Fundusz zrealizował wyjścia z inwestycji o łącznej wartości przekraczającej kapitał wniesiony przez inwestorów. Oznacza to, że każde kolejne wyjście będzie stanowić czysty zysk. W latach 2019-2023 fundusz zainwestował w 14 startupów działających w obszarach takich jak zdrowie psychiczne, sztuczna inteligencja, zarządzanie przedsiębiorstwami i live commerce. Dotychczasowe exity obejmują sprzedaż platformy Wellbee (dziesięciokrotny zwrot na inwestycji) do Benefit Systems oraz Primetric do amerykańskiego BigTime.
– Udało nam się zwrócić zainwestowane środki w rekordowym tempie, a to dopiero początek naszych wyjść z inwestycji. Fundusz ma w portfelu kilkanaście spółek i kolejne 3-5 lat na planowanie finalnych zysków dla inwestorów. Celujemy w zwroty na całym funduszu w wysokości kilkukrotnie zainwestowanych kwot. Mamy nadal w portfelu spółki, które są liderami w swoich branżach w Europie, takie jak Selmo.io działająca w branży live commerce czy projekt rozwiązujący jedną z największych bolączek branży AI, jaką są zasoby obliczeniowe, a także kilka innych podmiotów, które mają jeszcze czas na zbudowanie wartości. – mówi Radosław Czyrko, Partner Zarządzający Tar Heel Capital Pathfinder VC.
Transparentność exitów
Komentując sukces funduszu, Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures, podkreślił znaczenie transparentnej komunikacji o exitach dla budowania zaufania do rynku VC.
– Polski rynek venture capital bardzo potrzebuje komunikacji dotyczącej wyjść z inwestycji przez fundusze VC. Dane o wygenerowanych dla inwestorów zwrotach będą istotnie przekładać się na zainteresowania kolejnych osób tą perspektywiczną, choć ryzykowną, klasą aktywów. W 2024 roku pojawiło się około 20 ogłoszeń medialnych o lokalnych exitach. Niewielka część z nich była opisana w transparentny sposób. Cieszę się, że Tar Heel Capital Pathfinder mógł się wyróżnić na tym tle, chwaląc się dziesięciokrotnym zwrotem przy sprzedaży swoich udziałów w Wellbee do notowanego na giełdzie Benefit Systems. Tym samym, fundusze zasilone środkami z POIR wchodzą w etap generowania zysku dla swoich inwestorów. – komentuje Maciej Ćwikiewicz, Prezes Zarządu PFR Ventures.
We wrześniu Tar Heel Capital Pathfinder uruchomił nowy fundusz VC, który jako jeden z pierwszych pozyskał finansowanie z programu Starter 2.0. Zespół funduszu planuje zainwestować w około 30 nowych projektów w obszarach takich jak AI, CleanTech, EdTech, MedTech i Cybersecurity.
– Koncentrujemy się na przełomowych technologiach i współpracujemy z zespołami już na etapie koncepcyjnym– zaznaczył Arkadiusz Seńko, drugi z partnerów zarządzających.
Fundusz planuje także zwiększyć kapitalizację o kolejne wkłady prywatnych inwestorów, celując w poziom 100 mln zł.