Brainscan oraz Śląski Uniwersytet Medyczny triumfują podczas Start-Up-Med 2024

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Brainscan oraz Śląski Uniwersytet Medyczny triumfują podczas Start-Up-Med 2024

Udostępnij:

Konkursu Start-Up-Med 2024 był organizowany w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Jury wybrało laureatów po prezentacji 10 projektów, nominowanych do tegorocznego finału. Największe uznanie zyskał Brainscan za projekt „Sztuczna Inteligencja wspierająca diagnostykę obrazową mózgu” oraz Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach za urządzenie medyczne do pozaustrojowego utleniania krwi.

Tegoroczna edycja wydarzenia była już szóstą odsłoną Konkursu Start-Up-Med. Samo wydarzenie towarzyszyło IX Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Cel Konkursu to wspieranie medycznych startupów. Dokonuje się tego poprzez wybór i wyróżnienie rozwiązań, będących najkreatywniejszymi innowacjami produktowymi lub procesowymi. Ważne, aby rozwiązania te były tak samo ważne dla pacjentów, jak i systemu opieki zdrowotnej. W tym roku do konkursu zgłosiło się rekordowo dużo chętnych: jury otrzymało 85 zgłoszeń  (w poprzedniej edycji 70).

Lepiej opiekować się pacjentami z chorobą Alzheimera

W kategorii „ośrodek medyczny/naukowy” zwyciężył Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach za swoje rozwiązanie: urządzenie medyczne do pozaustrojowego utleniania krwi. Projekt prezentuje innowacyjny model optymalizacji opieki nad pacjentami z chorobą Alzheimera, zakładający modyfikację postępowania i dodanie procedur poprawiających jakość życia. Proces obejmuje kwalifikację, badania konsultacyjne, założenie dokumentacji, oraz plan indywidualnej opieki. Ewaluacja efektów obejmuje analizę zdrowotnych korzyści po zakończeniu programu.

Śląski Uniwersytet Medyczny zdobył więcej głosów jury, niż pozostali finaliści:

  • Skopia Sp. z o.o. za rozwiązanie: symulator do nauki przeprowadzania badań kolonoskopowych;
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie za rozwiązanie: żyroskopowy system do radiochirurgii mózgu, głowy i szyi;
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach za rozwiązanie: model zarządzania opieką podiagnostyczną pacjentów z chorobą Alzheimera;
  • Konsorcjum Biovalley i Politechnika Łódzka za rozwiązanie: bioaktywna włóknina o udowodnionym działaniu przeciwdrobnoustrojowym.

Sztuczna inteligencja na ratunek

Laureatem konkursu w kategorii „Start-Up Innowacje” został Brainscan. Spółka stworzyła rozwiązanie pod nazwą „Sztuczna inteligencja wspierająca diagnostykę obrazową mózgu”. To oprogramowanie diagnostyczne dla badań tomografii komputerowej mózgu, wykorzystujące zaawansowaną sztuczną inteligencję. O działalności Brainscan pisaliśmy już na naszych łamach.

Startup wyprzedził następujących rywali:

  • Inventmed za rozwiązanie: wyrób medyczny do leczenia trudno gojących się ran;
  • BoneReg za rozwiązanie: implant dla ubytków kostnych do dowolnego formowania przez chirurga na sali operacyjnej;
  • Hemolens Diagnostics za rozwiązanie: platforma do nieinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej;
  • Vivid Mind za rozwiązanie: wczesne wykrywanie demencji poprzez zaawansowaną analizę głosu.

Internauci mają głos

Trzecią kategorią, w której wyłoniono zwycięzców, było głosowanie internautów. Mogli oni wyłonić najlepsze rozwiązanie zarówno od startupu, jak i od ośrodka naukowego czy medycznego. Internetowa społeczność zdecydowała o zwycięstwie projektu GiveAndGetHelp. W jego ramach funkcjonuje bezpłatna platforma wsparcia psychologicznego, dostępna w języku polskim i ukraińskim. Twórcy opisywali ją jako serwis oferujący samopomocowe terapie, porady, prawne psychologiczne i całodobową pomoc z wykorzystaniem ChataGPT. Użytkownicy platformy zachowują wysoki poziom anonimowości, dodając jedynie nick i e-mail przy rejestracji. Twórcy stworzyli nawet specjalną wersję dla uchodźców ukraińskich oraz stronę dla osób osiedlających się w Polsce. W styczniu 2024 r. upublicznili zaś aplikację na iOS i Android. Zdaniem twórców dzięki platformie zbuduje się największa społeczność wsparcia w Polsce, ucząca samopomocy i wspierająca grupy działające stacjonarnie. Całodobowa pomoc chatbota ma pomóc reagować na nagłe zagrożenia i tym samym zapobiegać tragediom. Celem platformy jest też edukacja oraz odciążenie systemu opieki zdrowotnej.

Z kolei w kategorii „ośrodek naukowy/medyczny” internauci wyróżnili Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Jego zespół stworzył model zarządzania opieką podiagnostyczną pacjentów z chorobą Alzheimera. Projekt obejmuje: kwalifikację, badania konsultacyjne, założenie dokumentacji, oraz plan indywidualnej opieki. Ewaluacja efektów obejmuje analizę zdrowotnych korzyści po zakończeniu programu.

Czytaj także: