Instytutu Informatyki, Sztucznej Inteligencji i Technologii oficjalnie ogłosił premierę nowej wersji BgGPT. Model działa w w języku bułgarskim. i ma odgrywać kluczową rolę w planach cyfryzacji edukacji.
Dzisiaj Instytut Informatyki, Sztucznej Inteligencji i Technologii (INSAIT) oficjalnie ogłosił premierę nowej wersji BgGPT, pierwszego dużego modelu językowego w Bułgarii. To historyczny moment, ponieważ Bułgaria stała się pionierem w Europie Środkowo-Wschodniej, wprowadzając generatywną sztuczną inteligencję w swoim ojczystym języku.
AI do szkół
BgGPT odgrywa kluczową rolę w planach cyfryzacji edukacji. Minister edukacji i nauki, prof. Galin Tsokov, podkreślił, że model będzie wspierał integrację nowoczesnych technologii w szkołach i uczelniach. W ramach tego projektu INSAIT przewiduje również szkolenia dla nauczycieli akademickich, które mają im pomóc w efektywnym wykorzystaniu możliwości AI.
Według Martina Vecheva, lidera projektu, kluczowym aspektem BgGPT jest jego oparcie na lokalnych danych. Model został zaprojektowany tak, aby minimalizować ryzyko halucynacji, a jednocześnie zapewniać większą dokładność niż zagraniczne rozwiązania. Dzięki temu Bułgaria zyskała narzędzie nie tylko bardziej precyzyjne, ale także dostosowane do lokalnych potrzeb.
Im częściej, tym lepiej
– Im częściej go używamy, tym lepiej. Ważne jest, aby polegać na naszym własnym modelu, ponieważ szkolimy go za pomocą lokalnych danych, które nie są dostępne dla firm zagranicznych. To sprawia, że jest dokładniejszy w informacjach, które dostarcza – zauważył Martin Vechev, profesor nauk informatycznych w ETH Zurich.
BgGPT bazuje na podstawowej rodzinie Google Gemma-2, wzbogaconej o lokalne badania. Modele są dostępne w trzech wersjach o różnych rozmiarach: 2.6B, 9B i 27B. Pomimo mniejszej liczby parametrów, BgGPT przewyższa w języku bułgarskim większe modele, takie jak Meta Llama 70B czy Alibaba Qwen 72B, zachowując jednocześnie znajomość języka angielskiego.
Wprowadzenie BgGPT to krok w kierunku popularyzacji sztucznej inteligencji w Bułgarii. Jak podkreśla INSAIT, projekt ma strategiczne znaczenie dla kraju, oferując rozwiązania, które mogą być wykorzystywane nie tylko w edukacji, ale także w administracji, biznesie i badaniach naukowych.