Skanska zainwestuje w Business Link

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Business Link i Skanska będą współtworzyć innowacyjny ekosystem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) dla startupów, małych i średnich firm oraz sektora usług biznesowych. Deweloper zainwestował w Business Link, największą sieć coworkingu i prywatnych biur na wynajem w Polsce.

Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Bator, Katarzyna Zawodna i Dariusz Żuk

Dzięki planowanej ekspansji Business Link stanie się największą tego typu siecią w Europie i drugą na świecie, a Skanska stworzy najbardziej kompleksową ofertę biurową dla różnorodnych podmiotów na rynku CEE.

W ciągu najbliższych lat w Europie Środkowo-Wschodniej powstanie ok. 12 nowych lokalizacji Business Link o łącznej powierzchni od 45 do 50 tysięcy mkw. Inwestycja o wartości do 40 mln zł będzie rozłożona w czasie i uzależniona od wypełnienia wyznaczonych wspólnie celów biznesowych. Partnerstwo Skanska i Business Link uzupełnia ofertę dewelopera o najnowocześniejszy model komercjalizacji powierzchni biurowej, szczególnie pożądany przez społeczność startupową i małych i średnich przedsiębiorstw, określanych jako główne motory polskiej gospodarki. Zdaniem Katarzyny Zawodnej, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej, współpraca z Business Link to również nowe możliwości wzrostu dla firm z sektora usług biznesowych.

– Dywersyfikujemy nasze portfolio nieruchomościowe, uzupełniając je o elastyczną i kreatywną przestrzeń biurową dostępną non-stop, którą można wynająć „na żądanie” w pakiecie z programem akceleracyjnym i mentoringowym. Docelowo na powierzchniach Business Link w budynkach Skanska w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech będzie mogło pracować nawet 9 tysięcy osób – tłumaczy Katarzyna Zawodna.

– Oferta biurowa Business Link doskonale odpowiada na rosnącą potrzebę elastyczności, szczególnie widoczną wśród naszych kluczowych klientów – firm z sektora usług biznesowych. Dla dużych graczy szczególnie cenna będzie możliwość wynajmu miejsc do pracy ad hoc bez konieczności tradycyjnych zapisów w umowach, ale też bliska współpraca ze środowiskami startupowymi. Z kolei dla młodych przedsiębiorców to szansa na rozwój biznesu w centralnych lokalizacjach w najwyższej klasy certyfikowanych budynkach. To pierwsza tak rozbudowana oferta dla biznesu na rynku Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje Katarzyna Zawodna.

Współpraca Skanska i Business Link jest przykładem zrównoważonego podejścia do biznesu. Deweloper nie przejmuje startupu, ale inwestuje w jego rozwój, stając się jego równorzędnym partnerem.

– To pierwsze tak znaczące zaangażowanie międzynarodowej korporacji w budowanie środowiska startupowego w Europie. Dzięki tej inwestycji Business Link umocnił się na pozycji lidera w Polsce i stanie się największym graczem na rynku nowoczesnych coworkingowych powierzchni biurowych na Starym Kontynencie. Co więcej, dzięki planowanej ekspansji mamy szansę zostać drugim tego typu graczem na świecie. To daje nam jeszcze większe możliwości wkładu w rozwój przedsiębiorczości w Polsce i w tej części Europy – tłumaczy Dariusz Żuk, prezes Business Link.

Zdaniem Jarosława Batora, dyrektora rozwoju biznesu w Skanska, inwestycja firmy jest kamieniem milowym w rozwoju Business Link, ale też strategicznym posunięciem w budowaniu oferty Skanska w regionie CEE.

– Business Link jest liderem na rynku i najszybciej rozwijającą się siecią coworkingową w kraju. To inwestycja w stabilny i pewny podmiot, który poprzez partnerstwo ze Skanska ma szanse stać się gigantem na międzynarodowym rynku dzięki unikatowej ofercie, w której nie chodzi tylko o wynajem atrakcyjnej powierzchni przedsiębiorcom. Business Link to znacznie więcej: usługi i oferty towarzyszące dla wszystkich członków społeczności oraz ogromna platforma współpracy i wymiany doświadczeń w biznesie – dodaje Jarosław Bator.

Oferta Business Link wpisuje się w światowy trend tzw. coworkingu 2.0. To kompleksowa usługa obejmująca z jednej strony przestrzeń biurową – kreatywną, nowoczesną ze strefami chill outu, funkcjonalnymi kuchniami, designerskimi miejscami do pracy w skupieniu, ale i ściankami wspinaczkowymi czy saunami. Z drugiej strony, ważną częścią oferty obok tradycyjnego coworkingu są prywatne biura na wynajem i sale konferencyjne dostępne 24/7, a także rozbudowane programy akceleracyjne dla przedsiębiorców. Z oferty Business Link korzystali chociażby Uber, Brand24 czy Groupon. Duże zainteresowanie tego typu usługą odzwierciedla rosnącą potrzebę elastyczności i bardzo wyraźny trend współdzielenia – od samochodów, przez jedzenie, domy, po miejsca do pracy.

Koncept biur Business Link dobrze wpisuje się w filozofię biur Skanska – certyfikowanych powierzchni biurowych klasy A położonych w centralnych lokalizacjach w największych miastach w regionie CEE. To prestiżowe miejsca dla biznesu, wybierane przez czołowych pracodawców, dla których ważny jest przede wszystkim komfort pracy, możliwość dostosowania powierzchni do własnych potrzeb i zadbane otoczenie inwestycji. Najnowsze inwestycje Skanska są również budowane w sposób dostępny, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością, rodziców małych dzieci czy seniorów. Dzięki współpracy Skanska i Business Link powstaje rozbudowany na niespotykaną dotąd skalę ekosystem innowacyjnej przestrzeni do rozwoju różnego typu biznesów. Stworzenie takiej wielowymiarowej usługi było nadrzędnym celem obydwu spółek.

Skanska docelowo przejmie do 50% udziałów w Business Link i stanie się głównym udziałowcem spółki. Przedsięwzięciem będzie zarządzała specjalnie do tego celu powołana spółka. Finalizacja transakcji uwarunkowana jest uzyskaniem zgody ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji Konsumentów. Pierwsze biura Business Link w budynkach Skanska zostaną otwarte jeszcze w tym roku. W transakcji doradzali – po stronie Business Link RSQ Associates, natomiast po stronie Skanska: PWC oraz Linklaters.