Podcasty – darmowe źródło wiedzy, często od doświadczonych ekspertów. Słuchasz? Na MamStartup przygotowaliśmy dla Ciebie listę najlepszych audycji dla startupowców, w których posłuchasz o tematach biznesu, technologii, finansowania, projektowania, prowadzenia zespołu i więcej. Wszystko jest sprawdzone, więc możesz śmiało słuchać!
Polskie podcasty o startupach, technologii i biznesie warte uwagi
MamStartup Podcast
MamStartup Podcast to kompleksowe źródło informacji na temat startupów, funduszy venture capital czy finansowania. Znajdziesz tu inspirujące rozmowy z founderami, inwestorami i ludźmi biznesu. Dotychczas zaprosiliśmy m.in. Kacpra Nowickiego z Nomagic, Dorotę Matułę z Activy & Mindy czy Arka Hajduka z StartupCEO. Posłuchaj o dolinie krzemowej, efektywności, unicornach, akceleratorach, aniołach biznesu – wszystkim tym, co dotyczy każdego startupowca.
Better Software Design
Projektowanie – rzecz, z którą mierzą się startupy od początku do końca na wielu płaszczyznach. A często ich możliwości zespołowe są ograniczone. W podcaście „Better Software Design” prowadzący Mariusz Gil, head of software architecture w Volt.io, przeprowadza rozmowy o projektowaniu oprogramowania i architektury. Ale to nie tylko technologiczne audycje. Na kanale znajdziemy tematy związane z wypaleniem zawodowym i zasadą Pareto.
Biz Łyk
Podcast „Biz Łyk” jest prowadzony przez doświadczonych przedsiębiorców i biznesowych weteranów, w tym między innymi przez Dawida Pałkę – startupowca, który jest związany z takimi markami jak np.: bookShelfer, bRenewal, RockView i ReelBuster. W tych audycjach stawia się na autentyczność i oryginalne przemyślenia w zakresie biznesu. Własne opinie i szczere spostrzeżenia – tak w skrócie można podsumować „Biz Łyk”. Do tego wniosku można dojść, kiedy spojrzymy chociażby na tematy rozmów: „Ogromny majątek Gołoty”, „Bojkot Shein w Europie” i „Kurierzy z Ubera na bruk”.
DIGITALKS
Jowita Michalska, CEO Digital University w podcaście „DIGITALKS” opowiada o technologiach, kompetencjach cyfrowych, a także obala popularne mity. Porusza nie tylko bardzo istotne tematy jak „Co będą robić ludzie, gdy zabraknie dla nich pracy?”, ale też dodaje sporo poleceń książkowych, czy rozmawia o cyfrowym detoksie oraz harmonii ciała i ducha.
Firmament
Podcast „Firmament” to wspólny projekt programu mentoringowego dla młodych przedsiębiorców InCredibles Sebastiana Kulczyka oraz Radia 357. Audycje prowadzi Jarosław Sroka, koordynator programu. Podcast poświęcony jest wyzwaniom, z jakimi mierzą się innowacyjni przedsiębiorcy. I znajdziesz tu spory przekrój tematów: od pracy zdalnej, transparentności i zwinności w biznesie po komunikację, etykę i umiejętności miękkie.
Greg Albrecht Podcast
Greg Albrech to osobistość, na którą spogląda wielu startupowców i inwestorów: jest związany z biznesem od lat, sam będąc wielokrotnie włączanym do programów mentoringowych. Do tworzonego przez siebie podcastu zaprasza innych liderów, aby wspólnie dzielić się swoimi biznesowymi doświadczeniami. Na kanale możemy posłuchać rozmów m.in. z: Zofią Kierner, Krzysztofem Wojewodzicem, Przemkiem Głośnym i Benem Kuną.
Interesy: podcast Majewskiego
Bartosz Majewski to współzałożyciel Casbeg, inwestor związany ze startupami, doradca i szkoleniowiec. „Interesy: podcast Majewskiego” są nakierowane na inspirujące rozmowy, wartościowe książki oraz cenne rady, obserwacje i analizy biznesowe. Czyli wszystko to, co pomoże innym stać się lepszymi przedsiębiorcami. Wśród tematów: inwestycje na giełdzie, private equity, startupy, fintech, ale też umiejętności miękkie, np. „Jak ogarnąć 5 co-founderów?”.
Mała Wielka Firma
„Mała Wielka Firma” Marka Jankowskiego to podcast z założenia kierowany głównie do soloprzedsiębiorców, ale tak naprawdę z audycji mogą czerpać wiedzę wszyscy, którzy działają w biznesie. Możemy tam znaleźć szeroki przekrój inspiracji od zdobywania nowych klientów poprzez budowanie wizerunku eksperta a na zwiększaniu produktywności skończywszy. Marek mówi o sprzedaży, marketingu, umiejętnościach miękkich – czyli wszystkim tym, co przyda się startupowcom.
Menedżer Plus
Jak rozwiązywać konflikty w biznesie, być asertywnym, zarządzać pracą zespołu? O sprawach dotyczących zarządzania mówi w swoim podcaście Mariusz Chrapko, którego misją jest tworzenie liderów na zwinne czasy. Realizuje projekty związane z Agile Leadership, nagrywa swoje audycje od 7 lat. A w nich, oprócz typowo menedżerskich tematów, pojawiają się również takie, które dotyczą innych sfer życia, np. „Jak przestać odkładać na później” lub „Jak być bardziej obecnym w życiu”.
Michał Sadowski – Podcast Biznesowy
Od założenia startupu Brand24 po bycie mentorem – na Michała Sadowskiego spogląda wielu, tym bardziej, że przedsiębiorca stale udostępnia inspirujące treści czy to w social mediach, czy to w podcaście. W swoich audycjach dzieli się wiedzą na temat sprzedaży, marketingu czy też obsługi klienta. Przeprowadza ciekawe rozmowy z inspirującymi osobami ze świata biznesu i startupów, jak np. z Piotrem Pisarzem, Adamem Weberem czy Maciejem Sawickim. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto pragnie rozwinąć swój produkt. Czyli raczej dla każdego czytelnika MamStartup.
Podcast Pionierów
Czas na „Podcast Pionierów”, czyli podcast skierowany przede wszystkim do początkujących przedsiębiorców, którzy tworzą technologiczne startupy. Cały kanał prowadzi startup.pfr.pl, a goście są związani m.in. z programem Szkoła Pionierów PFR. W audycjach zetkniesz się z tematami finansowania, zatrudniania, zakładania firmy, marketingu i technologicznych rozwiązań. Wśród gości m.in. Monika Synoradzka, Weronika Czaplewska i Błażej Żyliński.
Poland.VC
„Poland.VC” to pierwszy polski podcast o rynku venture capital. Prowadzą go Łukasz Kulicki i Jan Linke – partnerzy w kancelarii Linke Kulicki, którzy specjalizują się m.in. w obsłudze prawnej procesów inwestycyjnych prowadzonych przez spółki inwestycyjne, aniołów biznesów i fundusze venture capital. Czyli innymi słowy – dostaniesz wiedzę z pierwszej ręki. Na kanale znajdziesz merytoryczne rozmowy przeprowadzone m.in. z Piotrem Serwinem z Fintech Trend Poland czy Markiem Myszką z PKO Bank Polski.
Prawo dla Biznesu
Kolejny prawniczy podcast, ale tym razem bardziej ogólny. „Prawo dla Biznesu” to audycje Piotra Kantorowskiego, skierowane do obecnych i przyszłych przedsiębiorców. Możesz dowiedzieć się z nich, jak wykorzystywać prawo do lepszego rozwoju Twojej firmy. Wśród tematów m.in.: „Prawne aspekty marketingu” i „Ile zagrożeń dla Twojej firmy niesie sztuczna inteligencja?”.
Przemysł 4.0 w praktyce
Rzecz o transformacji cyfrowej i wdrażaniu Przemysłu 4.0 w Polsce. Artur Pollak, twórca NAZCA 4.0, prowadzi rozmowy z teoretykami, praktykami oraz reprezentantami biznesów i instytucji, aby zobaczyć, z czym borykają się na co dzień biznesy oraz jakie możliwości oferuje rynek. Wśród audycji znajdziemy tematy o podejmowaniu ryzyka, symulacjach komputerowych, szkoleniach inżynierów, a nawet i… teleportacji.
Przygody Przedsiębiorców
„Przygody Przedsiębiorców” to podcast Adriana Gorzyckiego i Bartosza Kolanka, którzy są również organizatorami ciekawej (ale też, jak sami mówią, odrobinę kontrowersyjnej) konferencji biznesowej o nazwie „Święto Kapitalizmu”. Ich cel jest dość prosty: pomagać innym przedsiębiorcom w rozwoju. Wśród audycji tematy takie jak: „Jakie jest ryzyko w skalowaniu biznesu” i „Kluczowe wskazówki dla każdego inwestora”. W prowadzonych rozmowach biorą udział goście, np. Szymon Negacz bądź Michał Sadowski.
Technofobia
Artur Kurasiński – przedsiębiorca z 20-letnim doświadczeniem, inwestor, który zna się na różnych formach finansowania, od venture capital po crowdfunding. A do tego od 7 lat prowadzi bloga o nowych technologiach. Całą swoją wiedzę w tych zakresach przekazuje w swoim podcaście „Technofobia”, w którym prowadzi rozmowy m.in. z, np. Bartoszem Majewskim, Bartoszem Ferencem i Aliną Sztoch. Mimo iż podcast jest przede wszystkim nakierowany na technologię, to nie brakuje tu takich tematów jak np.: „Jak inwestuje się w zielone jednorożce?”, „Ekonomia uwagi” i „Jak zarządzać swoim czasem?”.
Technologicznie
Jarosław Kuźniar – specjalista od mądrej komunikacji – połączył siły z Bartkiem Puckiem – ekspertem od biznesu i technologii – by stworzyć podcast o nazwie „Technologicznie”. Wykorzystują swoje doświadczenie, aby pokazać na szerszą skalę, jak komunikacja łączy się z technologią, a to wszystko – z emocją. Prowadzący w swoich audycjach skupiają się na wiedzy, analizie, raportach, a do rozmów zapraszają również innych gości. Jeśli ciekawią Cię tematy dotyczące produktywności, AI, technologii i komunikacji – na pewno odnajdziesz tu coś dla siebie.
Techstorie – rozmowy o technologiach
Podcast „Techstorie” prowadzą Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska z TOK FM. Ideą powstania kanału było pokazanie, jak nowe technologie mają obecnie wpływ na każdą dziedzinę naszego życia: od polityki po rynek pracy i życie prywatne. Audycje są nakierowane na to, aby nie mówić jedynie do specjalistów, ale też do osób, które mogą nie nadążać za tak szybko zmieniającym się światem. Jest to próba diagnozy otaczającej nas rzeczywistości i tego, co może przynieść przyszłość. Znajdziemy tu sporo bieżących informacji, jak i rekomendacji książkowych.
ZapytajVC
Arek Hajduk (founder StartupCEO) i Michał Olszewski (co-founder, acceleration manager) założyli podcast „Zapytaj VC”, w którym rozprawiają się z tematami dotyczącymi venture capital i technologicznych startupów. Rozmawiają m.in. z Pawłem Fornalskim, Magdaleną Surowiec i Jakubem Sitarzem.
ZSŻ
„Zaprojektuj Swoje Życie” to podcast Macieja Filipkowskiego, który na co dzień współpracuje z różnymi firmami i startupami. Do swoich audycji zaprosił dotychczas m.in. Lacha Kaniuka, Krzysztofa Szyszkę, Szymona Negacza czy Annę Marię Panasiukę. ZSŻ to źródło mądrości biznesowych i rad dla innych przedsiębiorców.