5 nawyków dobrego kucharza, które przydadzą się każdemu startupowcowi

Dodane:

Kirill Bigai Kirill Bigai

Udostępnij:

Czy miałeś kiedykolwiek okazję przyjrzeć się pracy zespołu kucharzy w restauracji? Każdy pracownik jest odpowiedzialny za swoją część pracy, która pod surowym przewodnictwem szefa kuchni przekształca się w kulinarne arcydzieło. Praca w kuchni i zarządzanie startupem mają ze sobą wiele wspólnego.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z picjumbo.com

1. Dobry kucharz nie spieszy się do krojenia mięsa

Wyobraź sobie, że właśnie wyciągnąłeś z piekarnika pyszną pieczeń. Jej aromat wypełnił całą kuchnię, głód zagłuszył wszystkie refleksy i ręka sama sięga do noża. Doświadczony kucharz wie jednak, że mięso powinno chwilę postać, wchłonąć soki przed podaniem, gdyż inaczej wszystkie przygotowania pójdą na marne. Podobnie założyciel startupu nie powinien spieszyć się z publikacją swojego produktu.

Nowy towar czy usługa powinny „dojrzeć” przed podaniem ich klientom. Gdy projekt jest na ukończeniu, powinien być jeszcze raz przetestowany i sprawdzony na grupie fokusowej, a wszystkie błędy powinny zostać usunięte. Dopiero wtedy będzie można „wynieść danie na salę”.

2. Dobry kucharz wybiera odpowiednią temperaturę

Każdy z nas chociaż raz w życiu spalił obiad. Tysiące przypalonych jajecznic każdego dnia lądujących w koszu na śmieci jest na to doskonałym dowodem. Niestety, maksymalne przekręcenie rączki palnika nie gwarantuje szybkiego pojawienia się smacznego obiadu. Dobry kucharz wie, że właściwie dobrana temperatura pomoże uwolnić wszystkie smaki i aromaty produktów. Startupy działają na tej samej zasadzie.

Jeśli zatrudnisz 10 osób i zmusisz ich do niewolniczej pracy w jednym zrywie, projekt szybko się wypali. Pracownicy szybko się zmęczą i stracą wiarę w projekt. Dobry lider wie, że każdy pracownik potrzebuje indywidualnego podejścia, aby za szybko nie ostygł.

3. Dobry kucharz zna się na patelniach

Odpowiednie wyposażenie jest niezwykle ważne. Dobry kucharz posiada mnóstwo garnków i patelni dla wszystkich poszczególnych potraw. Dla przykładu przypomnij sobie stosunek rozmiaru patelni do naleśników i płyty grzejnej. Wszystkie składniki mają różny czas gotowania i niemożliwe jest, aby doprowadzić je do tego samego stanu w tym samym czasie. Podobny sposób myślenia przyda się też założycielowi startupu, w momencie, gdy razem ze swoim specjalistą od marketingu będą pracować nad zdefiniowaniem segmentu swojego produktu. Pamiętaj, że towary uniwersalne, tak jak i patelnie, nie istnieją.

4. Dobry kucharz nie nadużywa przypraw

Pyszne danie nie wymaga wielu wzmacniaczy smaku. Zapotrzebowanie na kucharza, który potrafi przygotować idealny stek bez dodawania 11 tajnych przypraw, będzie zawsze wysokie. Zasadniczo, przyprawy przychodzą na ratunek dopiero gdy nie udało się odkryć głównego smaku składników i pojawia się potrzeba „podkolorowania” dania. W biznesie „przyprawami” można nazwać budowanie sztucznego szumu wokół produktu i wyolbrzymianie możliwości firmy w oczach konsumentów. Oczywiście, handlowcy będą musieli trochę podkolorować zalety produktu. Nadużywać zaufania potencjalnych nabywców jednak nie wypada, w końcu wszystkie tajemnice z czasem i tak wychodzą na jaw.

5. Dobry kucharz nie pracuje zbyt długo nad jedną potrawą

Zauważyłeś, że najsmaczniejsze potrawy składają się zazwyczaj z 2-3 składników? Kucharz, który podaje pyszne jedzenie bez zbędnego zamieszania zawsze będzie w cenie. Podobnie jak gość w restauracji nie będzie czekać półtorej godziny na swoje zamówienie, tak i rynek straci zainteresowanie nieaktualnym już produktem. Nie czekaj, aż Twój projekt będzie idealny, zmniejsz liczbę poprawek.

Jeśli w żaden sposób nie możesz zaprezentować swojego towaru odbiorcom, to być może problem tkwi w Twoim braku pewności siebie. W tym wypadku przyjdzie Ci popracować nad sobą. Podstawową zasadą we wszelkich sferach działalności powinna być wiara w swój produkt. Nawyk samodoskonalenia pomoże Ci osiągnąć sukces, czymkolwiek byś się nie zajmował.

Przyjemnego gotowania!

Kirill Bigai

Współzałożyciel i CEO platformy Preply