Francuski fundusz VC Axeleo Capital zamknął nowy fundusz ekologiczny o wartości 125 mln euro. Kapitał został dostarczony przez trzech głównych inwestorów: fundusz Révolution Environnementale et Solidaire, który jest finansowany z dywidendy społecznej Crédit Mutuel Alliance Fédérale, Bpifrance i Fonds National de Venture Industriel (FNVI) zarządzany przez Bpifrance w imieniu rządu francuskiego w ramach Planu Francja 2030 oraz grupę Veolia.
Nowy fundusz ma na celu finansowanie innowacyjnych i odpornych zielonych technologii w Europie poprzez połączenie wiedzy finansowej i przemysłowej.
Sweetch Energy zgarnia pierwszą inwestycję
Z ostatecznym celem w wysokości 250 mln euro, ma on na celu dokonanie od 15 do 20 inwestycji w Europie z biletami wiodącymi w wysokości od 3 mln euro do 10 mln euro w sektorach energii (nowe odnawialne źródła energii, magazynowanie), chemikaliów i materiałów (biomateriały, recykling tworzyw sztucznych), rolnictwa i żywności (nawozy i pestycydy na bazie biologicznej) oraz mobilności (silniki elektryczne, dekarbonizacja transportu lotniczego i morskiego).
Fundusze te zostały wykorzystane do dokonania początkowej inwestycji w Sweetch Energy, start-up specjalizujący się w energii osmotycznej, stałym, kontrolowanym źródle energii odnawialnej.
– Po sukcesie naszych strategii Software B2B, uruchomienie GTI I stanowi ważny krok w rozwoju naszej spółki zarządzającej. Zgodnie z naszymi wartościami i naszym DNA przedsiębiorczości polegającym na wspieraniu założycieli, fundusz ten pozwala nam zająć się obszarem głównych innowacji związanych z dekarbonizacją, zielonymi technologiami i odnową sektorów przemysłowych w Europie – skomentowali Eric Burdier i Mathieu Viallard, współzałożyciele Axeleo Capital.
– Wraz z całym zespołem Axeleo Capital jesteśmy bardzo zadowoleni z tego pierwszego zamknięcia, które pozwala nam działać już teraz. Wsparcie naszych sponsorów i inwestorów, którym dziękujemy za zaufanie, wzmacnia naszą wspólną ambicję przyczynienia się do powstania europejskiego i ekologicznego sektora przemysłowego jutra – powiedzieli Guillaume Sarlat i Marc Lechantre.