Technologia w służbie rozwoju dzieci. Jak innowacje wspierają najmłodszych?

Dodane:

Damian Wielochowski Damian Wielechowski

Technologia w służbie rozwoju dzieci. Jak innowacje wspierają  najmłodszych?

Udostępnij:

W ostatnich latach rodzice coraz bardziej koncentrują się na wsparciu edukacyjnym swoich dzieci, angażując je w różnorodne aktywności pozaszkolne już od najmłodszych lat. We współczesnym świecie, gdzie technologia przenika każdy aspekt życia, również wychowanie dzieci nie pozostaje obojętne na jej wpływ. Od aplikacji wspierających rozwój dziecka, po innowacyjne i interaktywne zabawki edukacyjne. Startupy oferują wiele technologicznych rozwiązań zmieniających sposób w jaki najmłodsi uczą się, rozwijają swoje zdolności i odkrywają otaczający ich świat.

Innowacyjne podejście do edukacji od najmłodszych lat obfituje w potencjalne korzyści, lecz równie istotne jest zachowanie równowagi między wpływem technologii, a tradycyjnymi metodami wychowawczymi. Kluczem jest znalezienie harmonii w wykorzystaniu innowacji,  aby wspierały one naturalny rozwój dziecka, pobudzając jego ciekawość i kreatywność, jednocześnie dbając o równowagę między czasem spędzonym przed ekranem, a pozostałymi aktywnościami. Stosując zdrowe podejście nastawione na wspieranie dzieci przy pomocy innowacji, warto przyjrzeć się technologii oferowanej przez rynek, która szeroko adresuje praktycznie każdy etap i obszar rozwoju młodych umysłów.

Sektor ParentTech, będący częścią szerszego obszaru FamilyTech, przez długi czas pozostawał na marginesie zainteresowania inwestorów. Jednak ostatnie lata, szczególnie ze wzrostem udziału kobiet w ekosystemie startupowym oraz wyzwania z jakimi rodzice musieli się zmierzyć podczas lockdown’ów w zakresie opieki nad dziećmi, znacząco zwiększyły zapotrzebowanie na technologiczne rozwiązania dostosowane do potrzeb ,,nowoczesnych” rodziców. Warto zwrócić uwagę na dane zgromadzone przez Pitchbook 1 , zgodnie z którymi tylko amerykańskie startupy z obszaru ParentTech w 2019 roku zgromadziły łącznie 347 mln USD, podczas gdy w 2021 roku ta wartość wzrosła już do niemal 1,4 mld USD, co stanowi niemal czterokrotny wzrost w przeciągu zaledwie trzech lat.

Inteligentny stetoskop – łatwy w obsłudze, a wyniki natychmiastowe

Technologia wspiera każdy obszar rozwoju i opieki nad najmłodszymi. Chociaż większość z nas kojarzy cyfrowe nianie umożliwiające monitorowanie pokoju dziecka za pomocą wideo, technologia wnika także w bardziej tradycyjne obszary i potrzeby dziecięce. Jednym z nich jest zapewnienie prawidłowego rozwoju fizycznego i monitorowanie stanu zdrowia dziecka, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego kształtowania się wewnętrznych narządów i przyszłej sprawności fizycznej. Jeszcze kilka lat temu, zapewnienie tej opieki wymagało regularnych wizyt w placówkach medycznych i cyklicznych badaniach, takich jak np. osłuchiwanie płuc przez lekarza.

Współczesna technologia pozwala nam zaadresować tę potrzebę zdalnie przy wykorzystaniu innowacyjncyh rozwiązań, takich jak polski startup StethoMe. Opracowaliśmy inteligentny stetoskop, który umożliwia łatwe wykonywanie badań osłuchowych w domu czy podczas wakacji. Wyniki są dostępne od razu, co pozwala szybko sprawdzić, czy w oskrzelach lub płucach nie pojawiają się nieprawidłowości. To naprawdę niezastąpione narzędzie nie tylko dla rodziców, ale dla całej rodziny, eliminujące niepewność i zapewniające spokój. Naszym celem jest aby StethoMe znalazło się w każdej domowej apteczce – mówi Paweł Elbanowski, COO i współzałożyciel StethoMe.

Interaktywne czytanie dzięki aplikacji

Gdy myślimy o dzieciach, często przychodzi nam na myśl obraz wspólnego czytania bajek z rodzicami. To nie tylko chwile bliskości i budowania więzi, ale również ważny element w rozwoju dziecka. Technologia może jednak wzbogacić ten czas, dodając nowy wymiar do tradycyjnego czytania. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, wspólne czytanie może stać się jeszcze bardziej interaktywne i edukacyjne, tworząc niezapomniane wspomnienia i jednocześnie przyczyniając się do rozwoju młodego umysłu. Idealnym przykładem jest obecny od kwietnia w Polsce startup Readmio.

Naszym celem jest wsparcie rozwoju dzieci poprzez pobudzenie ich wyobraźni, wsparcie nabywania wiedzy i poznawania zasad społecznych oraz zwiększanie zasobów poznawanych słów. Nasza aplikacja wykorzystująca AI oraz system rozpoznawania mowy dajemy rodzicom dostęp do kilkuset opowieści z całego świata, które dzięki technologii ożywają dodając do odpowiednich fragmentów czytanych przez rodzica, odpowiednie dźwięki opisywane w bajce. Gwarantuje to prawidłowe zrozumienie historii i jednocześnie zapewnia świetną zabawę – tłumaczy Jozef Šimko, CEO Readmio. Celem stosowania innowacyjnych rozwiązań nie powinno być zastępowanie czasu spędzanego razem, lecz raczej wzbogacenie go o nowe elementy, które mogą stymulować wyobraźnię dziecka, ułatwiając mu przykładowo rozwijanie zdolności poznawczych w przyjemny sposób – dodaje Šimko.

Wioska zamiast tradycyjnego żłobka czyli edukacja oparta na relacjach

Naturalnym krokiem w rozwoju dziecka jest etap dołączenie do żłobków i przedszkoli. Tutaj także innowacje zmieniają dotychczas znane nam wyobrażenie tych instytucji. Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnych rodziców polski startup The Village stworzył społecznościowe wioski będące miejscem nastawionym na wartościowe wychowanie najmłodszych pod okiem specjalistek i specjalistów. W The Village, transformujemy opiekę nad dziećmi w coś więcej niż tradycyjne żłobki czy przedszkola. Tworzymy Wioski – mikrospołeczności, gdzie współpraca między rodzinami, pedagogami i właścicielami tka mocną sieć wsparcia i wzajemnego zaufania.

Nasza misja to budowanie zdrowego społeczeństwa przez edukację opartą na relacjach, promując inkluzywność, bezpieczeństwo i dobrostan. Stosujemy komunikację NVC, rodzicielstwo bliskości oraz edukację przez zabawę, skupiając się na rozwoju emocjonalnym i społecznym dzieci. Jesteśmy blisko rodzica – już na etapie szukania odpowiedniej opieki dla swojego dziecka – zapewniając szczegółowy wgląd w każdą Wioskę, pokazując unikalność i wyjątkowość każdej z nich. Jesteśmy też blisko osób, które taką Wioskę chcą założyć, oferując wsparcie na każdym etapie – od konceptu po działalność, włącznie z aplikacją do zarządzania placówką i komunikacji z rodzicami. The Village to ekosystem, który wspiera rozwój każdego dziecka – komentuje Aleksandra Kozera, CEO The Village.

Polskie startupy z branży EdTech rosną w siłę

Nie ulega wątpliwości, że sektor szerokich innowacji wspierających rozwój najmłodszych będzie się dynamicznie rozwijał w nadchodzących latach. Raport opracowany przez Fundację Startup Poland ,,Czy polskie spółki EdTech mają szansę odmienić oblicze światowej edukacji?”  wskazuje, że wartość samego rynku EdTech osiągnie w 2025 roku ok. 305 mld dolarów. Oczywiście wciąż prym w rozwiązaniach tego typu wiodą Stany Zjednoczone, lecz polski sektor technologii wspierających rozwój i edukację, stawia coraz śmielsze kroki na międzynarodowych rynkach. Zmiana jaką wprowadza w naszych przyzwyczajeniach i życiu codziennym jest już zdecydowanie zauważalna, a możemy się spodziewać, że w najbliższych latach wpływ technologii z tego sektora będzie jeszcze bardziej odczuwalny. Oczywiście w pozytywnym sensie.

 

Bubaa pozyskuje milion złotych. Zbuduje wirtualnego asystenta rodzica