bitcoina – 21 milionów jednostek), a podzielność jest dużo wyższa niż w przypadku takich walut jak złotówka (na przykład Bitcoin jest podzielny do 8 miejsc po przecinku). Inflacja takiego pieniądza jest praktycznie niemożliwa.
2. W jaki sposób stać się posiadaczem kryptowaluty?
Jest kilka możliwości, aby zdobyć wirtualną walutę. W internecie działają specjalne platformy umożliwiające zakup i sprzedaż kryptowalut. Na całym świecie można znaleźć tak zwane „bankomaty Bitcoin”. To maszyny pozwalające na zakup wirtualnej waluty za gotówkę. W Polsce takie automaty stoją między innymi w Narada Sushi Club w Katowicach czy w Bobby Burger w Warszawie.
Kantory kryptowalutowe działają jak każdy internetowy kantor. Wpłacając środki na taką stronę możemy dokonać szybkiej wymiany walut, a potem przesłać je w dalszą drogę (na przykład na swój portfel kryptowalutowy – o których będzie w dalszej części artykułu). To najszybszy sposób na zdobycie Bitcoinów lub innych walut.
Giełdy działają w trochę inny sposób. Za ich pomocą można kupować lub sprzedawać kryptowaluty pomiędzy użytkownikami platformy. Taka giełda pozwala również na inwestowanie spekulacyjne – tak jak każda inna platforma tego typu (np. Forex). Są również serwisy pozwalające na zakup Bitcoinów za SMS czy bezpośrednio od innych posiadaczy kryptowalut. Jednak dwie pierwsze metody są najbardziej popularne.
3. Jak przechowywać kryptowaluty?
Kryptowaluty po zakupie należy gdzieś przechowywać. Można oczywiście zostawić je na swoim koncie giełdowym lub kantorowym, jednak to może ograniczać ich mobilność. Dlatego powstały wirtualne „portfele”, w których przechowujemy kryptowaluty, tak jak monety w klasycznych portmonetkach. Takich portfeli jest kilka rodzajów. Każdy z nich ma inne możliwości.
Dostęp do takich portfeli może uzyskać tylko osoba posiadająca „klucz prywatny”, czyli długie, skomplikowane hasło. Jeżeli właściciel portfela utraci taki klucz, nie będzie mógł odzyskać kryptowaluty. Portfele offline cechują się maksymalnym bezpieczeństwem – nie mają dostępu do sieci. To np. portfel papierowy, czyli wydruk adresu portfela i klucza prywatnego, pozwalających na dostęp do środków.
Specjalne serwisy internetowe umożliwiające przechowywanie kryptowalut to tak zwane portfele przeglądarkowe. Tworzy się na nich konto służące do gromadzenia wirtualnych monet. Istnieją też portfele mobilne, czyli swoiste aplikacje na telefon. Ich zaletą jest duża mobilność, która pozwala np. na płacenie Bitcoinem w sklepie.
Najdroższym rozwiązaniem są portfele sprzętowe. To nośniki, których możemy używać do przechowywania środków, nie są jednak zbyt mobilne – takim portfelem nie zapłacimy w sklepie.
Wybór portfela zależy od preferencji użytkownika kryptowalut. Warto zawsze poszukać informacji na temat wybranego typu portfela i zdecydować, który będzie najbardziej odpowiedni. Portfele nie wymagają podawania żadnych danych ani skomplikowanych procedur przy ich otwieraniu – dlatego można posiadać ich większą ilość i dostosowywać ich użycie do swoich potrzeb.
4. Jak i gdzie można korzystać z kryptowalut?
Kryptowaluty stają się coraz popularniejsze w każdej strefie finansowej. Są brane pod uwagę zarówno jako narzędzie inwestycyjne (krótko- i długoterminowe), jak i środek płatniczy (zwłaszcza Bitcoin).
Inwestycje długoterminowe to po prostu zakup Bitcoinów i przechowywanie ich na bezpiecznym portfelu przez kilka miesięcy, a nawet lat. W tym przypadku Bitcoin jest najlepszym wyborem, gdyż jest najpopularniejszą kryptowalutą, która odnotowuje stały wzrost od początku swojego istnienia. Taka inwestycja może przynieść zysk nawet do kilkudziesięciu procent. W kwietniu 2016 Bitcoin kosztował około 1600-1700 PLN, po roku jego wartość podskoczyła do około 4800 PLN.
Krótkoterminowe inwestowanie polega na kupowaniu i sprzedawaniu walut na giełdzie zgodnie z wahaniami kursu. Należy poświęcić czas i wysiłek na obserwowanie wykresów, które pomogą nam przewidzieć jaka waluta odnotuje spadek lub wzrost w danym momencie. Jest to interesujący sposób zarabiania, który cieszy się sporą popularnością wśród entuzjastów walut cyfrowych.
Płacenie Bitcoinem jest coraz popularniejsze, zarówno w sieci, jak i stacjonarnie. Jeżeli chodzi o zakupy online to wystarczy pod koniec zakupów wybrać taką metodę płatności. Do takich sklepów należą między innymi Glammy.pl czy Skinchemists.com.pl.
W sklepach i restauracjach należy poinformować sprzedawcę o chęci zapłacenia Bitcoinem – wtedy pozwoli nam on skorzystać ze specjalnego terminala, który skanuje kod QR naszego portfela i pobiera z niego środki. Coraz więcej firm udostępnia taką możliwość. W niektórych krajach można zapłacić Bitcoinem w restauracji Subway. Microsoft, Dell i Tesla również dopuszczają taką możliwość.
Kryptowaluty mogą także posłużyć jako narzędzie do taniego i szybkiego przesyłania środków. Przelewy Bitcoinów są szybkie i tanie, więc np. kupując za granicą możemy uniknąć drogich przewalutowań oraz prowizji bankowych.
Kryptowaluty to ciekawa technologia, której warto poświęcić trochę uwagi. Według entuzjastów wkrótce mogą one stać się równie popularne jak klasyczne waluty, a w niektórych sytuacjach nawet je wyprzeć. Coraz większe zainteresowanie korporacji kryptowalutami sprawia, że ich popularność wzrasta. Może wkrótce Bitcoin i jemu podobne waluty cyfrowe będą używane na co dzień i przez wszystkich?
–
Sylwester Suszek
CEO BitBay.net
Członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Propagator idei cyfrowych walut w Polsce oraz współpracownik instytucji finansowych i państwowych w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa obrotu kryptowalutami. Specjalista i praktyk analizy rynku Bitcoin.