Blockchain zrewolucjonizuje branżę fintech. 5 powodów, dlaczego powinieneś zainteresować się kryptowalutami

Dodane:

Tomasz Soroka Tomasz Soroka

Udostępnij:

Sukces Bitcoina rozpala wyobraźnię inwestorów, którzy pragną pójść śladami early adopters najpopularniejszej krypto waluty świata: jeśli 6 lat temu zainwestowałeś w BT 100 USD, dziś możesz pozwolić sobie na zakup nowego Rolls-Royce’a i kilku Porshe 911 (lub wypłacić w gotówce 1,5 miliona USD).

W jaki sposób obecnie wykorzystać blockchaina żeby osiągnąć podobny zwrot z inwestycji w niedalekiej przyszłości?

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pl.depositphotos.com

Blockchain to technologia stanowiąca podwalinę każdej z popularnych obecnie kryptowalut. Najprościej rzecz ujmując to zdecentralizowana, rozproszona i zautomatyzowana baza danych, w której każdy przesył informacji pozostawia ślad i jest widoczny dla wszystkich uprawnionych użytkowników. Mechanizm funkcjonowania rejestru rozproszonego przypomina edycję dokumentu udostępnionego w usłudze Google Docs – autoryzowani użytkownicy mogą wprowadzać zmiany w pliku, który nie jest fizycznie zapisany na ich komputerach, a każda zmiana odzwierciedlona jest w historii edycji, co zapewnia pełną przejrzystość wykonywanej pracy.

Skąd globalna ekscytacja blockchainem?

Według ostatniego raportu firmy PwC Global Fintech Report, 77% globalnych instytucji finansowych planuje wprowadzenie procesów opartych na technologii rejestru rozproszonego do 2020 roku. W tym samym czasie uwagę inwestorów przykuwają powstające jak grzyby po deszczu startupy wykorzystujące technologię blockchain. Co skłania gigantów pokroju Goldman Sachs lub Credit Swiss ku wirtualnej platformie stworzonej i używanej do niedawna przez internetowych geeków?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona, istnieje jednak co najmniej 5 powodów, dla których zarówno wielkie korporacje jak i początkujący przedsiębiorcy powinni zwrócić się ku tej innowacyjnej technologii. Oto one:

1. Tak, to oczywiste: transakcje w Bitcoinie

W dobie doniesień na temat spekulacji na rynku kryptowalut łatwo zapomnieć, że Bitcoin to przede wszystkim środek płatniczy. Jeśli prowadzisz biznes w Internecie, niezależnie od charakteru działalności, najprostszym sposobem na zaimplementowanie rozwiązań rejestru rozproszonego będzie akceptacja płatności w najpopularniejszej krypto walucie świata. Wybierz jeden z wielu dostępnych na rynku wirtualnych portfeli i zaoferuj swoim klientom możliwość płacenia Bitcoins. Z jednej strony poprawisz szybkość transakcji płatniczych,

z drugiej pozycjonujesz się jako przedsiębiorca, który trzyma rękę na pulsie w kwestii nowinek w branży internetowej.

2. Poczuj moc smart contracts

Jeśli blockchain porównamy do systemu operacyjnego, to smart contracts będą najlepszymi programami, które możemy na nim uruchomić. W odróżnieniu od tradycyjnych, papierowych umów, inteligentne kontrakty stanowią fragment kodu napisanego w języku Solidity, który zawiera warunki niezbędne do wejścia w życie umowy (np. przekazania praw do własności intelektualnej, instrumentu finansowego etc.). Weryfikacja następuje automatycznie, na podstawie ogólno dostępnego algorytmu: jeśli warunki zapisane w kontrakcie zostały spełnione, system automatycznie nadaje dostęp do zasobu będącego przedmiotem umowy.

Potencjał biznesowy tego rozwiązania jest ogromny: poprzez zastosowanie smart contracts, eliminujemy konieczność zaangażowania pośredników takich jak radcy prawni lub bankierzy zachowując przy tym pełne bezpieczeństwo danych i przejrzystość operacji. Blobkchain w tym wymiarze umożliwia stworzenie przewagi konkurencyjnej dzięki znaczącemu obniżeniu kosztów i przyspieszeniu procesów operacyjnych.

3. Sfinansuj swój unikalny pomysł na biznes

ICO (initial coin offering) to emisja wirtualnych udziałów (tokenów) w firmie w zamian za wsparcie finansowe nowego przedsięwzięcia. ICO w założeniu ma przypominać debiut giełdowy lub finansowanie firm przez fundusze Venture Capital, jednak w przeciwieństwie do wymienionych metod zwiększania kapitału, ICO nie jest obostrzone drakońskimi wymaganiami regulacyjnymi. Od początku 2017 roku do dziś suma kapitału zebrana w ramach ICO wyniosła 1,6 miliarda USD, a jednym z największych pojedynczych ICO w Q3 była emisja tokenów przeprowadzona przez startup Tezos, w trakcie której zebrano łącznie 230 milionów USD.

Mimo kontrowersji, które wzbudza ICO wśród konserwatywnych analityków rynkowych i ekspertów z dziedziny finansów, dla początkujących przedsiębiorców, którzy dysponują innowacyjnym pomysłem na biznes, ICO może stanowić ciekawą opcję zgromadzenia środków na ekspansję firmy.

4. Share &care – buduj społeczności ponad podziałami

Blockchain może posłużyć za platformę programu lojalnościowego, w którym za punkty posłużą wyemitowane tokeny lub wirtualna waluta. Korzystając z publicznego rejestru rozproszonego, użytkownicy będą w stanie korzystać z benefitów u wielu usługodawców korzystających z tej samej bazy danych. Ponadto, dzięki rozwiązaniom dostępnym na platformach takich jak Ethereum Project, możesz udzielić głosu swoim inwestorom: zamiast zwoływać zebrania zarządu, w łatwy sposób poddaj pod głosowanie pomysły dotyczące swojego biznesu i uzyskaj feedback za pośrednictwem blockchaina. Cały proces może być prawie w 100% zautomatyzowany poprzez weryfikacje inteligentnych kontraktów przez zaprogramowanego odpowiednio bota.

5. Korzystaj z gotowych rozwiązań

Nie ma już konieczności doktoryzowania się z informatyki, żeby korzystać z opisanych dobrodziejstw blockchaina. Z pomocą przychodzą platformy open source takie jak Ethereum Project, za pośrednictwem których można założyć wirtualny portfel, rozpocząć finansowanie swojej firmy lub wyemitować tokeny. Oczywiście, wiedza z zakresu programowania w Javie lub Solidity okaże się niezbędna do zoptymalizowania i dopasowania narzędzi do naszych potrzeb, ale kod źródłowy jest dostępny w zasięgu kilku kliknięć.

Blockchain to rewolucyjna technologia, która z czasem będzie tylko zyskiwać na popularności. Już dziś dostępne rozwiązania wydają się być idealnie skrojone na potrzeby startupów fintech. Połączenie innowacyjnej technologii, wyważonego modelu biznesowego i unikalnej propozycji wartości dla klienta to Święty Graal, którego poszukują adepci biznesu na całym świecie. Warto zaryzykować i dołączyć do tego wciąż elitarnego grona, bo gra toczy się o wielką stawkę: estymuje się, że globalny rynek blockchain (wart 210 milionów USD w 2016) osiągnie wartość 2,3 miliarda USD w 2021 roku.

Źródła:

https://www.pwc.com/gx/en/industries/financial-services/assets/pwc-global-fintech-report-2017.pdf

https://ethereum.org

http://www.marketsandmarkets.com/PressReleases/blockchain-technology.asp

Tomasz Soroka

Managing Partner w Leaware

Przedsiębiorca. Uważa, że podstawowe pytanie w każdym biznesie powinno brzmieć „Po co?”. zadaje je wszystkim startupom i partnerom, z którymi współpracuje i którym doradza. Fan łączenia metodyk Lean w prowadzeniu biznesu z metodykami Agile w rozwijaniu oprogramowania. Nie uznaje słowa porażka.