Bridgio Fund 25 został zaplanowany w celu rozwiązywania problemów finansowych i inżynieryjnych związanych z rozwojem produktów przemysłowych i ich późniejszym wprowadzeniem na rynek. Jako fundusz akceleracyjny oferuje wsparcie finansowe dla startupów na etapie pre-seed i seed, a także kwalifikowane doradztwo, dostęp do zasobów technologicznych oraz pomoc w wejściu na rynek dzięki partnerom korporacyjnym Bridgio, takim jak Infineon, Nvidia, Nokia i Amazon.
– Bridgio Fund 25 ma za zadanie połączyć startupy hardware’owe z kluczowymi rynkami i zasobami. Polska jest idealnym miejscem do realizacji tej misji jako dynamiczny ośrodek, który jednoczy założycieli i wykwalifikowanych specjalistów inżynieryjnych z całej Europy Środkowo-Wschodniej, mając silne powiązania z rynkami Europy Zachodniej i USA – powiedział Roman Pakholkov, założyciel Bridgio Fund 25.
Z polskimi przedstawicielami w zespole
Inicjatywa przyciągnęła takich przedstawicieli polskiego ekosystemu startupowego jak Sławomir Olejnik, założyciel i CEO Deep Tech CEE Summit & Challenge, który dołącza do Rady Doradczej funduszu, aby wspierać lokalne startupy.
Choć rynek venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej rośnie, wciąż pozostaje głównie skoncentrowany na SaaS. Wysokie koszty prototypowania sprzętu przemysłowego, jego rozwój i integracja produkcyjna oraz znaczna wiedza techniczna wymagana zarówno od inwestorów, jak i zespołów startupowych stanowią poważne przeszkody w rozwoju przemysłu w regionie.
Wesprzeć startupy ukierunkowane na przemysł
W opinii przedstawicieli Bridgio, Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się centrów startupowych w Europie i siedzibą wielu startupów sprzętowych, takich jak Nomagic, Nevomo, QNA Technology i wiele innych. Oferując lokalnym talentom technologicznym zasoby finansowe, praktyczną wiedzę w zakresie rozwoju oprogramowania i elektroniki oraz sieć partnerską korporacji przemysłowych zapewniających wsparcie techniczne, Bridgio ma na celu wspieranie startupów ukierunkowanych na przemysł, koncentrujących się na rynkach UE i USA.
Znalezienie świetnych menedżerów jest znacznie łatwiejsze niż znalezienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów inżynieryjnych. W przypadku startupów hardware’owych to kluczowy zasób, który często jest trudny do zdobycia z powodu wysokich wynagrodzeń i ogromnych kosztów badań i rozwoju (R&D), zwłaszcza w USA i Europie Zachodniej. Angażując wykwalifikowanych pracowników z regionu przy niższych kosztach, wierzymy w konkurencyjną przewagę rozwiązań sprzętowych „Made in Poland” na globalnej scenie – powiedział Sławomir Olejnik, doradca w Bridgio Fund 25 oraz założyciel i CEO Deep Tech CEE Summit & Challenge.