Czeski spin-off uniwersytecki opracował technologię, która optymalizuje wykorzystanie programowalnych chipów, zwiększając ich przepustowość i upraszczając ich integrację z wysokowydajnymi aplikacjami. W przeciwieństwie do tradycyjnych chipów programowanych fabrycznie, chipy programowalne oferują elastyczność niezbędną do dotrzymania kroku szybko zmieniającym się wymaganiom nowoczesnych technologii i środowisk centrów danych.
Dla DYNANIC inwestycja ta jest rundą pre-seed, choć w poprzednich latach firma pozyskała również niecałe 400 000 euro w ramach finansowania publicznego.
Tensor Ventures uruchomił niedawno swój drugi fundusz, którego celem jest pozyskanie 50 milionów euro. Fundusz ten będzie wspierał przełomowe technologie w zakresie obliczeń kwantowych, biotechnologii, bezpieczeństwa, oprogramowania 2.0, energii i technologii klimatycznych, z dodatkowymi możliwościami w zakresie technologii kosmicznych. Fundusz pozyskał już 20 mln EUR z EFI w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Założyciele Tensor Ventures nie inwestują w DYNANIC samodzielnie, ale z innymi aniołami biznesu. W szczególności z Premek Starovesky z Czech, Roger Benson z Belgii i Werner Schaefer z USA.
Tchną życie w chipy
Technologia, która może „tchnąć życie” w programowalne chipy, została opracowana przez zespół czeskich naukowców z Politechniki w Brnie, kierowany przez Pavla Korčeka. Zespół stworzył kompleksowe środowisko, które umożliwia klientom dostosowywanie układów scalonych poprzez wybór określonych parametrów, aby spełnić ich potrzeby.
– Układy z bramkami programowalnymi są bardzo trudne do zaprogramowania, niewiele osób wie, jak to zrobić, ponieważ nie jest to powszechny rozwój oprogramowania z jego standardowymi paradygmatami. Zdobyliśmy tę umiejętność w ciągu ostatnich dwóch dekad, pracując nad unikalnymi badaniami na ten temat na uniwersytecie i w ramach stowarzyszenia CESNET – mówi Pavol Korček, kierownik zespołu.
Pod koniec 2021 roku założono firmę, której właścicielem był uniwersytet, z wizją, że klient może korzystać z układów FPGA bez konieczności posiadania własnych dedykowanych ekspertów.
Rozwiązanie DYNANIC zostało licencjonowane i przyjęte przez wszystkich głównych producentów układów FPGA, w tym Intel i AMD. Firmy, takie jak Kakao Corp i Kaloom Networks.