#WhoIsWho Marcin Tchórzewski: Asystenci AI świętym graalem edukacji

Dodane:

Maroa Maria Czekańska

#WhoIsWho Marcin Tchórzewski: Asystenci AI świętym graalem edukacji

Udostępnij:

Marcin Tchórzewski, założyciel Coders Lab, stał się aniołem biznesu, aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi przedsiębiorcami. Inwestuje w innowacyjne projekty, takie jak Jutro Medical i Listny Cud, które łączą nowoczesne technologie z edukacją i zdrowiem. Tchórzewski podkreśla znaczenie sztucznej inteligencji w edukacji, widząc w niej przyszłość rozwoju startupów.

Co skłoniło cię do zostania aniołem biznesu?

Założyłem Coders Lab, który był pierwszą szkołą IT w Polsce.. Zdobyłem bardzo dużo wiedzy, jak tworzyć i rozwijać firmę i chciałem móc przekazać tą wiedzę dalej. Łączyłem sposób na inwestowanie pieniędzy z moją osobistą misją edukacyjną, w tym przypadku uczyłem innych przedsiębiorców, jak rozwijać biznes szybciej i efektywniej.

Jakie cechy uważasz za kluczowe dla sukcesu w roli anioła biznesu?

Najważniejszą jest umiejętność rozpoznania dobrego foundera, bo w pierwszych latach rozwoju biznesu potrzeba wyjątkowej jednostki, żeby biznes się udał i zdobył silną pozycję na rynku. Aniołowie biznesu powinni być też trochę doradcami, konsultantami i ja świetnie czuję się w takiej roli. Moją specjalizacją, którą wnoszę, jest bardzo głęboka znajomość modeli biznesowych edukacji, w tym tych najnowszych, związanych z asystentami AI. Wynika to z faktu, że w Coders Lab jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy kurs, gdzie rozbudowany Mentor AI wspiera ucznia 24/7 i na każdym etapie nauki. Jako manager jestem tzw. generalistą, zajmowałem się prawie każdym obszarem działalności firmy – od marketingu, sprzedaży po obsługę klienta i kwestie prawno-finansowe. Mogę być doradcą w wielu kwestiach. Jedyny obszar, którego nie dotykam, to systemy IT, ale tu zawsze polegam na moim bracie Jacku, z którym wspólnie robię wszystkie biznesy i myślę, że jako team odnosimy sukcesy też dlatego, że tak dobrze się uzupełniamy.

W co dotychczas zainwestowałeś?

Bee Speaker, który jest najlepszą aplikacją do nauki języków obcych jaką widziałem i wierzę, że będą globalną firmą. Bee Speaker to nauka języka przez mówienie i pisanie z mentorem AI, dzięki czemu aplikacja jest lepsza niż starszej klasy aplikacje, gdzie powtarzamy słówka, i zdecydowanie tańsza niż rozmowa 1 na 1 z lektorem. Dla mnie to jest właśnie taki idealny przykład wykorzystania AI w edukacji.

Ja inwestowałem rok temu, ale wiem, że teraz zbierają kolejną rundę, więc polecam się do nich zgłosić.

ReadyCode, czyli ekosystem narzędzi gamdewowych, które upraszcają tworzenie treści przez użytkowników (UGC) i doświadczenia graczy na serwerach typu community multiplayer. Dzięki zaawansowanym narzędziom wbudowanym w grę i platformie ReadyM, umożliwia deweloperom gier bezproblemową integrację rozbudowanych funkcji UGC i skalowalnej funkcjonalności wieloosobowej gry do ich produkcji. Ta technologia pozwala graczom tworzyć i udostępniać nową zawartość, taką jak mapy, zadania i logika gry, umożliwiając jednocześnie rozwój unikalnych, napędzanych przez społeczność trybów wieloosobowych.

Listny Cud, który tworzy miejskie farmy wertykalne – rośliny są automatycznie nawadnianie, oświetlane 24h, rosną bez pestycydów i w budynkach, dzięki czemu od razu po zerwaniu trafiają na stół. Listny Cud sprzedaje swoje doniczki z eko roślinami w m.in w Carrefour BIO, ale też buduje farmy wertykalne na zamówienie, np. szkół (by dzieci się uczyły o roślinach i jadły zdrowe), biur (jako benefit do kuchni), restauracji (zawsze świeże zioła), hoteli (pięknie wyglądają jako żywa ściana) czy indywidualnych producentów (małych przemysłowych czy nawet domowych). Ich hardware jest dużo lepszy jakościowo niż rzeczy zamówione z Chin.

Jutro Medical, czyli najbardziej nowoczesną sieć przychodni lekarskich podstawowej opieki w Polsce. Każdy Polak jest za darmo zapisany do lekarza rodzinnego (płaci za to państwo z naszych składek zdrowotnych), ale z powodu trudnego kontaktu z lekarzami wiele osób korzysta z prywatnych porad. Jutro Medical łączy każdego z nas z darmowym lekarzem pierwszego kontaktu, który wystawi receptę czy zwolnienie lekarskie poprzez aplikację mobilną. Jest lepiej niż w Medicover, Luxmed czy innych placówkach stworzonych ponad 20 lat temu.

Ale ostatnio przestałem inwestować solo i powierzyłem moje pieniądze do najlepszego VC w Polsce – Inovo i tam wszystkich odsyłam. Tomek, Michał i Maciek mają po prostu więcej czasu by przejrzeć wszystkie pitch deck zrobić due diligence.

Jakie branże najbardziej Cię interesują i dlaczego?

Edukacja, w której mam już doświadczenie, oraz longevity, którym interesuje się osobiście i w tym obszarze pewnie będę stawiał kolejny biznes. Na ten moment zakończyłem aktywne inwestowanie w startupy, ale wraz z bratem Jackiem cały czas poświęcam część etatu na konsulting i mentoring innych biznesów edukacyjnych. Founderzy zgłaszają się do nas by dzięki naszej wiedzy albo lepiej zbudować biznes od początku, albo zrobić turnaround już istniejącego, np. poprzez zmianę aktualnego modelu biznesowego na edukację ze wsparciem mentora AI.

Jakie zmiany widzisz w ekosystemie startupowym w ostatnich latach?

On się ciągle zmienia (śmiech). Ale na pewno ostatnie 2 lata są spod znaku AI. Oprócz tworzenia bardzo skomplikowanych technologicznie biznesów, takich jak np. ElevenLabs, jest masa startupów, które dzięki dobrej implementacji narzędzi AI będą bardziej efektywne i wyprzedzą konkurencję, oferując lepszą usługę za niższe pieniądze. Tu największy potencjał widzę w obszarze edukacji właśnie, gdzie odpowiednie zastosowanie ogólnodostępnych narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji pozwala dodać do dowolnych materiałów edukacyjnych mentorów AI, którzy wspierają klienta tak, jak personalny tutor, ale są dostępni 24h na dobę i za ułamek kwoty żywego człowieka. Do niedawna taki personalny tutor, dostępny non-stop, zawsze pozytywnie nastawiony i znający każdą odpowiedź to był święty graal edukacji, który był (finansowo) nierealny, a teraz powszechni asystenci AI to nieodległa przyszłość. Startupy jak BeeSpeaker od początku tworzą produkt oparty o AI, ale w najbliższych latach wszystkie firmy czeka taka zmiana. Tu przykładem jest Coders Lab, które przed pandemią było szkołą stacjonarną, potem szybko przestawiliśmy się na naukę online, a teraz robimy twist w stronę AI, bo tam jest przyszłość.

Jakie była Twoja największa porażki jako anioł biznesu?

Patrząc na moje portfolio inwestycyjne to zainwestowałem w 5 firm, jedna z nich dość szybko padła, ale pozostałe radzą sobie dobrze. Finalny wynik cash on cash będę znał, jak zrobię wszystkie exity za kilka lat, ale na razie wygląda to ponadprzeciętnie dobrze. Jako jedyną swoją porażkę uważam to, że na początku drogi jako przedsiębiorca nie znalazłem sobie dobrego mentora, bo wiem, że to oszczędziłoby mi to dużo czasu i pieniędzy. Jakimś pocieszeniem jest, że teraz mogę pomagać innym unikać moich błędów.

Jakie zasoby edukacyjne polecasz?

Jeśli uczyć się to tylko od najlepszych, więc startupowcom od zawsze polecałem materiały topowych światowych programów akceleracyjnych np. Startup School tworzony przez Y combinator.

Czytaj także: