U progu rewolucji przemysłowej do gry wchodzi Article 9: Extantia Capital uruchamia fundusz wart 204 mln EUR

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

U progu rewolucji przemysłowej do gry wchodzi Article 9: Extantia Capital uruchamia fundusz wart 204 mln EUR

Udostępnij:

Extantia Capital, firma venture capital zajmująca się technologiami klimatycznymi, zamknęła swój flagowy fundusz Article 9 kwotą 204 mln euro. Fundusz otrzymał wsparcie od inwestorów instytucjonalnych, w tym państwowych funduszy majątkowych, funduszy emerytalnych, firm ubezpieczeniowych i biur rodzinnych.

Założona w 2020 r. Extantia koncentruje się na możliwościach o dużym wpływie na sektor klimatyczny, inwestując zarówno w oprogramowanie, jak i rozwiązania sprzętowe, które są gotowe do wprowadzenia znaczących zmian. Firma koncentruje się na rundach finansowania od fazy zalążkowej do serii A, zazwyczaj inwestując od 1 do 5 milionów euro w firmy na wczesnym etapie rozwoju.

U progu nowej rewolucji przemysłowej

Z siedzibą w Berlinie i zespołem rozmieszczonym w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Izraelu, Extantia koncentruje się głównie na inwestycjach w Europie.

– Jesteśmy u progu nowej rewolucji przemysłowej – mówi Sebastian Heitmann, Partner w Extantia. – Wiodące w branży firmy dostrzegają tę szansę i pracują nad budowaniem odpornych łańcuchów dostaw, wdrażaniem produktów niskoemisyjnych, a przede wszystkim nad rozwiązaniami napędzającymi wzrost gospodarczy. Dokładnie w tym miejscu wkraczamy my. Współpracujemy z prawdziwymi liderami, którzy napędzają masową adopcję dzięki szybszym, lepszym i bardziej przystępnym cenowo rozwiązaniom, które są również ekologiczne. Będziemy nadal obserwować dojrzewanie tego sektora i cieszymy się, że możemy wspierać kolejną fazę wzrostu.

Odwracalne elektrownie i e-paliwa

Portfolio Extantia obejmuje ponad 20 innowacji ukierunkowanych na klimat, z godnymi uwagi inwestycjami w firmy takie jak Reverion, która opracowuje odwracalne elektrownie o ujemnej emisji dwutlenku węgla i niedawno pozyskała 58 milionów euro w ramach finansowania serii A. Inną wyróżniającą się firmą jest INERATEC, lider w dziedzinie e-paliw, który zamknął ponad 120 milionów euro w ramach finansowania serii B, pomagając w skalowaniu produkcji e-paliw typu „drop-in”. BeZero, agencja ratingowa zajmująca się oceną emisji dwutlenku węgla, jest również częścią portfela Extantia, przyciągając dalsze finansowanie od czołowych inwestorów wzrostowych.

– Nie ma wpływu bez skali – mówi Yair Reem, partner w Extantia. – Dlatego koncentrujemy się na zapewnianiu założycielom praktycznego wsparcia w zakresie komercjalizacji, rozwoju organizacyjnego i pozyskiwania funduszy. Jako przedsiębiorcy i operatorzy, którzy zbudowali i zamknęli firmy, rozumiemy, gdzie znajdują się punkty bólu i współpracujemy z naszymi założycielami, aby ułatwić przyspieszony wzrost – zarówno w przypadku głębokich technologii, jak i rozwiązań programowych o dużym wpływie.

Zarządzając aktywami o wartości około 300 milionów euro, Extantia stosuje dwie podstawowe strategie: Extantia Flagship, która inwestuje bezpośrednio w startupy zajmujące się technologiami klimatycznymi, oraz Extantia Allstars, koncentrująca się na wspieraniu innych funduszy venture w sektorze klimatycznym. Inwestycje firmy mają na celu uchwycenie krótkoterminowych możliwości rynkowych, jednocześnie przygotowując grunt pod długoterminową transformację branży.

Czytaj także: