Mocny start
Wszystko zaczęło się już w styczniu: inwestycja serii B o wartości 73,6 mln euro zapewniła polskiemu ElevenLabs i jego syntezatorowi mowy status jednorożca w wieku zaledwie 2 lat. W ciągu całego roku polskie startupy AI przyciągnęły prawie 171 mln euro, prawie dwukrotnie więcej niż w 2023 r. (91 mln euro). Znaczące rundy zostały pozyskane przez Campus AI (9,2 mln euro), Nomagic (8 mln euro), Synerise (7,8 mln euro), SKY ENGINE AI (6,4 mln euro) i Edrone (4,7 mln euro).
W regionie Polska jest liderem pod względem liczby transakcji, umacniając swoją pozycję jako centrum AI w Europie Środkowo-Wschodniej. Autorzy opracowania wskazują, że w ich opinii sukces ten wynika z silnego dziedzictwa przedsiębiorczości, koncentracji na startupach na wczesnym etapie rozwoju, znacznego zastrzyku kapitału i zaangażowania w rozwój edukacji w zakresie sztucznej inteligencji.
VC rusza do działania
Po stronie inwestycyjnej, w ciągu ostatnich dwóch lat polscy inwestorzy venture capital coraz częściej pozyskiwali większe kwoty kapitału prywatnego i uczestniczyli w wyższych rundach współinwestycji. Według badań przeprowadzonych na potrzeby raportu State of AI in CEE 2024, w 2024 r. 9 polskich funduszy VC pozyskało nowe środki w wysokości 430,43 mln euro.
Przegląd inwestycji AI w Polsce
Jak pokazują dane z raportu, polski ekosystem startupów nadal kwitnie, a nowe, godne uwagi firmy zyskują na popularności:
- CampusAI pozyskał 10 mln euro w ramach finansowania pre-seed, aby opracować wirtualną platformę szkoleniową AI oferującą konfigurowalne ścieżki uczenia się.
- Proofs zabezpieczył 2,4 mln euro od Bek Ventures, Expeditions Fund, Step Function Ventures, RTP Global i aniołów biznesu, aby usprawnić proces weryfikacji koncepcji sprzedaży oprogramowania skoncentrowanego na API.
- Zeta Labs pozyskała 2,7 mln euro na rozwój swojego agenta AI, JACE, w rundzie finansowania prowadzonej przez Daniela Grossa i Nata Friedmana, z udziałem Bek Ventures, Kaya VC, Bartka Puceka, Matiego Staniszewskiego i innych.
- Smartschool pozyskał 1,42 mln euro od Inovo VC, The Explorer Fund i aniołów biznesu, w tym Andreasa Michaelidesa i Konrada Howarda, na swojego asystenta nauki K-12 AI, Yoko.
- Quantia pozyskała 1,14 mln euro od Inovo VC i Team X, aby zoptymalizować sprzedaż produktów dla przedsiębiorstw przy użyciu spostrzeżeń rynkowych opartych na sztucznej inteligencji.
Patrząc w przyszłość, polski ekosystem startupowy jest tym, który ma potencjał do rozwoju w zachodnim stylu. Biorąc pod uwagę ich możliwości finansowe, wykwalifikowaną populację i markę kraju, która już przyciągnęła takie nazwy jak OpenAI, ten kraj Europy Środkowo-Wschodniej jest na dobrej drodze do zrobienia wielkich fal w świecie startupów.