Kontrastowe lato dla europejskich technologii. Co nam mówi raport Sifted o finansowaniu spółek w Q3?

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Kontrastowe lato dla europejskich technologii. Co nam mówi raport Sifted o finansowaniu spółek w Q3?

Udostępnij:

Podczas gdy pierwsza połowa roku przyniosła wzrost optymizmu w europejskim sektorze technologicznym, w którym zainwestowano 47,6 mld euro, trzeci kwartał boleśnie ostudził nasz entuzjazm. Finansowanie znacznie zwolniło, osiągając zaledwie 11,5 mld euro. Pomimo tego spadku, miało miejsce ponad 1200 rund finansowania, co pokazuje skalę zmian w europejskim ekosystemie.

W skrócie

  • Dynamika na wczesnym etapie rozwoju: startupy na wczesnym etapie rozwoju nadal wykazywały się dobrymi wynikami i konsekwencją.
  • Dobra kondycja branży healthtech.
  • Wzrost znaczenia Niemiec: Monachium umocniło swoją pozycję wiodącego europejskiego centrum technologicznego.
  • Nowe jednorożce: pojawiły się dwa nieoczekiwane jednorożce: Flo Health i Egym.

Zmieniający się krajobraz

Lato przyniosło wprawdzie mniej unicornów (chociaż zaskoczeniem było osiągnięcie tego statusu przez Flo Health i Egym), ale podkreśliło również pojawienie się startupów z solidnymi modelami biznesowymi, które stawiają na praktyczność zbyt skomplikowanej technologii. W obszarze fuzji i przejęć nie działo się szczególnie wiele, ale są znaki wskazujące na zwiększone zainteresowanie ze strony funduszy private equity i amerykańskich nabywców. Szczególnie – co nie może nikogo dziwić – w zakresie sztucznej inteligencji.

Autorzy raportu podkreślają, że europejskie talenty technologiczne i techniczne przyciągają uwagę firm z całego świata. Budzi to zrozumiale obawy o utrzymanie i pielęgnowanie europejskiej puli talentów. Rządy UE i Wielkiej Brytanii uważnie monitorują tę kwestię.

Przyszłość europejskich technologii wydaje się być naznaczona zmiennością i niepewnością. Chociaż trzeci kwartał mógł być wybojem na drodze, kluczowe znaczenie ma ocena długoterminowej trajektorii i dostosowanie się do zmieniającego się krajobrazu.

Przegląd najważniejszych informacji

Inwestycje w III kwartale

Inwestycje kapitałowe, dłużne i dotacje w trzecim kwartale wyniosły 11,5 mld euro z 1,206 rund, co daje łączną kwotę roku do 59 mld euro. Finansowanie i liczba i liczba transakcji spadły odpowiednio o 48% i 19% odpowiednio o 48% i 19% w porównaniu do 2. kwartału.

Aktywa

Rozwadniające finansowanie wyniosło 10,3 mld euro, czyli o 34% mniej niż w II kwartale i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Dług

Łączna kwota pozyskana w III kw. wyniosła 1,2 mld euro z 30 transakcji, gwałtownie spadając z 12,6 mld euro w I kwartale i 6,3 mld euro w II kwartale.

Rundy

Transakcje typu pre-seed, seed i seria A stanowiły 34% (3,9 mld euro) całkowitego finansowania. Inwestycje na późnym etapie
spadły o 70% w porównaniu z drugim kwartałem do 2,1 mld euro.

Obroty

Pre-seed generuje dynamikę: mediana wielkości rundy wzrosła z 0,7 mln euro do 0,8 mln euro do 0,87 mln euro w ciągu ostatnich trzech kwartałów
kwartałach – średni wzrost o 11.7%.

Megarundy

27 rund o wartości ponad 100 mln USD zostało w 3. kwartale, w porównaniu z 47 w 2. kwartale.

Największe transakcje

Belgijski deweloper aplikacji team.blue (550 mln euro) i startup zajmujący się obroną AI Helsing (450 mln euro) pozyskały najwięcej kapitału w III kw.
kapitału w III kwartale. Kolejne miejsce na podium zajął estoński startup startup zajmujący się energią odnawialną Sunly (300 mln euro długu).

Jednorożce

W Europie w trzecim kwartale pojawiły się dwa nowe w III kwartale: londyńska aplikacja aplikacja do śledzenia miesiączki Flo Health
i monachijska firma zajmująca się technologiami fitness Egym.

Kraje

Wielka Brytania (3 mld euro) wyprzedziła Niemcy (2,4 mld euro); Francja zajęła trzecie miejsce z kwotą 1,2 mld euro. Poziom inwestycji w porównaniu z II kwartałem spadł w Wielkiej Brytanii i Francji odpowiednio o 71% i 75%, ale w Niemczech zanotowano 12-procentiwy wzrost.

Kraje

Londyn (2,1 mld euro) pozyskał najwięcej środków najwięcej środków, a następnie Monachium (1,2 mld euro) i Paryż (836 mln euro). (€836m). Gandawa (631 mln euro) niespodziewanie znalazła się na 5. miejscu.

Branże

Technologie klimatyczne otrzymały najwięcej inwestycji (2,9 mld euro), a następnie B2B Saas (2,6 mld euro) i healthtech (2,5 mld euro).

Sektory

Odkrywanie leków (980 mln euro), biotechnologia (703 mln euro) i pojazdy elektryczne (562 mln euro) ukradły show; podczas gdy medtech (66), biotechnologia (65) i foodtech (58) znalazły się na szczycie na szczycie rankingu.

Inwestorzy

Sifted prześledził 2 460 inwestorów, którzy dokonali co najmniej jednej inwestycji w europejski startup w 3 kwartale. 404 z nich z nich dokonało co najmniej dwóch, a 40 dokonało co najmniej pięciu inwestycji.

Antler był najbardziej aktywnym prywatnym inwestorem w III kwartale z 20 inwestycjami, za nim uplasował się HighTech Gründerfonds (16) i SFC
Capital (14). Ponad 8,1 mld euro nowego kapitału zostało pozyskanych przez europejskie fundusze venture capital w 3. kwartale.

Inwestorzy zaciągają hamulec

Europejskie finansowanie technologiczne doświadczyło znacznego spowolnienia w trzecim kwartale (lipiec-wrzesień), wyznaczając najspokojniejszy okres od 2020 roku:

  • łączna wartość inwestycji: Spadek o 48% w porównaniu z drugim kwartałem;
  • liczba transakcji: Spadła o 19% w porównaniu z drugim kwartałem;
  • finansowanie kapitałowe: wzrosło o 25% między pierwszym a drugim kwartałem, ale następnie spadło o 34% w trzecim kwartale.

Spadek finansowania można przypisać gwałtownemu spadkowi finansowania dłużnego i finansowania na późnym etapie. Dalsza analiza przybliży przyczyny tego spowolnienia.

Europa dwóch prędkości

Dla nas, jako części Europy Środkowo-Wschodniej, bardzo wymowne jest zestawienie europejskich krajów z liczbą poczynionych inwestycji. Po raz kolejny potwierdza się silny podział na kraje Europy Zachodniej i resztę – tę resztę, gdzie transakcji jest zdecydowanie mniej. Z tego obszaru wyróżnia się jedynie Estonia, gdzie spółki znów mogły liczyć na przyzwoity zastrzyk finansowych środków.

Zestawienie wysokości rund

Może i transakcje zalążkowe są nadal najpowszechniejsze, ale to rundy pre-seed odnotowują najwyraźniejszy, bo wynoszący 11,71% wzrost. W trzecim kwartale miała również miejsce największa runda pre-seed w tym roku: Convergence AI pozyskała 12 milionów dolarów pod przewodnictwem Balderton Capital.

– Wobec braku pokaźnych megarund, europejskie firmy technologiczne zaczynają od zawsze niezawodnych rund pre-seed i seed, czyli od 0 do 5,5 mln euro. Early-stage już od jakiegoś czasu stanowi kręgosłup Europy i dotrzymuje kroku wcześniejszym trendom – komentuje Federico Scolari, starszy analityk i lider danych w Sifted.

Jak trzymają się megarundy?

Skoro Scolari podniósł temat megarund, przyjrzyjmy się właśnie temu rodzajowi finansowania. Do trzeciego kwartału 2024 r. wyglądała jasno: transakcji o wartości ponad 100 mln dolarów w pierwszym kwartale były 42, a w drugim 47. A co stało się w kwartale trzecim właśnie? Odnotowano tylko 27 (i tylko trzy z tych transakcji przekroczyły 250 mln USD). Finansowanie dłużne, które było tak ważne w pierwszym kwartale, również spadło z 12,6 mld euro do 6,1 mld euro w 2. kwartale i 1,2 mld euro w 3. kwartale.

– Odwołajcie comeback: megaround nie miał megakwartału. Należy się również zastanowić, czy trudny rok Northvolt – dla kontekstu: producent baterii stara się znaleźć nowe fundusze, mimo że zebrał już tak dużo – daje niektórym bankom do myślenia na temat oferowania dużych instrumentów dłużnych – podsumowuje Éanna Kelly, redaktor współpracujący w Sifted.

Słówko, a może dwa, o jednorożcach

Największą transakcję w trzecim kwartale wywalczył belgijski deweloper aplikacji team.blue, a także niemiecki startup pracujący nad technologiami obronnymi, czyli Helsing. W opinii redakcji Sifted, odzwierciedla to szeroki zakres branż, które w tym roku przyciągają uwagę VC w Europie. W trzecim kwartale do grona jednorożców dołączyły również Flo Health i Egym dołączyły do grona jednorożców, potwierdzając atrakcyjność spółek działających w obszarze zdrowia. W międzyczasie startup Powerdot, zajmujący się ładowarkami do pojazdów elektrycznych, zawarł w 2024 r. największą jak dotąd transakcję w Portugalii.

– Spójrzcie, kto przewodzi tym dużym transakcjom. Są to przede wszystkim fundusze PE i crossover, banki i fundusze emerytalne, a nie VC. Trzy transakcje dłużne znalazły się w pierwszej dziesiątce, ale są one znacznie mniej widoczne niż w dwóch poprzednich kwartałach – zaznacza Ruggero Di Spigna, starszy analityk Sifted.

Spadki dla fintechów i climatetechów

Sektory, które w pierwszej połowie roku osiągnęły najlepsze wyniki, czyli technologie klimatyczne i fintech, odnotowały znaczne spowolnienie wzrostu w 3. kwartale. Startupy zajmujące się technologiami klimatycznymi pozyskały w III kwartale 22,3% finansowania (2,9 mld euro), co wystarczyło sektorowi do wygrania kwartału, ale gwałtownie spadło w porównaniu z rekordowym I kwartałem (15,6 mld euro). III kwartał był najgorszym kwartałem roku dla branży fintech po odrodzeniu w II kwartale, spadając o 72% kwartał do kwartału.

– Chociaż okres letni może częściowo wyjaśniać zastój w branży fintech, innym czynnikiem jest to, że bardziej dojrzałe firmy polegają na alternatywnych formach finansowania, takich jak spółki wtórne. Doskonałym przykładem jest sierpniowa sprzedaż akcji pracowniczych Revolut. Obejmowała ona inwestorów takich jak Coatue, D1 Capital Partners i Tiger Global. W październiku W październiku Monzo ogłosiło podobną rundę, w wyniku której jego wycena wzrosła do 5,9 mld USD – mówi Tom Matsuda, dziennikarz fintech w Sifted.

Czytaj także: