Valor Equity Partners, Vy Capital, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Fidelity, Prince Alwaleed Bin Talal i Kingdom Holding są także wśród partnerów, którzy zainwestowali w finansowanie serii B xAI. Musk zadbał również o to, aby X, czyli sieć społecznościowa, której jest obecnie właścicielem i którą kontroluje, również posiadała udziały w xAI. Ma to zapewnić serwisowi X dostęp do korzyści, które daje technologia sztucznej inteligencji.
xAI planuje wykorzystać fundusze z nowej rundy finansowania, aby wprowadzić na rynek swój pierwszy zestaw produktów, zbudować zaawansowaną infrastrukturę oraz przyspieszyć badania i rozwój przyszłych technologii. Firma – której nowymi sponsorami są również osoby, z którymi Musk ma bliskie powiązania, w tym Ken Howery, współzałożyciel PayPal i Founders Fund – twierdzi, że jej celem jest opracowanie „prawdziwych” systemów sztucznej inteligencji.
Pre-money valuation was $18B
— Elon Musk (@elonmusk) May 27, 2024
Relacja z AI? To skomplikowane
Mimo że Elon Musk należy do najbardziej znanych przedsiębiorców działających w dziedzinie sztucznej inteligencji, to jego relacja z tą technologią do łatwych nie należy. Tesla, firma samochodowa, którą kieruje, jest czołowym producentem samochodów elektrycznych z technologią autonomicznej jazdy. Musk to także współzałożyciel OpenAI, startupu, w który zainwestował dziesiątki milionów dolarów. Jednak obecne stosunki Muska z OpenAI do najlepszych, mówiąc oględnie, nie należą. W marcu pozwał OpenAI i jej współzałożyciela Sama Altmana za rzekome zdradzenie jej misji i stanie się „de facto spółką zależną o zamkniętym kodzie źródłowym” Microsoftu. Oskarżył również Google o „stronnicze kodowanie” w swoich produktach AI.
Grok do przodu w rozwoju AI
Po utworzeniu xAI w listopadzie Musk wypuścił swój model chatbota ChatGPT Grok 1.0. Później firma udostępniła ten model za pośrednictwem chatbota użytkownikom Premium+ – którzy płacą 16 USD miesięcznie – na X. W kwietniu firma wydała nowy model Grok 1.5, a także umożliwiła użytkownikom Premium na X dostęp do chatbota. Ponadto firma należąca do Muska zaprezentowała w kwietniu multimodalne możliwości Groka. Na początku tego roku firma udostępniła model Grok, ale bez żadnego kodu szkoleniowego.
Jak zwracają uwagę eksperci, podobnie jak w przypadku innych chatbotów AI, funkcja podsumowania wiadomości Grok na X ma tzw. halucynacje i generuje wprowadzające w błąd informacje.
Zdjęcie: Etienne Laurent/AFP / Getty Images
Czytaj także:
Badanie EY: Polska w dziesiątce krajów, które najbardziej zyskają na implementacji AI