Autonomiczny dron do operacji obronnych i ratunkowych od polskiego startupu DefendEye

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Autonomiczny dron do operacji obronnych i ratunkowych od polskiego startupu DefendEye

Udostępnij:

Krakowski startup DefendEye wprowadza na rynek autonomicznego drona, zaprojektowanego z myślą o wsparciu operacji ratunkowych i obronnych.

Zespół kierowany przez seryjnego przedsiębiorcę Jamesa Bucheimana stworzył rozwiązanie, które dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji umożliwia wszechstronny i bezpieczny monitoring z powietrza bez potrzeby konfiguracji urządzenia, czy angażowania wyszkolonych pilotów. Dron DefendEye nie tylko samodzielnie lata, ale także realizuje powierzone mu misje. Wbudowana technologia AI potrafi zidentyfikować człowieka z góry, co czyni DefendEye zdolnym do działań w operacjach obronnych i ratunkowych, jak również w zastosowaniach cywilnych, takich jak rolnictwo czy inspekcja infrastruktury.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku, krakowski startup DefendEye stworzył autonomicznego drona o podwójnym zastosowaniu. Ich technologia zapewnia firmom oraz jednostkom wojskowym, siłom bezpieczeństwa i służbom ratunkowym rozwiązanie do monitoringu z powietrza. W przeciwieństwie do tradycyjnych dronów, DefendEye nie wymaga ani skomplikowanej konfiguracji, ani specjalistycznych umiejętności do obsługi. Potrafi samodzielnie wystartować, przeszukać teren, zidentyfikować cele i je śledzić, a następnie bezpiecznie wylądować. Ich technologia identyfikuje ludzi z powietrza i dzięki widokowi stosującemu odpowiednie znaczniki w czasie rzeczywistym, pozwala operatorowi natychmiast zrozumieć, gdzie znajdują się poszukiwane osoby. Tym samym DefendEye eliminuje konieczność dłuższej analizy czy nawet zgadywania co dokładnie widać na obrazie z wysokości. Tak zaawansowany poziom autonomii znacząco upraszcza operacje, redukując potrzebę szkolenia operatorów i pozwalając na szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

Do kompletu – wyrzutnia startowa

Zespół DefendEye stworzył także wyrzutnię startową (Launch Tube), której kompaktowe rozmiary umożliwiają łatwe przenoszenie w plecaku lub montaż na stałych elementach, takich jak ogrodzenia czy budynki. Zintegrowana z czujnikami ruchu wyrzutnia może automatycznie uruchamiać drona, gdy wykryje ruch lub obecność człowieka w promieniu 20-50 metrów, co zapewnia natychmiastową reakcję bez konieczności ludzkiej interwencji, dzięki czemu sprawdza się w ochronie obwodowej, kontroli granic oraz działaniach kryzysowych. DefendEye zaprojektował własne kontrolery lotu, które pozwalają sztucznej inteligencji kontrolować operacje lotnicze. Ten wysoki poziom autonomiczności, w połączeniu z wykorzystaniem niskokosztowych, biodegradowalnych i ekologicznych materiałów gwarantuje przystępny poziom cenowy i szeroką funkcjonalność.

Dron wyposażony jest m.in. w kamerę noktowizyjną i system AI, dzięki czemu jest zdolny wykrywać obiekty lub ludzi z wysokości nawet 100 metrów. Po zlokalizowaniu, dron może automatycznie podążać za człowiekiem i dostarczać dane w czasie rzeczywistym. Jego lekka konstrukcja, wynosząca poniżej 250 gramów, spełnia wszystkie regulacyjne limity dotyczące masy, co pozwala także na jego szerokie zastosowanie w sektorze cywilnym.

Dron dual use

Opracowane przez zespół DefendEye rozwiązanie cechuje się podwójnym zastosowanie. Choć oczywistym odbiorcą technologii są jednostki wojskowe i służby bezpieczeństwa, dron DefendEye oferuje możliwości również w sektorze cywilnym. W operacjach ratowniczych, takich jak gaszenie pożarów, strażacy mogą natychmiast wystrzelić drona, aby ocenić temperaturę i zidentyfikować źródła ognia, zwiększając bezpieczeństwo przed wejściem do płonącego budynku. W ratownictwie morskim może szybko zlokalizować osoby za burtą. Z kolei w sektorze cywilnym dron DefendEye sprawdza się w monitorowaniu upraw rolnych, gdzie sztuczna inteligencja pomaga identyfikować problematyczne obszary, a także liczeniu i lokalizacji zwierząt hodowlanych. Ponadto, rozwiązanie to może być wykorzystywane do inspekcji infrastruktury, lokalizowania awarii przewodów energetycznych oraz monitorowania postępów na placach budowy, co eliminuje konieczność angażowania człowieka i pozwala na bieżące raportowanie.

– Tradycyjne drony wymagają wykwalifikowanych operatorów i są kosztowne w użytkowaniu. Nasze rozwiązanie eliminuje te ograniczenia, oferując zaawansowane możliwości monitoringu powietrznego dostępnego dla szerszego grona użytkowników – mówi James Buchheim, CEO DefendEye. – Wykorzystując sztuczną inteligencję, demokratyzujemy technologie dronów, zwiększając ich dostępność zarówno w zastosowaniach wojskowych, jak i cywilnych – dodaje Bucheim.

Czytaj także: