Tensor Ventures: druga edycja funduszu dla deep tech. Inwestycje wyniosą łącznie 50 milionów euro

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Tensor Ventures: druga edycja funduszu dla deep tech. Inwestycje wyniosą łącznie 50 milionów euro

Udostępnij:

Pierwszy fundusz Tensor Ventures przez cztery lata zainwestował 20 milionów w 20 startupów. Nowa edycja funduszu ma wartość 50 milionów euro. Skorzystać z inwestycji będą mogły startupy z branży deep tech.

4 lata i 20 milionów euro później

Specjaliści w dziedzinie deep tech i założyciele czesko-luksemburskiego funduszu technologicznego Tensor Ventures, Roman Smola, Martin Drdul i Petr Ulvr, oficjalnie zakończyli okres inwestycyjny swojego pierwszego funduszu. W ciągu czterech lat fundusz ten zainwestował 20 milionów euro w 20 startupów na całym świecie.

Nowy fundusz Tensor Ventures ma osiągnąć wielkość 50 mln uero, umożliwiając inwestorom ponowny dostęp do wyjątkowych możliwości w zakresie technologii kwantowych, biotechnologii, technologii bezpieczeństwa, oprogramowania 2.0, energii i technologii klimatycznych. Ponadto nowy fundusz będzie teraz obejmował możliwość inwestowania w technologie kosmiczne.

– Początkowo inwestorzy dołączyli do nas, ponieważ zaufali naszej wiedzy. Było to dla nich coś nowego i wiedzieli, że korzystne jest wczesne inwestowanie w tym szybko rozwijającym się segmencie. Ostatnio inwestorzy byli motywowani odpornością sektora na wahania globalnych trendów inwestycyjnych, przy stabilnym wzroście inwestycji w deep tech z roku na rok – wyjaśnia Roman Smola z Tensor Ventures na temat głównej motywacji do inwestycji w deep tech.

Nowy fundusz, nowe otwarcie

Dzięki nowemu funduszowi o docelowej wartości 50 mln euro inwestorzy ponownie uzyskają dostęp do innowacyjnych startupów w takich dziedzinach jak technologia kwantowa, biotechnologia, bezpieczeństwo, oprogramowanie 2.0 oraz technologie energetyczne i klimatyczne, zarówno lokalnie, jak i globalnie.

Nowy fundusz przeznaczy połowę swoich zasobów na najlepsze projekty w Czechach, a pozostałą połowę na obiecujące startupy na całym świecie. Podejście to opiera się na pierwszym udanym funduszu Tensor Ventures, który według statystyk Carta plasuje się w 20% najlepszych funduszy VC na rynku.

Pierwszy fundusz wsparł 20 startupów na wczesnym etapie rozwoju kwotą 20 mln EUR w ciągu czterech lat. Technologie te często nie otrzymują tradycyjnych inwestycji ze względu na ich złożoność, co utrudnia oszacowanie ich potencjału.

Dzięki temu funduszowi Tensor Ventures otworzył drzwi dla technologii kwantowych (QC82, Quantagonia i Beit), biotechnologii (Anari, Solvemed i HeartBeat.bio), bezpieczeństwa przemysłowego (Veracity Protocol), technologii zdecentralizowanych (Blockmate i Tatum), oprogramowania 2.0 (Pointee, dstack, Stacktape i Contember) oraz technologii energetycznych i klimatycznych (Bioo).

Dwa obiecujące startupy z tego portfela zostały przejęte przez międzynarodowych gigantów: czeski startup UltimateSuite został przejęty przez amerykańską firmę ServiceNow, a amerykańsko-izraelski startup Neuronix AI przez amerykańską korporację Microchip Technology.

Segment ten cieszy się również zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych. Tensor Ventures ogłosił niedawno, że Europejski Fundusz Inwestycyjny, największy inwestor instytucjonalny w Europie, wnosi 20 milionów euro do drugiego funduszu, którego łączna wielkość ma wynieść 50 milionów euro. Fundusze te będą przede wszystkim wspierać startupy na wczesnym etapie rozwoju, a pierwsze umowy z obiecującymi startupami są już w przygotowaniu.

Czytaj także: