Sztuczna inteligencja w polskim sądownictwie ma działać na zasadzie wirtualnego asystenta, posiadającego dostęp do bazy wiedzy i opinii prawnych podczas rozpraw, rejestrującego wypowiedzi świadków w czasie rzeczywistym i generującego protokoły. Taki system ma powstać za sprawą projektu LEX-AIS we współpracy Politechniki Gdańskiej oraz firmy Lex Secure AI z grupy kapitałowej NAVIMOR.
Cztery kroki sądowych zmian
W związku ze współpracą konsorcjum przeprowadzone mają zostać prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe, a sama realizacja będzie się składać z czterech etapów. W pierwszym zostanie opracowany m.in. system rejestracji dźwięków w salach sądowych oraz projekt zabezpieczeń technicznych. Następnym krokiem będzie pilotaż funkcjonowania sondy natężeniowej w ramach Systemu LEX-AIS w czterech salach rozpraw. W trzecim etapie nastąpić ma wdrożenie LEX-AIS w stu salach rozpraw. Czwarty i ostatni przystanek to wdrożenie systemu w całej Polsce.
– Wprowadzenie naszego autorskiego systemu da sędziom dostęp do ogromnej bazy wiedzy, m.in. 500 tys. orzeczeń wydanych w polskich sądach. Wesprze ich w kluczowych elementach rozpraw, ponieważ będą mogli uzyskiwać błyskawiczne odpowiedzi na swoje pytania oraz opinie prawne wydane w podobnych przypadkach – tłumaczy prof. Andrzej Czyżewski. – System szkolony było przez ostatnie 8 lat przez 320 prawników współpracujących z naszym partnerem Lex Scure, ma pełną znajomość polskiego systemu prawa, ale także zdolność analizy i interpretacji prawa. Jego wprowadzenie może usprawnić pracę sądów o 50 procent.
Sonda w sądzie
Dzięki akustycznym sondom, skonstruowanym przez naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych, podczas rozpraw będzie możliwe automatyczne tworzenie pisemnych protokołów w czasie rzeczywistym. Sonda rejestruje bowiem wszystkie wypowiedzi, a system przekształca je w tekst z odpowiednio przypisanymi rolami procesowymi osób wypowiadających się. To ułatwia i przyspiesza pracę sędziom, którzy od razu mają dostęp do gotowych protokołów.
Politechnika Gdańska współpracuje z partnerami już od kilku lat w zakresie rozwiązań AI. Obecna umowa, zwarta w dniu 22 października zacieśnia tę współpracę oraz umożliwia uzyskanie finansowania ze środków Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz innych źródeł, w tym programów PARP lub NCBiR. Pierwsze spotkanie i prezentacja projektu w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się 5 listopada.