Polski Rebench zwycięzcą PropTech Innovation Challenge CEE 2024

Dodane:

Maroa Maria Czekańska

Polski Rebench zwycięzcą PropTech Innovation Challenge CEE 2024

Udostępnij:

Jury konkursu Urban Land Institute Europe – CEE PropTech Innovation Challenge (PIC) wyłoniło zwycięzcę. Startup Rebench buduje cyrkularną platformę dla ponownego wykorzystania wyposażenia biurowego i nie tylko.

Zwycięski Rebench został wyłoniony z grona 5 finalistów wybranych spośród 21 zgłoszeń i przechodzi do ogólnoeuropejskiego finału PropTech Innovation Challenge, w którym będzie rywalizować z najlepszymi firmami technologicznymi.

– Co roku na europejskich wysypiskach ląduje prawie 11 milionów ton mebli – czyli podobna ilość, którą co roku produkujemy na naszym kontynencie. Tym bardziej cieszę się, że jury przekonał nasz model platformy dla zamkniętego obiegu mebli, który nie tylko promuje gospodarkę cyrkularną w przestrzeniach komercyjnych, ale przynosi realne korzyści dla planety oraz dla budżetów firm. Chcemy zgromadzić jak najwięcej partnerów z obszaru nieruchomości i wyposażenia meblowego i spopularyzować temat ponownego wykorzystania, a tym samym redukcji niepotrzebnych odpadów, w które zamieniają się nierzadko nawet niemal nowe meble. Działamy dopiero od początku 2024 roku, więc wygrana w PropTech Innovation Challenge CEE 2024 jest dla nas niezwykłym wyróżnieniem. Ta nagroda i możliwość reprezentowania regionu CEE w konkursie ogólnoeuropejskim, będzie kluczem do współpracy z innowatorami branży – mówi Mateusz Sikora, współzałożyciel Rebench.

Rebench otrzymuje tytuł ULI PIC Pioneer 2024, roczne członkostwo w ULI oraz możliwość prezentacji w raportach i mediach ULI Europe. Startup będzie mógł też prezentować swoje projekty na konferencjach ULI oraz korzystać ze wsparcia mentorów.

– Wybór nie był prosty, poziom konkursu był niezwykle wysoki i każdy z uczestników prezentował innowacyjne rozwiązania o dużym potencjale. Naszym celem było wybranie projektu, który nie tylko jest nowatorski, ale ma także realną możliwość skalowania i adaptacji na europejskim rynku. Skupiliśmy się na rozwiązaniach, które w dłuższej perspektywie mogą przynieść korzyści na szeroką skalę i wywrzeć znaczący wpływ na swoją branżę, zwłaszcza w kontekście dekarbonizacji i redukcji emisji dwutlenku węgla. Kluczowe dla nas było, aby wybrane rozwiązanie mogło sprostać wyzwaniom, przed którymi stoi współczesna Europa – zarówno pod względem technologicznym, jak i społecznym. Musieliśmy się upewnić, że projekt ma solidne podstawy biznesowe, jest gotowy na rozwój i może zyskać uznanie nie tylko lokalnie, ale również na międzynarodowej arenie – tłumaczy Marcin Juszczyk, przewodniczący ULI Poland.

Jeden z pięciu finalistów

Rebench to polska platforma technologii cyrkularnej umożliwiająca zarządzanie, ponownym użyciem, odsprzedażą i zakupem mebli z budynków komercyjnych. Łączy aplikację inwentaryzacyjną z usługą marketplace, pomagając firmom zmniejszać niepotrzebne odpady, koszty i ślad węglowy wnętrz biznesowych. Rebench był jednym z pięciu finalistów środkowoeuropejskich finałów PropTech Innovation Challenge. Do top 5 finałów w CEE trafiły również firmy: Singu ESG, czeskie Mykilio, OzeSoft i Appartme.

– Pierwsza edycja CEE PropTech Innovation Challenge w Polsce i Czechach okazała się dużym sukcesem. Mieliśmy 21 uczestników z obu krajów. Już w październiku okaże się, kto wygra ogólnoeuropejskie zmagania. My trzymamy kciuki za naszego finalistę. Wspierajmy Rebench we wrześniowym głosowaniu, które jest otwarte dla wszystkich – zachęca Rusłan Hajduk, ULI PIC CEE Champion.

Finał europejski ULI PropTech Innovation Challenge

Zwycięzcy etapów regionalnych przechodzą do ogólnoeuropejskiego finału PropTech Innovation Challenge. W tym etapie odbędzie się publiczne głosowanie, a następnie wielki finał w październiku podczas C Change Summit w Barcelonie – wtedy zostanie ogłoszony główny zwycięzca. PropTech Innovation Challenge to ogólnoeuropejski konkurs organizowany przez Urban Land Institute Europe, skierowany do innowacyjnych przedsiębiorstw z całej branży budowlanej, nieruchomościowej i świata technologii.

Czytaj także: