#Oho! Boty-klony od Zuckerberga, sukces Deepflare, Pitch Odyssey, sorbety z brzydkich buraków, Lex Fridman Podcast z CEO Perplexity

Dodane:

Maroa Maria Czekańska

#Oho! Boty-klony od Zuckerberga, sukces Deepflare, Pitch Odyssey, sorbety z brzydkich buraków, Lex Fridman Podcast z CEO Perplexity

Udostępnij:

Seria „Oho!”, czyli MamStartup serwuje najgorętsze startupowe kąski i artykuły. W tym wydaniu znajdziesz m.in.: szkolenia ze strzelania od Rafała Brzoski, nowe wizje Marka Zuckerberga, buraczane odkrycia naukowców z UPP.

#Oho! Newsy

Boty-klony od Marka Zuckerberga

Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta, zaprezentował wizję przyszłości, w której twórcy treści mogą mieć swoje własne boty, oddające ich osobowość i cele biznesowe.

Zobacz: Mark Zuckerberg imagines content creators making AI clones of themselves

W tym samym wywiadzie Zuckerberg omówił model sztucznej inteligencji Llama 3.1 405B, który przewyższa zamknięte modele, takie jak GPT-4o, w kilku testach porównawczych.

Rafał Brzoska planuje szkolenia strzeleckie

CEO InPost, Rafał Brzoska, planuje nauczyć swoich pracowników strzelania. W specjalnej ankiecie będzie pytał, kto chciałby uzyskać pozwolenie na broń, i umożliwi zgłoszenie się na szkolenia strzeleckie.

– Jako firma możemy – przy odpowiednich regulacjach i zachętach – zorganizować szkolenie, wyposażyć w broń, kamizelki kuloodporne i mundury. Jeśli w akcji weźmie udział 5 proc. z każdego miliona pracowników, to będziemy mieć 50 tys. dobrze przeszkolonych osób rozsianych po całym kraju do natychmiastowej dyspozycji dowódców wojskowych. Z własną bronią, wyposażeniem osobistym i mundurem, podlegających co najmniej raz na kwartał szkoleniom strzeleckim bez limitu użytej amunicji. A może okazać się, że do akcji przystąpi 150 tys. osób. To jest prawdziwa skala pomocy w budowaniu potencjału militarnego państwa i brania przez biznes współodpowiedzialności za jego bezpieczeństwo – powiedział Brzoska w wywiadzie dla Forbesa.

Nowy rozdział Stravy

Startup Strava, oferujący aplikację fitness, w zeszłym roku powołał na stanowisko CEO Michaela Martina, YouTubera i byłego szefa produktów cyfrowych Nike. Martin niedawno podzielił się swoimi doświadczeniami na łamach TechCrunch.

Zobacz: Strava’s next chapter: New CEO talks AI, inclusivity, and why ‘dark mode’ took so long

Deepflare na liście najlepszych europejskich startupów

Polski startup Deepflare, specjalizujący się w rozwijaniu szczepionek przy pomocy AI, znalazł się na liście najlepszych europejskich startupów w rankingu Drug Discovery autorstwa Sifted.

Smaczne życie brzydkich buraków

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) opracowali procedurę wytwarzania lodów z nienadających się do sprzedaży buraków ćwikłowych. Czas na pyszne sorbety. 

Źródło: materiały prasowe UPP

Pitching w gamedevie

Chcesz poznać tajniki pitchingu poprzez zabawę? Odkryj Pitch Odyssey, narzędzie edukacyjne inspirowane science-fiction i RPG, które pomaga doskonalić umiejętności pitchingu. Zostało ono zaprezentowane przez specjalistów z Krakowskiego Parku Technologicznego.

Google finansuje latynoskich i czarnoskórych founderów, którzy działają w sektorze AI

Google for Startups zapewnia finansowe i mentorskie wsparcie dla czarnoskórych i latynoskich przedsiębiorców. Każdy odbiorca otrzyma 150 tys. dolarów w postaci nagród pieniężnych i 100 tys. dolarów w środkach Google Cloud.

Zobacz: Google Funds 20 Black And Latino Founders Of AI-Powered Companies With $150K Each

#Oho! Warte czytania

Checklista zgodnego z prawem korzystania z AI

Aleksandra Maciejewicz, współzałożycielka LAWMORE, udostępniła checklistę dla osób, które chcą korzystać z AI zgodnie z prawem. Przestrzega m.in. przed utratą poufności danych i naruszeniem własności intelektualnej.

Coraz niższy poziom zaangażowania pracowników

Gallup opublikował nowy raport „State of Global Workplace”, który pokazuje, że tylko 10% Polaków jest zaangażowanych w swoją pracę. To jeden z najniższych wyników w Europie.

Coraz lepsze podejście przedsiębiorstw do dekarbonizacji i ochrony środowiska

Raport na temat pierwszego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki 2023, będącym wspólnym projektem Qemetica, Pracodawny RP i Fundacja Instrat, pokazuje pozytywny trend w podejściu polskich przedsiębiorstw do dekarbonizacji i ochrony środowiska. Odczyt wynosi 61.

#Oho! Warte słuchania

Podcast z Aravind Srinivas, CEO Perplexity

W Lex Fridman Podcast można posłuchać rozmowy z CEO Perplexity na temat przyszłości AI i Internetu.

Wywiad z organizatorem Infoshare

W serii ItTalks można posłuchać wywiadu z Markiem Oczkowskim, organizatorem Inforshare, omawiającym kulisy przygotowań, dobór prelegentów, logistykę i plany na przyszłość.

Jak zapobiegać konfliktom founderów

Greg Albrecht przedstawia kluczowe aspekty relacji founderskich i radzi, jak zapobiegać problemom, które mogą prowadzić do upadku startupu.

Wystąpienie pochodzi z Carpathian Startup Fest – wydarzenia poświęconego przedsiębiorczości i technologii, którego patronem medialnym był MamStartup.

Czytaj także: