Kampania ma na celu zachęcenie Polaków do korzystania z aplikacji mObywatel, która umożliwia dostęp do cyfrowych dokumentów oraz kluczowych usług administracyjnych. Resort zakłada, że liczba użytkowników mDowodu, cyfrowej wersji dowodu osobistego, wzrośnie do 10 milionów w ciągu kilku miesięcy.
Obecnie z mDowodu korzysta ponad 8 milionów Polaków, a z innych usług, takich jak cyfrowe prawo jazdy czy mPojazdem, korzysta odpowiednio 4,7 miliona i 4,2 miliona osób. Ponadto 5 milionów użytkowników zdecydowało się na zastrzeżenie swojego numeru PESEL za pomocą aplikacji, a 100 tysięcy korzysta z funkcji powiadomień o zagrożeniach w internecie. Codziennie odnotowywanych jest 600 tysięcy unikalnych zalogować do aplikacji, które oferuje 19 usług publicznych.
mObywatel na eksport?
Podczas spotkania z dziennikarzami wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zdradził, że prowadzone są rozmowy dotyczące wdrożenia aplikacji mObywatel w administracjach innych krajów.
Gawkowski nie zdradził szczegółów dotyczących negocjacji, podkreślając jednak, że rozmowy toczą się na różnych kontynentach.
Cyfrowa przyszłość w 2035 roku
Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje, że do 2035 roku aplikacja umożliwi załatwienie wszystkich kluczowych spraw urzędowych, a liczba jej aktywnych użytkowników wzrośnie do 20 milionów.
Równocześnie z kampanią informacyjną rusza druga inicjatywa, mająca na celu walkę z dezinformacją. Przygotowane spoty edukacyjne mają uwrażliwić Polaków na konieczność weryfikacji źródeł informacji oraz przestrzec przed udostępnianiem niesprawdzonych wiadomości.