Przeprowadzone przez naukowców badania wykazały, że ucząc się języka obcego szybciej zapamiętujemy nowe wyrazy poznając je w naturalnym kontekście niż ucząc się ich w zupełnie losowy sposób. Dzieje się tak dlatego, że ludzki mózg łatwiej zapamiętuje rzeczy, które jest w stanie skojarzyć z konkretną sytuacją i umieścić je w danej „szufladce” pamięci. To właśnie rezultaty tych badań stały się inspiracją dla twórców Panolingo. W tej nowej aplikacji do nauki angielskiego nie poznajemy słów w przypadkowy sposób, ale mamy okazję uczyć się w sposób przypominający naukę języka podczas pobytu za granicą.
Zasada działania aplikacji jest prosta: opiera się ona na realistycznych panoramicznych fotografiach przedstawiających różne miejsca, podzielone według kategorii. Użytkownik porusza się po poszczególnych pomieszczeniach widocznych na zdjęciach np. kuchni, łazience czy sypialni i wykonuje w nich kolejne zadania. Polecenia wyświetlają się na ekranie w formie tekstu, a także czytane są przez lektora. Istotą tej metody jest jednak to, że polecania te użytkownik dostaje wyłącznie po angielsku. W ten sposób zmuszony jest domyślić się o jaką konkretnie rzecz chodzi i wskazać ją na ekranie.
Taki proces nauki języka ma zwiększyć ilość zapamiętanych wyrazów w języku obcym poprzez budowanie skojarzenia między słowem, a wyświetlanym w danej chwili obrazem. Tworzy się też wówczas powiązanie z realną sytuacją. Interesującą cechą aplikacji jest również wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości. Panoramy dostępne są w dwóch wersjach normalnej oraz VR. Korzystając ze specjalnych okularów możemy jeszcze bardziej doświadczalnie uczyć się języka przenosząc się do trójwymiarowej przestrzeni.
Aplikacja Panolingo jest jeszcze w trakcie rozwoju. Dostępna obecnie w sklepie wersja wymaga dopracowania, jednak pomysł może mieć w sobie duży potencjał. Twórcy aplikacji nie porzucają prac nad nią. – Mamy w planach wykorzystanie technologii AR, która umożliwi użytkownikom rozpoznawanie obiektów znajdujących się na zrobionych przez nich samych zdjęciach. W przyszłości chcemy też stworzyć inne wersje językowe i wersję na system iOS – mówi jeden z członków zespołu.
Projekt prowadzi również kampanię na polskim portalu crowfundingowym polakpotrafi.pl, zbierając fundusze na dalszą rozbudowę Panolingo. Jeżeli chcecie wesprzeć młodych programistów w ich działaniach, możecie jeszcze przekazać swoją symboliczna złotówkę w kampanii.