Fundusz zamknięto z takimi partnerami strategicznymi jak NATO Innovation Fund (NIF), litewski fundusz ILTE w ramach programu Accelerator 2 oraz prywatnych inwestorów z całej Europy.
– Traktujemy zaufanie NIF jako uznanie naszej tezy, że europejski, a konkretnie bałtycki, skandynawski i środkowoeuropejski deeptech ma ogromny potencjał – zaznaczył Andrius Milinavičius, partner zarządzający w BSV Ventures.
Deeptech na wczesnym etapie rozwoju
Fundusz BSV Ventures koncentruje się na inwestowaniu w startupy na etapie „Beyond Scientific Validation”, czyli w fazie, w której przełomowe badania naukowe przekształcają się w realne rozwiązania gotowe do komercjalizacji. Biura funduszu znajdują się na Litwie, w Estonii i Finlandii, a działalność skupia się na technologiach strategicznych – od mechatroniki i biotechnologii, przez sztuczną inteligencję i technologie kosmiczne, aż po przyszłość informatyki.
Według Erika Bhullara, partnera generalnego funduszu, kraje bałtyckie oferują wyjątkowe warunki dla rozwoju deeptech: wysokiej jakości edukację oraz specyficzny kontekst geopolityczny. Wskazuje on także na szczególną dynamikę technologii w regionach dotkniętych kryzysami.
– Spójrzmy na Ukrainę – tempo innowacji na pierwszej linii frontu jest szybsze i bardziej skoncentrowane niż gdziekolwiek indziej w Europie, ponieważ rozumieją, że przewaga technologiczna jest kwestią przetrwania – powiedział Erik Bhullar, partner generalny funduszu BSV Ventures.