IQ Biozoom rozpoczyna współpracę ze światowymi podmiotami naukowymi. W planach badania nad nieinwazyjnym pomiarem kortyzolu

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

IQ Biozoom rozpoczyna współpracę ze światowymi podmiotami naukowymi. W planach badania nad nieinwazyjnym pomiarem kortyzolu

Udostępnij:

Polska spółka IQ Biozoom, rozwijająca technologię dla nieinwazyjnej diagnostyki domowej, rozpoczyna współpracę z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu w Coimbrze (Portugalia) oraz z Narodowym Instytutem Metrologicznym TUBITAK (Turcja). Połączenie sił ma na celu rozwój badań nad biosensorem umożliwiającym pomiar koncentracji kortyzolu w ślinie.

W ramach inicjatywy mającej na celu badania nad nieinwazyjnym pomiarem kortyzolu, IQ Biozoom rozpoczyna współpracę ze światowej sławy ośrodkami naukowymi, by w przyszłości móc wspólnie z nimi realizować projekty badawcze związane z określaniem poziomu tego hormonu w ślinie.

Wydział Medyczny Uniwersytetu w Coimbrze (FMUC) prowadzi innowacyjne badania, szczególnie w zakresie biomedycyny, regeneracyjnej medycyny komórkowej i diagnostyki. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze, rozwija przełomowe rozwiązania, takie jak zaawansowane metody diagnostyczne i personalizowane terapie, przyczyniające się do znaczącej poprawy efektywności leczenia i jakości życia pacjentów w Europie.

Z kolei TUBITAK UME, będący tureckim Narodowym Instytutem Metrologii, odgrywa kluczową rolę w tworzeniu rozwiązań z dziedziny precyzyjnych pomiarów i standardów. Specjalizuje się w zaawansowanych badaniach metrologicznych, oferując wsparcie dla przemysłu, nauki i medycyny poprzez opracowywanie nowych metod pomiarowych. Dzięki specjalistom i nowoczesnym laboratorium, TUBITAK UME przyczynia się do poprawy dokładności diagnostycznej, niezbędnej dla postępu w medycynie personalizowanej, nanotechnologii oraz monitoringu środowiska, stając się czołowym ośrodkiem innowacji i jakości pomiarów na arenie międzynarodowej.

Wspólne plany badawcze

Powodem, dla którego nawiązana została współpraca pomiędzy IQ Biozoom, FMUC oraz Narodowym Instytutem Metrologicznym TUBITAK UME, jest chęć realizacji wspólnych projektów badawczych w obszarze nieinwazyjnej diagnostyki, w szczególności prac nad biosensorem do monitorowania poziomu kortyzolu w ślinie.

– Innowacyjne podejście oparte na wykorzystaniu nowoczesnych przyrządów półprzewodnikowych, takich jak tranzystory cienkowarstwowe, w których specjalizuje się IQ Biozoom, stanowi klucz do precyzyjnego i łatwego w użyciu narzędzia diagnostycznego, które może znacząco przyczynić się do postępu w monitorowaniu i leczeniu zaburzeń związanych ze stresem. To trzeci obszar diagnostyczny, obok monitoringu poziomu glukozy i mleczanów w organizmie, którym zajmujemy się jako spółka technologiczna. Wdrażając urządzenia IQ Biozoom do praktyki klinicznej, otwieramy nowe możliwości dla personalizowanej medycyny i przyczyniamy się do zwiększenia dostępności do szybkich badań diagnostycznym, a tym samym lepszego monitoringu stanów zdrowotnych – zapewnia dr inż. Jakub Kaczmarski, współzałożyciel i Chief Technology Officer w IQ Biozoom.

Czytaj także: