Olga Adamkiewicz, CEO artgeist, business angel
Zawsze, kiedy dopadają mnie chwile zwątpienia, sięgam po literaturę. To właśnie książki pozwalają mi oderwać się od problemów, w których się znajduję, i zaczerpnąć zdrowej inspiracji. Każda z nich, na swój sposób, daje mi nową perspektywę i siłę do działania.
„The Hard Thing About Hard Things” Ben Horowitz
Ta książka to absolutny must-have dla każdego foundera i CEO. Ben Horowitz w sposób niezwykle szczery i bezpośredni opisuje wyzwania, jakie stoją przed przedsiębiorcami w trudnych sytuacjach biznesowych. Dla mnie jest to najlepszy poradnik o prowadzeniu biznesu, który nie ucieka od tematów trudnych i niewygodnych. Horowitz pokazuje, jak podejmować decyzje w chwilach kryzysu i jak radzić sobie z niepewnością, co czyni tę książkę niezastąpioną w świecie biznesu.
„Servant Leadership” Robert K. Greenleaf
Ta książka zrewolucjonizowała moje podejście do zarządzania. Styl zarządzania oparty na służeniu innym, a nie dominowaniu, zmienia sposób, w jaki liderzy mogą budować relacje i zespoły. Dla mnie to klucz do tworzenia środowiska, w którym ludzie czują się docenieni i zmotywowani do wspólnego działania. Greenleaf pokazuje, że prawdziwy lider to ten, który potrafi słuchać i inspirować innych, a nie tylko narzucać swoje zdanie.
„Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry
„Mały Książę” to książka, która nauczyła mnie patrzeć na świat z różnych perspektyw. Przykład z wężem, który okazuje się kapeluszem, doskonale oddaje istotę tej książki – wszystko jest kwestią perspektywy. Często powtarzam, że spojrzenie na problem z innej strony może diametralnie zmienić nasze rozumienie sytuacji. Ta książka przypomina mi o tym, jak ważne jest otwarte myślenie i wrażliwość na to, co może kryć się pod powierzchnią.
Sławomir Borkowski, Fractional CFO, inwestor
„Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć” Thomas Erikson
Książka popularnonaukowa z dziedziny psychologii, której użyteczność biznesowa nie przestaje mnie zadziwiać. Dlaczego ludzie zachowują się tak, jak się zachowują? Dlaczego podejmują decyzje lub ich nie podejmują? Niezależnie od tego, czy mówimy o pracy w zespole, relacji z szefem czy podwładnym, procesach handlowych czy inwestycyjnych, Erikson daje klucz do zrozumienia jak myślą i działają ludzie. Prosty i niezwykle użyteczny koncept kolorów pozwala zrozumieć z kim mamy do czynienia, dostosować nasze działania i oczekiwania. Polecam każdemu, kto pracuje z ludźmi!
Warto przeczytać: 45 książek polecanych przez polskich startupowców (cz.3)
Bartłomiej Kurylak, Partner Zarządzający Smartlink Partners VC, CFO JRH S.A.
„Cztery tysiące tygodni” Oliver Burkeman
Cztery tysiące tygodni to średni czas życia człowieka – coś około 80 lat. To bardzo krótko. Zwykle przez całe życie żyjemy w pośpiechu, ciągle planujemy przyszłość, zapominając o tym co jest tu i teraz i nie zdając sobie sprawy, co jest tak naprawdę ważne. Dzięki tej książce spojrzałem na moje życie od innej strony. Zacząłem myśleć o tym wszystkim, co już osiągnąłem i co aktualnie mam, a nie o tym, co mogę mieć, jak wykonam jakiś plan i spełni się tysiące okoliczności, na które w ogóle nie mam wpływu. Warto w życiu (ale również w biznesie) skupić się na kilku naprawdę istotnych rzeczach, a nie ciągnąć sto srok za ogon, licząc, że coś z tego będzie. Warto zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać swój czas, bo jest on stosunkowo baaardzo krótki.
Biografie autorstwa Waltera Isaacsona, a szczególnie „Steve Jobs” i „Elon Musk”
Biografie to rodzaj lektur, które bardzo lubię. Zwłaszcza te pokazujące życie publiczne, biznesowe, ale też prywatne oraz kulisy osiągnięć i porażek największych przedsiębiorców XX i XXI w., do których niewątpliwie zaliczają się Steve i Elon. Isaacson napisał biografie na podstawie wielu rozmów, nie tylko z tymi wielkimi ludźmi, ale też z dziesiątkami osób, z którymi miał styczność. Można z lektury tych książek dowiedzieć się, że ich bohaterowie nie byli pomnikowymi postaciami. Często popełniali błędy zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Ponosili też porażki. Można zrozumieć, jak panowie myśleli (lub myślą), podejmując najważniejsze decyzje, co nimi kieruje, jak pracują z innymi ludźmi i jak radzą sobie z sukcesem i porażką. Historia życia prawdziwych ludzi, którzy odnieśli niebotyczne sukcesy (ale też często się potykali) i kulisy ich największych projektów to najlepsza nauka, jaką można otrzymać.
„Przywództwo” Rudolph Giuliani
Książka ta to genialny podręcznik do zarządzania, w której autor, wieloletni burmistrz Nowego Jorku (również w 2001 r. podczas ataku na WTC), przedstawia 15 zasad, którymi kierował się w swojej karierze lidera i managera ogromnych zespołów. W książce tej Giuliani posługuje się wieloma przykładami ze swojej kariery, obrazując zasady, które opisuje. Najciekawsze oczywiście są opisy zarządzania nagłym kryzysem po atakach 11.09.2001 r., ale całościowo jest to niezbędna lektura dla każdego, kto zaczyna swoją przygodę z kierowaniem większymi zespołami ludzi, od których oczekuje się konkretnych, ponadprzeciętnych wyników.
Magdalena Olczak-Nowicka, Digital Ocean Ventures/Poland.VC Founderzy
„Naród start-upów. Historia cudu gospodarczego Izraela” Dan Senor, Saul Singer
Książka, która zwróciła moją uwagę na branżę startupów i venture capital i sprawiła, że postanowiłam się tym zajmować. Jest dla mnie wzorem i inspiracją w tworzeniu narracji wokół startupów, co jest dla mnie niezwykle ważne. Przygotowując odcinki podcastu Poland.VC Founderzy o Wrocławiu, cały czas myślałam o tym, że jako kraj mamy już na swoim koncie sukcesy na skalę Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz wystarczy tylko opowiedzieć o nich w odpowiedni sposób.
„Dary niedoskonałości. Jak przestać się przejmować tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy” Brené Brown
Wszystko, o czym mówi Brené Brown, sprowadza się do jednego: jesteśmy tacy, jacy jesteśmy, i musimy to zaakceptować. Kluczem jest nauczenie się, jak grać tym, co mamy. Kiedy miałam 20 lat, często zastanawiałam się, czy nadaję się do tego czy tamtego. To była strata czasu. Dzięki Brené Brown zrozumiesz, jak korzystać ze swoich cech charakteru, nawet tych, które uważasz za wady.
„Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem” Chris Miller
To najlepsza książka, jaką ostatnio czytałam o… geopolityce. Rywalizacja o panowanie nad światem nie polega już na tym, kto ma więcej głowic atomowych, ale na tym, kto ma dostęp do lepszych chipów. „Wielka wojna o chipy” bardzo dobrze wyjaśnia obecny układ sił na świecie i pomaga zrozumieć wiele procesów zachodzących na naszych oczach.
„Inwazja jaszczurów” Karel Čapek
Czy książka napisana w 1935 roku przez mało znanego czeskiego pisarza może być interesująca dzisiaj? Zdecydowanie tak! To historia science fiction o odkryciu niezwykłych jaszczurów, które miały zostać wykorzystane do niewolniczej pracy, ale okazują się znacznie sprytniejsze, niż zakładano. To świetna pozycja dla tych, którzy zastanawiają się, czy sztuczna inteligencja może zastąpić ludzi w przyszłości.
Warto przeczytać: Polskie podcasty dla startupowców warte słuchania
Adam Radzki, Impact angel investor
„Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany” Erin Meyer, Reed Hastings
„Gdy regułą jest brak reguł” autorstwa Erin Meyer to książka, która w sposób rewolucyjny zmienia paradygmat postrzegania zarządzania i kultury organizacyjnej. Meyer, opierając się na badaniach i analizie praktyk Netflixa, opisuje, jak ta znana wszystkim firma zbudowała swoją unikalną kulturę bazując na zaufaniu, swobodzie i odpowiedzialności, zamiast na sztywnych zasadach i regulacjach.
Ta książka to inspiracja w zakresie nowoczesnego zarządzania, którego podstawowym celem jest stworzenie środowiska pracy, które sprzyja innowacyjności i samodzielności pracowników. Meyer przedstawia, jak Netflix wykorzystuje „kulturę braku reguł” do wspierania autonomii i kreatywności, czego efektem jest sukces biznesowy.
„Scaling Up: Dlaczego niektóre firmy odnoszą sukces, a inne nie” Verne Harnish
Jeśli miałbym wybrać jedną najlepszą książkę biznesową, jaką przeczytałem, wybrałbym ten tytuł. Harnish szczegółowo opisuje cztery kluczowe obszary, które decydują o sukcesie firmy, a są nimi ludzie, strategia, wykonanie i finanse. Dzięki temu kompleksowemu podejściu, książka dostarcza nie tylko teorii, ale również praktycznych wskazówek, jak skutecznie zarządzać zespołem, tworzyć efektywne strategie biznesowe, a także jak unikać pułapek w procesie skalowania firmy.
Cenię „Scaling Up” za jej praktyczność – każdy rozdział zawiera konkretne kroki, które są niezbędne do przejścia z etapu startupu do pełnowymiarowego, dobrze prosperującego biznesu. Zawarte w niej techniki, takie jak metodyka skalowania działalności są kluczowe w podejmowaniu decyzji dotyczących rozwoju moich firm.
„Życie: piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból” Jon Kabat-Zinn
„Życie: piękna katastrofa” to książka, która wywarła na mnie ogromne wrażenie, choć nie stoi na mojej półce z literaturą biznesową. Kabat-Zinn, uznawany za pioniera w dziedzinie mindfulness, przedstawia w niej nie tylko teoretyczne podstawy uważności, ale również praktyczne techniki, które mogą być stosowane w codziennym życiu, co, jak już zweryfikowałem na samym sobie, jest kluczowe – zdrowie psychosomatyczne to podstawa.
Wracam do fragmentów tej książki wielokrotnie, żeby w codziennym pędzie podtrzymywać w sobie świadomość faktu, jak ważna jest integracja ciała i umysłu w procesie radzenia sobie z trudnościami, jakie niesie ze sobą życie. Kabat-Zinn pokazuje, że uważność może być skutecznym narzędziem do zarządzania stresem, którego, jak wiemy, w biznesie, nie brakuje.
Jest to pozycja, która zachęca do refleksji i zmiany sposobu myślenia, co pozwala na bardziej świadome i pełne życie. Dzięki tej książce zrozumiałem, że nie możemy kontrolować wszystkiego, co dzieje się wokół nas, ale możemy kontrolować naszą reakcję na te wydarzenia – a to może być klucz do osiągnięcia spokoju i harmonii. Ta perspektywa doskonale koresponduje z wiedeńską szkołą logoterapii V. Frankla, którego dowodzenie jest zbliżone do narracji Kabat-Zinn’a i koncentruje się na szukaniu sensu w przyszłych celach, których w życiu prywatnym i zawodowym mamy całe mnóstwo.
Bart Roszkowski, Co-CEO @ Proteine Resources, angel investor
Przyznaję bez bicia – czytam dużo. Mimo to, niewiele jest książek, do których regularnie wracam i polecam. Poniżej przedstawiam moją subiektywną listę pięciu książek – zarówno z zakresu biznesu, jak i literatury pięknej – które są dla mnie wyjątkowo ważne. Przez wiele lat do każdej z nich wracałem i zawsze odkrywałem coś nowego.
„Manager skuteczny” Peter F. Drucker
Choć książka ta została wydana po raz pierwszy w 1966 roku, jej treść pozostaje zaskakująco aktualna. Każdy menedżer powinien być oceniany na podstawie efektów swojej pracy oraz wpływu, jaki wywiera na organizację. Liczą się nie wysiłki, ale rezultaty, dlatego tak ważne jest skupienie się na kluczowych zadaniach. Polecam tę pozycję wszystkim liderom, którzy chcą być naprawdę skuteczni.
„Radical Candor” Kim Scott
Framework stworzony przez Kim Scott to doskonałe narzędzie dla menedżerów. W naszej pracy często spotykamy liderów, którzy są tak empatyczni, że ostatecznie szkodzą organizacji, lub takich, którzy politykują, manipulują ludźmi albo są po prostu agresywni. Kim proponuje złoty środek – skuteczność lidera osiągana poprzez radykalną szczerość. Kładzie nacisk na feedback i szybką komunikację z ludźmi, zachowując jednocześnie dobre relacje. Dzięki szczerym i otwartym rozmowom możemy wspólnie osiągnąć wiele.
„Not the End of the World: How We Can Be the First Generation to Build a Sustainable Planet” Hannah Ritchie
Zanim przeczytałem tę książkę, myślałem, że bycie „sustainable” sprowadza się do kupowania produktów eko, jedzenia nieprzetworzonej żywności i segregacji śmieci. Hannah Ritchie na liczbach pokazuje, co naprawdę powinniśmy robić, aby mieć największy wpływ na planetę – na przykład redukując spożycie czerwonego mięsa. Powinniśmy planować nasze codzienne działania z rozwagą i skupiać się na tym, co naprawdę ma znaczenie, aby zostawić Ziemię przyszłym pokoleniom w jak najlepszym stanie. To wciąż jest możliwe!
„Sto lat samotności” Gabriel Garcia Marquez
Rozwój cywilizacji w pigułce. Arcydzieło literatury latynoamerykańskiej, gdzie realizm przeplata się z magią. Wracam do tej książki co kilka lat i za każdym razem odkrywam w niej coś nowego. Macondo, przez wiele lat zawieszone w czasie i przestrzeni, było miejscem, gdzie czas nie miał znaczenia, a życie toczyło się swoim rytmem. Wraz z nadejściem cywilizacji czas zaczął nabierać wartości, a relacje międzyludzkie stały się coraz bardziej skomplikowane. Choć nie jest to łatwa lektura ze względu na swój rozmiar, liczbę wątków i bohaterów, z pewnością warta jest wysiłku.
„Świat według Garpa” John Irving
W świecie według Garpa wszyscy jesteśmy przypadkami beznadziejnymi. Uwielbiam tę książkę za wyjątkowe połączenie humoru, który czasem ociera się o absurd, z realizmem i często tragicznymi sytuacjami. Książka doczekała się tłumaczenia na kilkadziesiąt języków, sprzedała się w 10 milionach egzemplarzy i została przeniesiona na ekran w znakomitej adaptacji z Robinem Williamsem w roli głównej. To lektura, przy której można zarówno śmiać się do łez, jak i płakać ze wzruszenia.
Warto przeczytać: #PlaybookFoundera Biuletyny, które warto subskrybować na LinkedInie
Maciej Zawadziński, partner w Hard2beat
Chciałbym podzielić się trzema książkami, które wywarły na mnie szczególny wpływ zarówno jako przedsiębiorcy, jak i inwestora. Zamiast typowych tytułów z obszaru startupów i inwestycji, wybrałem pozycje, które oferują szersze spojrzenie na wyzwania i strategie w biznesie, mając przy tym ponadczasową wartość, niezależnie od branży. Mam nadzieję, że te rekomendacje zainspirują innych do sięgnięcia po mniej konwencjonalne książki, które wzbogacą ich perspektywę na to, jak działa świat i jak podejmują decyzje przedsiębiorcy pod ciągłą presją.
„Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game” Michael Lewis
Michael Lewis to mój ulubiony autor, a „Moneyball” pokazuje, jak dane mogą zrewolucjonizować zarządzanie nie tylko w sporcie, ale i w biznesie. Książka opowiada o tym, jak Billy Beane, menedżer Oakland Athletics, wykorzystał analizę danych, by zbudować konkurencyjną drużynę przy ograniczonym budżecie. Zamiast na tradycyjnych statystykach, skupił się na wskaźnikach, które naprawdę wpływały na wyniki. „Moneyball” uczy, jak ważne jest podejmowanie decyzji opartych na danych, identyfikowanie niedocenianych zasobów i kwestionowanie utartych norm. Pokazuje, że sukces nie zależy od posiadania największych zasobów, ale od ich mądrego wykorzystania. Dla startupów to lekcja, że innowacyjność, gotowość do ryzyka i umiejętność pracy w zespole są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Książka inspiruje do myślenia poza schematami i ciągłego doskonalenia procesów w oparciu o dane.
„The Everything Bubble: The Endgame For Central Bank Policy” Graham Summers, Mba
Wybrałem tę książkę, ponieważ pokazuje, jak budowanie odpornych modeli biznesowych i zrozumienie wpływu polityki banków centralnych na rynek mogą prowadzić do długoterminowego sukcesu zarówno dla przedsiębiorców, jak i inwestorów. „The Everything Bubble” uświadamia, że klucz do przetrwania w trudnych czasach leży w zrównoważonym podejściu do wzrostu i solidnych podstawach biznesowych. Dzięki zrozumieniu makroekonomii można lepiej przewidywać zmiany na rynku i podejmować bardziej świadome decyzje. To ponadczasowa wiedza, która umożliwia podejmowanie mądrzejszych i bardziej strategicznych decyzji, zwiększających szanse na (ale nie gwarantujących!) długoterminowy sukces.
„Empires of the Sky: Zeppelins, Airplanes and Two Men’s Epic Duel to Rule The World” Alexander Rose
Ta książka realistycznie ukazuje, jak trudne decyzje i innowacje mogą zaważyć na przyszłości całych branż. Jako przedsiębiorca i inwestor, a także pilot, postrzegam temat tej książki za szczególnie mi bliski. „Empires of the Sky” pokazuje, jak rywalizacja między sterowcami a samolotami wpłynęła na przyszłość transportu. Historia ta dowodzi, że innowacje mogą zmieniać całe branże, ale przetrwają tylko te, które najlepiej odpowiadają na potrzeby rynku. Książka podkreśla, jak ważne jest zrozumienie rynku i dostosowanie produktu do zmieniających się potrzeb konsumentów. Upadek sterowców to lekcja, że brak przewidywania zmian może kosztować pozycję lidera. „Empires of the Sky” przypomina też o konieczności zarządzania ryzykiem, a także uczy, że długoterminowa wizja i zdolność do adaptacji są kluczowe dla sukcesu.
Podsumowanie
- „The Hard Thing About Hard Things” Ben Horowitz
- „Servant Leadership” Robert K. Greenleaf
- „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry
- „Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć” Thomas Erikson
- „Cztery tysiące tygodni” Oliver Burkeman
- „Steve Jobs” Waltera Isaacson
- „Elon Musk” Waltera Isaacson
- „Przywództwo” Rudolph Giuliani
- „Naród start-upów. Historia cudu gospodarczego Izraela” Dan Senor, Saul Singer
- „Dary niedoskonałości. Jak przestać się przejmować tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy” Brené Brown
- „Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem” Chris Miller
- „Inwazja jaszczurów” Karel Čapek
- „Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany” Erin Meyer, Reed Hastings
- „Scaling Up: Dlaczego niektóre firmy odnoszą sukces, a inne nie” Verne Harnish
- „Życie: piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból” Jon Kabat-Zinn
- „Manager skuteczny” Peter F. Drucker
- „Radical Candor” Kim Scott
- „Not the End of the World: How We Can Be the First Generation to Build a Sustainable Planet” Hannah Ritchie
- „Sto lat samotności” Gabriel Garcia Marquez
- „Świat według Garpa” John Irving
- „Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game” Michael Lewis
- „The Everything Bubble: The Endgame For Central Bank Policy” Graham Summers, Mba
- „Empires of the Sky: Zeppelins, Airplanes and Two Men’s Epic Duel to Rule The World” Alexander Rose