Polska otworzy się na zagranicznych startupowców. Będzie łatwiej o wizę

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Przedsiębiorcy spoza Polski, którzy myślą o założeniu firmy w naszym kraju już niebawem będą mogli zrobić to bez przeszkód. Za kilka miesięcy zostanie uproszczna procedura wydawania wiz.

 Na zdjęciu: Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju

Oferta zainteresuje wschodnich sąsiadów

– Od 1 stycznia 2018 roku w konsulatach zaoferujemy tzw. szybką ścieżkę dla 60 osób spoza UE, które będą chciały stworzyć tu startup – mówi w rozmowie z Business Insider Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Dodaje, że nasze akceleratory są gotowe na to, aby zaoferować obcokrajowcom pomoc prawną, organizacyjną i finansową, ale przede wszytskim szybką ściężkę dostępu do polskiego rynku.

Emilewicz spodziewa się, że taka możliwość zainteresuje głównie mieszkańców państw zza naszej wschodniej granicy. –  Zwłaszcza Białorusi, Rosji czy Ukrainy – wspomina. Wyjaśnia natmiast, że sprawa Ukrainy rozwiązała niejako sama Unia Europejska, która zniosła obowiązek wizowy dla obywateli teog kraju i w związku z tym mogą przebywać na terenie Polski do 90 dni w celach biznesowych.

Dynamika rynku i dostęp do funduszy

Dlaczygo przyjazd do Polski jest dla nich tak atrakcyny? – Polska zapewnia dostęp do przeróżnych przyszłościowych programów i funduszy oraz możliwość doświadczenia w całej okazałości kultury startup – tłumaczą Bogdan Tyskyy oraz Taras Gopko, założyciele Framewhere, serwisu z ofertami fotografów. Dodają, że to dzięki tym warunkom postwili platformę w ciągu trzech miesięcy i dalej rozwijają projekt.

Wspominają, że kiedy zaczynli pracę nad serwisem, praktycznie nic nie wiedzieli o polskim rynku i o prowadzeniu firmy tutaj. – Faktem jest jednak to, że Polska, a w szczególności Kraków, jest jednym z centrów społeczności startupowej w Europie. Postanowiliśmy zaryzykować, ponieważ kierunek rozwoju ruchu startupowego wydał nam się niezwykle atrakcyjny, szczególnie jego dynamika i ogromna ilość zaangażowanych ludzi – dodają.

Więcej o Polsce oczami przedsiębiorców z Ukrainy przeczytasz w tym tekście.

Francja przyjmuje startupowców

Jednak nie tylko w Polsce ma być łatwiej o uruchomie startupu przez obcokrajowców. W najbliższych latach taże Francja, a dokładniej Paryż, ma nadzieję przyciągnąć jeszcze więcej technologicznych talenów spoza kraju. Na początku roku uruchomiono tam program wizowy French Tech Visa dla założycieli i pracowników startupów z zagranicy oraz inwestorów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.