20 mln euro wpisowego
Firmy rozwijające się w Europie Środkowo-Wschodzniej zyskują nowe możliwości finansowania, dzięki dołączeniu polskich i czeskich instytucji do Funduszu Innowacji Inicjatywy Trójmorza (3SI Innovation Fund). Mowa o Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz National Development Investmensts (NRI). Przeznaczą oni na ten cel po 20 milionów euro. Fundusz zarządzany przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) koncentruje się na wspieraniu innowacyjnych przedsiębiorstw w regionie, oferując im kapitał na dalszy rozwój i ekspansję.
– EFI wita BGK i NRI jako pierwszych inwestorów zakotwiczonych w Funduszu Innowacji 3SI, który połączy zasoby krajowe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, aby zwiększyć konkurencyjność, umożliwić szybszą integrację rynku wewnętrznego UE i przyspieszyć działania klimatyczne. Fundusz zapewni ważny impuls do innowacji, pomoże w tworzeniu nowych produktów i usług, a także nowych miejsc pracy. Wyjątkowa wizja i przywództwo uczestniczących krajowych banków promocyjnych tworzą model współpracy, który przyniesie korzyści regionowi długo po tym, jak Fundusz Innowacji 3SI wypełni swoją misję. Sygnalizuje to nowy rozdział współpracy gospodarczej w tej części UE, który przyczyni się nie tylko do rozwoju gospodarczego, ale także do europejskiej konkurencyjności na arenie światowej – powiedział Roger Havenith, zastępca dyrektora generalnego EIF.
Finansowe wsparcie dla ekosystemów z 9 krajów
Inicjatywa ta stanowi kluczowy element współpracy w ramach Funduszu Innowacji Inicjatywy Trójmorza, który ma objąć do dziewięciu krajów w regionie i dysponować kwotą 180 milionów euro, inwestując ją w fundusze private equity, venture capital i prywatne fundusze kredytowe.
– Na naszą decyzję o dołączeniu do Funduszu Innowacji 3SI wpłynęły pozytywne doświadczenia z Funduszem Funduszy Europy Środkowej. Kilka czeskich funduszy private equity, a także czeskie firmy zostały zainwestowane z tego funduszu. Reakcja rynku była zatem zachęcająca. Wierzę, że Fundusz Innowacji 3SI będzie miał podobny wpływ na czeskie środowisko startupów i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw – powiedział Martin Potůček, dyrektor generalny NRI.
Finansowanie otrzymane z EFI ma podwoić wartość Funduszu, którego celem jest zmobilizowanie ok. miliarda euro finansowania dla wzmocnienia rozwoju biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej, jak podano w komunikacie.
– Wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, w tym innowacyjnych, jest częścią misji BGK. Dlatego inicjatywa EIF dotycząca utworzenia nowego funduszu funduszy spotkała się z naszym dużym zainteresowaniem. Zebrany kapitał pozwoli nam rozwinąć ekosystem inwestycji kapitałowych i zapewnić dostęp do finansowania firmom na późniejszych etapach rozwoju. W ten sposób polskie firmy będą mogły uzyskać alternatywne źródła finansowania. Fundusz Innowacji Inicjatywy Trzech Mórz przyczyni się w dłuższej perspektywie do zwiększenia zatrudnienia i konkurencyjności gospodarczej. Jako polski bank rozwoju chcemy być zaangażowani w takie międzynarodowe inicjatywy, które wzmacniają relacje między EIF a bankami w regionie Trzech Mórz – mówi Mirosław Czekaj, Prezes Zarządu BGK, Polskiego Banku Rozwoju.