Scanway wspiera eksplorację Księżyca – dwa projekty z udziałem Spółki zakwalifikowane do wstępnej fazy A programu ESA

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

astronauta, kosmos

Udostępnij:

Scanway wesprze projekty w ramach programu Małych Misji Księżycowych z inicjatywy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Do programu zgłoszonych zostało łącznie 62 projektów, a do etapu wstępnej fazy A zakwalifikowano 7 z nich. W 2 projektach – Mani oraz LUMI – konsorcjantem jest Scanway. Rozpoczęcie prac nad misjami księżycowymi jest planowane na grudzień 2024 roku. Projekt Mani właśnie wystartował.

Projekty wspierane przez Scanway

Mani to projekt mający na celu wykonanie fotometrycznego mapowania powierzchni Księżyca z najwyższą dotychczas rozdzielczością przestrzenną – w skali mikrometrów. Poprawa precyzji map topograficznych Księżyca pozwoli na lepsze przygotowanie misji eksploracyjnych, a weryfikacja potencjału fotometrycznego rozwiązania może wesprzeć przyszłe misje w dalsze rejony kosmosu.

LUMI jest projektem, który skupi się na wysokorozdzielczym obrazowaniu powierzchni Księżyca, umożliwiającym stworzenie cyfrowych modeli wysokościowych regionów bieguna południowego. Modele dostarczą cennych danych dla przyszłych lądowań i operacji na powierzchni Srebrnego Globu dla ESA, NASA oraz podmiotów komercyjnych i instytucjonalnych.

Projekty Mani oraz LUMI są realizowane w ramach programu Terrae Novae Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, która ma na celu rozwój eksploracji kosmosu, w tym Księżyca. Docelowo ESA wybierze do 2 projektów w programie Małych Misji Księżycowych, które mają zostać wyniesione w ciągu 4-4,5 lat, a całkowity koszt realizacji każdej z nich zamknie się w budżecie 50 mln EUR.

4 lata na cały projekt

W skład projektu wchodzi 8 podmiotów: lider konsorcjum TRL Space z Czech i członkowie konsorcjum Scanway S.A., CrystalSpace, Tartu Observatory, Tyvak, RCAES, Dawn Aerospace, ZAITRA. Budżet wstępnej fazy A projektu ze środków ESA wynosi 150 tys. EUR, a harmonogram realizacji to 6 miesięcy.

– Projekty Mani i LUMI doskonale wpisują się w cele Terrae Novae, mogąc dostarczyć zarówno rozwiązań technologicznych, jak i danych naukowych niezbędnych do realizacji przyszłych misji kosmicznych. Intencja zrealizowania w ciągu 4 lat całego projektu, od wstępnej fazy A do wystrzelenia satelity, jest ambitnym rozwijaniem zdolności eksploracyjnych Europy i cieszymy się, że możemy być częścią dwóch z siedmiu projektów, które mają szansę przejść do kolejnych etapów. Doświadczenie, jakie zbuduje w ten sposób europejski sektor kosmiczny będzie miało duże znaczenie dla wzmacniania roli Europy w eksploracji kosmicznej, w tym strategicznym kierunku związanym z badaniem Księżyca i planach budowy stałej obecności człowieka na jego powierzchni – mówi Oskar Zdunek, Business Development Manager Scanway S.A.

100 mln EUR więcej na wsparcie kosmicznych technologii

W 2023 roku Polska zwiększyła o 100 mln EUR swoją składkę do programu European Exploration Envelope Program (E3P) ESA, który jest kluczowym narzędziem operacyjnym dla strategicznych kierunków działań wyznaczanych przez program Terrae Novae.

Będziemy współtworzyć międzynarodowy ekosystem współpracy firm prywatnych i instytucji naukowych, w tym m.in. z takimi podmiotami jak TRL Space z Czech czy duński Space Inventor, z którym zawarliśmy w sierpniu br. porozumienie o współpracy komentuje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway S.A.

Wartość inwestycji w misje księżycowe ma wzrosnąć z 11 mld USD wygenerowanych w 2023 roku do blisko 17 mld USD planowanych w 2032 roku wg danych raportu Euroconsult. Plany największych krajów, jak USA i Chiny, związane z ustanowieniem na Księżycu trwałej obecności napędzają globalne inwestycje w misje załogowe, obserwacyjne oraz robotyczne, które zbudują kluczową infrastrukturę orbitalną i transportową.

Czytaj także: