Komisja Nadzoru Finansowego: Fintech Analytics zdobywa licencję w ramach otwartej bankowości

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Komisja Nadzoru Finansowego: Fintech Analytics zdobywa licencję w ramach otwartej bankowości

Udostępnij:

Wrocławski startup Fintech Analytics znalazł się w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku.

Fintech Analytics to spółka założona przez Aleksandra Lenarskiego, która zajmuje się świadczeniem usług z zakresu oprogramowania i doradztwa w zakresie informatyki, zarządzaniem stronami internetowymi, przetwarzaniem danych i hostingiem, telekomunikacją, usługami finansowymi, usługami objętymi pośrednictwem finansowym oraz administracją biurową.

Czym jest otwarta bankowość?

Dostęp do informacji o rachunku to część tzw. otwartej bankowości, która pozwala podmiotom trzecim, np. fintechom, na dostęp do danych bankowych. Oznacza to, że firma posiadająca taką licencję może mieć wgląd do rachunków bankowych, o ile klienci wyrażą na to zgodę.

Idea otwartej bankowości pozwoliła na rozwój startupu z sektora FinTech rozwijać swoje innowacyjne projekty. Dyrektywa PSD2 była kluczowym bodźcem do rozwoju tej idei. Umożliwiła ona tworzenie różnych modeli kooperacji z TPP. Pozytywny stosunek do rozwoju otwartej bankowości deklaruje aż 71 proc. dyrektorów finansowych, uczestniczących w badaniu zrealizowanym przez szwedzki fintech Tink.

Do kluczowych korzyści wynikających z otwartej bankowości dla fintechów można zaliczyć m.in.:

  • dużą bazę klientów,
  • dostęp do systemu rozliczeń międzybankowych,
  • duży zasięg działalności,
  • większą rozpoznawalność i uznanie na rynku.

W zeszłym roku Komisja Europejska przedstawiała trzeci projekt ustawy PSD2, który ma wejść w życie w 2026 roku.

Czytaj także: