hub:raum inwestuje w czeski eParkomat. Pomoże nam znaleźć wolne miejsca parkingowe

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Niemiecki hub:raum inwestuje w aplikację do znajdowania wolnych miejsc parkingowych. Dzięki jego pomocy eParkomat, o którym mowa, wejdzie na europejskie rynki.

Na zdjęciu: Peter Hais, CTO i Pavel Vrba, CEO eParkomat | fot. materiały prasowe

Ekspansja

hub:raum współpracuje z eParkomat od 2014 roku. Wówczas czeski startup wziął udział w konkursie Uqubate, a rok później zakwalifikował się do trwającego siedem miesięcy programu ChallengeUp!, prowadzonego przez Deutsche Telekom, Intel i Cisco. Po trzech latach niemiecki inkubator zdecydował się zainwestować w przedsięwzięcie nieujawnioną kwotę. Wiadomo tylko, że środki zostaną przeznaczone na międzynarodową ekspansję.

– Możliwości tej aplikacji są praktycznie nieograniczone, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć zespół. Teraz przed nami wspólna droga do komercjalizacji usługi na europejskich rynkach – powiedział Jakub Probola, lider hub:raum i dyrektor zarządzający funduszu inwestycyjnego hub:raum w Deutsche Telekom. Dodaje, że eParkomat poprawia komfort życia w dużych miastach, bo pomaga kierowcom znaleźć miejsca parkingowe.

Działanie programu

Pomysłodawcy rozwiązania tłumaczą w jaki sposób działa ich aplikacja. Na początku zaznaczamy na mapie miejsce, do którego chcemy dotrzeć, aby program mógł ocenić czy znajdziemy tam wolny parking. Następnie ustalamy trasę dojazdową i kierujemy się w stronę wybranego miejsca. Będąc tam eParkomat pozwoli nam zapłacić za postój z poziomu smartfona. 

Działanie aplikacji opiera się na algorytmie, który przewiduje w czasie rzeczywistym dostępność miejsc parkingowych na podstawie liczby danych przesyłanych przez mobilne urządzenia danej sieci komórkowej. Twórcy rozwiązania wspominają, że eParkomat zbiera dodatkowo informacje z dużych zamkniętych parkingów, aby kierowca mógł samodzielnie zdecydować, jaki rodzaj i miejsce postoju są dla niego najdogodniejsze.

Duża skuteczność

Pomysłodawcy aplikacji chwalą się także jej skutecznością. Okazuje się bowiem, że podczas pierwszych testów programu w Pradze w 2015 roku wzięło udział 250 kierowców. Nieco ponad 93% z nich udało się od razu znaleść wolne miejsce w promieniu 250 metrów o wyznaczonego celu. Dodają, że obecnie skuteczność jest wyższa i wynosi 96%.

– Każdego dnia krążą wokół nas petabajty danych, które zamiast zbierania ich i sporadycznego analizowania mogą być używane w czasie rzeczywistym. I to jest podstawa naszego działania, gdy mówimy o rozwiązaniu problemów z parkowaniem. Każdy z nas spóźnił się kiedyś na spotkanie biznesowe czy towarzyskie, bo stracił mnóstwo czasu na znalezienie miejsca parkingowego w centrum miasta – mówi Pavel Vrba, CEO eParkomatu.

hub:raum w Polsce

Niemiecki hub:raum wspiera także polskie projekty. Pod koniec września pisaliśmy, że do akceleratora dostał się krakowski startup Efento, który przez najbliższych kilka tygodni będzie się rozwijać pod okiem mentorów z Deutsche Telekom i zyska szansę na wdrożenie swojego rozwiązania na globalnych rynkach. – W tym roku zdecydowaliśmy się na wsparcie aż 9 obiecujących projektów – powiedział szef hub:raum Jakub Probola.

Wspomniał, że wybrane startupy otrzymają między innymi dostęp do sieci Deutsche Telekom i pomoc w przygotowaniu pilotażowego wdrożenia. Efektem tego ma być zaimplementowanie rozwiązań u klientów i partnerów niemieckiego przedsiębiorstwa w wybranych krajach. Mowa między innymi o Polsce, Niemczech, Holandii, Grecji i Austrii.