Na zdjęciu: Filip Granek, CEO XTPL | fot. materiały prasowe
– Zaangażowanie się inwestora o profilu międzynarodowym potwierdza wiarygodność przyjętego przez nas modelu biznesowego – mówi dyrektor generalny XTPL Filip Granek. Wyjaśnia, że dzięki tej inwestycji, jego spółka zyskuje nie tylko kapitał na dalszy rozwój, ale także wsparcie merytoryczne. Przyda się ono polskiej firmie podczas budowania relacji biznesowych z partnerami na arenie międzynarodowej, gdzie startup chce zaistnieć.
Produkcja ogniw słonecznych
Wrocławska spółka XTPL rozwija technologię precyzyjnego druku nanomateriałów, które służą między innymi do wytwarzania przezroczystych warstw przewodzących, transparentnych dla światła i jednocześnie doskonale przewodzących prąd elektryczny. Takie warstwy są niezbędnym elementem na przykład elastycznych ogniw słonecznych albo wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, które mają zużywać mniej energii.
Filip Granek wyjaśnił nam w macu, że dzięki jego rozwiązaniu, będzie można nadrukować na folię lub szkło siateczkę przewodzących prąd drutów, kilkusetkrotnie węższych od ludzkiego włosa. Tego typu przezroczyste przewodniki mają już za kilka lat stać się elementem wydajnych i tanich w produkcji cienkowarstwowych ogniw słonecznych.
Sprzedaż rozwiązania
Technologia opracowana przez Polaków ma trafić w ręce między innymi producentów paneli fotowoltaicznych. – Pierwszym etapem naszego planu jest sprzedaż drukarki laboratoryjnej i nanotuszów do centrów R&D dużych korporacji działających w obszarze wysokich technologii. Będziemy również współpracowali z międzynarodowymi instytutami badawczymi – powiedział w marcu współzałożyciel XTPL Sebastian Młodziński.
Dzięki temu, zespół wrocławskich startupowców ma zarabiać dwa razy. Najpierw sprzedając drukarek i potem udostępniając kupującym nanotusze. Do tego planują budowę i sprzedaż rozwiązania, które znajdzie zastosowanie w masowej produkcji, czyli na przykład drukarki przemysłowe. Na razie jednak spółka zarządzana przez Filipa Granka nie generuje przychodów. Zgodnie z zapowiedzą, niebawem ma się to zmienić.
Przychody
Przedsiębiorca powiedział w rozmowie z Parkietem, że już w przyszłym roku kalendarzowym planuje pokazać w raportach pierwsze przychody z działalności operacyjnej. Dodał, że będą to oczywiście efekty pierwszych, rozruchowych kontraktów. W kolejnych latach spodziewa się wyraźnego wzrostu sprzedaży i wdrożeń przemysłowych, które też będą skalowały przychody spółki. Oprócz tego XTPL zamierza zadebiutować na NewConnect. Według Granka, wejście na giełdę to kwestia kilku dni.