Redakcja Finacial Times podkreśla, że sprzedaż ta pomogłaby wygenerować kapitał na wzrost kredytów, aby zadowolić inwestorów w długo oczekiwanej pierwszej ofercie publicznej (IPO) Klarny. Ta, jak informowaliśmy, ma nastąpić jeszcze w tym roku. W ubiegłym roku Klarna sprzedała swój portfel BNPL w Wielkiej Brytanii funduszowi inwestycyjnemu Elliott Management.
Czytaj także: Mimo wyzwań z wyceną, szwedzka Klarna szykuje się do IPO w USA
Opcja „Pay in 4”, jak wskazuje już sama nazwa, pozwala konsumentom podzielić zakupy od sprzedawców detalicznych na cztery nieoprocentowane płatności, płatne co dwa tygodnie. Klarna oferuje podobny model w Wielkiej Brytanii – „Pay in 3” – choć jedno ze źródeł powiedziało FT, że pożyczki w modelu BNPL firmy w USA są mniej ugruntowane, a zatem mogą być bardziej niespłacane.
Finansowe koło ratunkowe
Plany IPO firmy pojawiają się w czasie, gdy – jak opisano tutaj na początku tego miesiąca – plany płatności późniejszych zmieniają sposób, w jaki konsumenci zarządzają swoimi wydatkami i jak sprzedawcy współpracują ze swoimi klientami. Plany typu „zapłać później” mogą służyć jako finansowe koło ratunkowe dla osób żyjących od wypłaty do wypłaty i walczących o opłacenie rachunków. Osoby te są czterokrotnie bardziej skłonne do korzystania z planów ratalnych niż konsumenci, którzy nie płacą od wypłaty do wypłaty. Konsumenci o wysokich dochodach, którzy żyją od wypłaty do wypłaty, najprawdopodobniej skorzystają z tych opcji ratalnych w nadchodzącym roku.
Pod czujnym okiem
Jednocześnie sektor BNPL przyciągnął uwagę amerykańskich organów regulacyjnych. Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) wezwało w tym tygodniu do dalszych badań nad BNPL po stwierdzeniu, że pożyczkobiorcy BNPL utrzymywali wyższe salda na innych liniach kredytowych.
Czytaj także: Klarna ma plan na Warszawę. Szwedzki fintech otworzy w stolicy centrum innowacji
Raport agencji ochrony konsumentów wykazał, że ponad jedna piąta konsumentów posiadających raport kredytowy korzystała z pożyczek BNPL w 2022 roku. Badania te wykazały, że ponad 60% użytkowników BNPL miało jednoczesne pożyczki BNPL, a prawie dwie trzecie pożyczek BNPL zostało udzielonych osobom z ocenami kredytowymi poniżej progu ryzyka lub niższymi.