W Barczewku powstał betonowy zbiornik wykonany w drukarce 3D

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

W Barczewku powstał betonowy zbiornik wykonany w drukarce 3D

Udostępnij:

W Barczewku koło Olsztyna zakończono projekt budowlany – betonowy zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D. Inwestycja została zrealizowana w ramach współpracy międzynarodowej i przy wsparciu ze środków unijnych.

Projekt był finansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Realizacją zajął się Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Barczewie przy współpracy z firmą EKO-WOD z Kętrzyna oraz wsparciu firm Holcim Polska, Globtank i COBOD.

Betonowy zbiornik ma wysokość 7 metrów i średnicę 7,6 metra. Wykonanie go było możliwe dzięki m.in. duńskiej firmie COBOD, która zajmuje się opracowywaniem drukarek 3D do betonu.

– Nasza firma od lat rozwija technologię druku 3D betonu i jej zastosowania, a projekt w Barczewku jest kolejnym dowodem na to, że ta technologia ma ogromny potencjał. Zastosowanie naszego rozwiązania pozwoliło na oszczędność materiałów na poziomie 25%, co stanowi kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonego i efektywnego budownictwa. Cieszymy się, że możemy współpracować z partnerami, którzy dzielą naszą wizję przyszłości i być częścią zespołu realizującego ten przełomowy projekt – powiedział Henrik Lund-Nielsen  z COBOD.

Oszczędności materiałowe na budowie

Ta technologia pozwoliła na skrócenie czasu budowy oraz oszczędność materiałów na poziomie 25% w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Cały proces druku trwał 38 godzin rozłożonych na 5 dni roboczych. W odróżnieniu od tradycyjnych technik budowlanych, druk 3D pozwolił na zastosowanie konstrukcji, w której grubość ścian zbiornika zmniejsza się wraz z wysokością, co odpowiada różnicom w ciśnieniu wody na poszczególnych poziomach.

– Realizacja tego projektu dowodzi, że technologia druku 3D nie tylko rewolucjonizuje branżę budowlaną, ale także wspiera zrównoważony rozwój, dzięki znacznym oszczędnościom materiałowym – powiedział Rafał Latawiec, Marketing Manager w Holcim Polska. 

Tradycyjne konstrukcje wodociągowe zakładają jednolitą grubość ścian, co nie jest wymagane z konstrukcyjnego punktu widzenia, szczególnie w górnych partiach zbiornika. Druk 3D pozwala więc na optymalizację zużycia materiałów oraz ograniczenie emisji i odpadów powstających podczas budowy.

Nowe perspektywy dla infrastruktury wodociągowej

Piotr Czarnecki z EKO-WOD, odpowiedzialnej za realizację projektu, podkreślił, że technologia druku 3D otwiera nowe perspektywy w rozwoju infrastruktury wodociągowej i może wpłynąć na większą efektywność budowy infrastruktury.

– Ten projekt jest dla nas milowym krokiem, zarówno pod względem technologicznym, jak i środowiskowym. Dzięki współpracy z Globtank i Holcim Polska, możemy zaoferować mieszkańcom naszego regionu nowoczesne i trwałe rozwiązania. Technologia druku 3D pozwala nam zrealizować projekt szybko i z precyzją. To początek nowego etapu w realizacji inwestycji z zakresu gospodarki wodnej. Zadanie zostało wykonane w ramach zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich przy udziale środków Europejskiego Funduszy Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – podkreślał Jacek Kasprzak ze ZWiK Barczewo.

Czytaj także: